مركز آمار اعلام كرد؛

سرانه ورزش در کشور 13 دقیقه

سرانه ورزش در کشور 13 دقیقه

فوری خرید: در سال ۱۳۹۹، 46.5 درصد از افراد ۱5 ساله و بیش تر اظهار کرده اند که ورزش کرده و 53.5 درصد ورزش نکرده اند.


به گزارش فوری خرید به نقل از مرکز آمار ایران، طرح آمارگیری از فرهنگ رفتاری خانوار، یکی از طرح های آماری جدید مرکز آمار است که در سال ۱۳۹۹، برای افراد ۱۵ ساله و بیشتر به ۶۲ هزار و ۵۶۰ خانوار مراجعه شده و اطلاعات در رابطه با حوزه کتاب و نشریات، موسیقی، شبکه های اجتماعی، کارهای ورزشی، تغذیه، سرمایه اجتماعی گرفتن شده است. با اهمیت ترین یافته های طرح در زمینه ورزش به شرح زیر است:
_در سال ۱۳۹۹، ۴۶.۵ درصد از افراد ۱۵ ساله و بیش تر اظهار کرده اند ورزش کرده و ۵۳.۵ درصد ورزش نکرده اند.
_استان های سمنان، البرز و فارس به ترتیب با ۶۶.۱، ۵۷.۶ و ۵۶.۹ درصد بیشترین و استانهای کرمان با ۳۸.۸ درصد، لرستان با ۳۵.۵ درصد و سیستان و بلوچستان با ۲۰.۲ درصد کمترین درصد افراد ۱۵ ساله و بیشتر ورزش کرده را در سال ۱۳۹۹ دارا بوده است.
_نتایج، حاکی از آنست که بیش از ۷۰ درصد افراد ورزش کرده، بصورت انفرادی و کمتر از ۳۰ درصد این افراد بصورت گروهی ورزش کرده اند.
_محل سکونت با ۳۷ درصد، بیشترین مکانی بوده است که افراد در آن جا ورزش کرده اند. ۲۱.۹ درصد افراد در پارک ها، ۲۱.۴ درصد در سالن های ورزشی خصوصی، ۸.۳ درصد در سالن های ورزشی عمومی و ۱۱.۳ درصد در سایر فضاهای عمومی ورزش کرده اند.
_بیش ترین نوع فعالیت ورزشی که توسط افراد ۱۵ ساله و بیش تر انجام شده عبارت بودند از نرمش و پیاده روی، آمادگی جسمانی و ایروبیک، فوتبال، پرورش اندام و والیبال. بعد از اینها سایر کارهای ورزشی قرار داشتند.
_در سال ۱۳۹۹، سرانه ورزش هر فرد ۱۵ ساله و بیشتر، بطور متوسط ۱۳دقیقه و ۱۸ ثانیه در روز و سرانه ورزش افراد ۱۵ ساله و بیشتر ورزش کرده، ۲۸ دقیقه و ۳۸ ثانیه بوده است.
شایان ذکر است نتایج تفصیلی این طرح به زودی در درگاه ملی آمار ایران به آدرس www.amar.org.ir قرار خواهد گرفت.


منبع:

1400/07/29
14:41:20
5.0 / 5
871
تگهای خبر: خصوصی , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
فوری خرید