مهر خبر می دهد؛

دست رد سازمان سنجش بر انحصار در بازاروکالت

دست رد سازمان سنجش بر انحصار در بازاروکالت

فوری خرید: سازمان سنجش، مندرجات ماده 6 طرح مجلس که در آن معیار قبولی در آزمون وکالت، کسب 70 درصد نمره میانگین یک درصد برتر تعیین شده است را علمی و قابل قبول اعلام نمود.


به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، سازمان سنجش آموزش کشور مندرجات ماده ۶ طرح مجلس (طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار) که در آن معیار قبولی در آزمون وکالت، «کسب ۷۰ درصد نمره میانگین یک درصد برتر» تعیین شده است را علمی و قابل قبول اعلام نمود. روز گذشته مدافعان حفظ انحصار در بازار وکالت خبری را در رسانه ها منتشر نمودند در خصوص این که سازمان سنجش اعلام نموده معیار مذکور، علمی و استاندارد نیست و نمی تواند مبنای قبولی در آزمون وکلا قرار بگیرد؛ و بدین سان تلاش کردند تا طرح مجلس برای تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار را مخدوش جلوه دهند. اما امروز احسان جمالی، معاون فنی و آماری سازمان سنجش در نامه ای به رییس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران اعلام نمود که معیار مذکور، یک ملاک علمی بوده و خلاف قواعد سنجش و اندازه گیری نیست. در این نامه آمده است:
پیرو نامه شماره ۵۴۶۴۹ مورخ ۱۴۰۰/۷/۱۸ و در پاسخ به نامه شماره ۷۶۷ مورخ ۱۴۰۰/۷/۳ جنابعالی درباب تعیین حد نصاب در آزمون کانون وکلای دادگستری ایران و ادعای حمایت سازمان سنجش آموزش کشور از ادامه انحصار در کسب و کارهای خصوصی و عدم وضوح نامه استعلام آن کانون، ضمن تاکید بر این که این سازمان یک سازمان تخصصی است و در امور قانونگذاری دخالتی ندارد و در جهت تثبیت یا ادامه انحصار دخالتی ندارد و استفاده صنفی از نظرات این سازمان قابل پیگیری می باشد پس توضیحات تکمیلی ذیل جهت تبیین و روشن نمودن نامه ارسالی اعلام می شود:
عموماً تعیین حد نصاب در آزمون ها برای دو هدف ذیل صورت می گیرد:
۱ برای حفظ کیفیت کل ورودی ها یا انتخاب شوندگان مانند تعیین حداقل نمره ۱۵ یا هر عدد دیگری از ۱۰۰ در آزمون های تحصیلات تکمیلی برای تمام ورودی ها که در این بخش اصولاً ظرفیت تأثیرگذار نیست.
۲ برای انتخاب متقاضیان در یک رشته محل یا شغل محل استخدامی یا تعیین حد نصاب برای سهمیه های ورودی مانند ایثارگران که در این بخش علاوه بر نمرات، ظرفیت تأثیرگذار است.
با توجه به موارد مذکور اعلام می گردد اعمال حد نصاب ۷۰ درصد نمره میانگین نفرات یک درصد برتر یا هرگونه حد نصاب دیگر فقط اگر در امتداد بند ۱ باشد می تواند بعنوان یک ملاک علمی بمنظور حفظ کیفیت مورد استفاده قرار گیرد و خلاف قواعد سنجش و اندازه گیری نیست.
احسان جمالی
معاون فنی و آماریمنبع:

1400/07/20
10:53:52
5.0 / 5
650
تگهای خبر: استخدام , بازار , تخصص , خصوصی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
فوری خرید