قالیباف:

دست دلالان ارز دولتی را کوتاه می نماییم

دست دلالان ارز دولتی را کوتاه می نماییم

به گزارش فوری خرید رئیس مجلس شورای اسلامی کنترل قیمت ها و کاهش قیمت کالاهای اساسی را از اولویت های مجلس در همکاری با دولت عنوان و اظهار نمود: دست دلالانی که از ارز دولتی استفاده می نمایند را کوتاه خواهیم کرد تا اتفاقات خوبی برای قشر محروم جامعه بیفتد.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، محمد باقر قالیباف که بامداد امروز بمنظور دیدار با آیات عظام، علما و مراجع تقلید به شهر مقدس قم سفر کرده است، با آیت الله العظمی حسین نوری همدانی دیدار و گفت و گو کرد.
قالیباف در این دیدار ضمن تبریک هفته وحدت، میلاد نبی اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) با اعلان اینکه تا قبل از این سالی دو بار خدمت جنابعالی می رسیدیم که شیوع ویروس کرونا مانع آن شد و امروز توانستیم توفیق پیدا نماییم، اظهار داشت: مجلس یازدهم شورای اسلامی از ترکیب خوبی شامل نیروهای جوان، انقلابی، خلاق، تحصیلکرده و با رویکرد های دانش بنیانی و کارآفرینی در بخش های مختلف و تعدادی از افراد با تجربه در سطوح مختلف مانند کسانی که سابقه وزارت، مدیریت اجرائی، استانداری و فرمانداری دارند تشکیل شده و این مجلس به لحاظ خلاقیت و تجربه کاری جزء مجالسی است که نمایندگان با ترکیب خوبی کنار یکدیگر فعالیت می نمایند.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اعلان اینکه مجلس یازدهم نسبت به مجالس گذشته همیشه در بعضی موضوعات اساسی اتفاق نظر دارد، گفت: البته کار کارشناسی و مباحثه مختلف درباره موضوعات انجام می شود که در نهایت اجماع نظر میان نمایندگان وجود دارد.
وی در ادامه با اشاره به حوزه نظارتی ستادی و میدانی و ارتباط با مردم بعنوان یکی از اولویت های مجلس نسبت به قانونگذاری، گفت: تلاش داریم خواسته های مردم را در دستگاه های دولتی و حاکمیتی نمایندگی نماییم و تا کنون مسیر خوبی را طی کرده ایم البته سازماندهی چند ماهه ابتدایی مجلس در بخش هایی موجب کُندی کار شد ولی توانستیم با بهره گیری از رهنمودهای رهبری در دو نوبت دیدار ویدئوکنفرانسی با نمایندگان، اولویت خودرا اقتصاد و معیشت و توجه به مسائل فرهنگی قرار دهیم.
قالیباف در ادامه با اشاره به تصویب قانونی برای رفع موانع اشتغال در دو هفته گذشته، عنوان کرد: این قانونگذاری اتفاقی بزرگ در راه روند گرفتن مجوزها بود چونکه تا قبل از این مردم باید با حضور در اداره های مختلف و گذشت چند سال به دنبال دریافت مجوز برای ایجاد یک شغل بودند که مشخص نبود چه زمانی به نتیجه می رسند. پس از طرفی مردم را به سرمایه گذاری دعوت می کردیم ولی از طرف دیگر سختی اعطای مجوز، کارآفرینان را از ادامه کار باز می داشت.
رئیس قوه مقننه در ادامه با اعلان اینکه حالا با تصویب این قانون، اداره های دولتی و مسئولان باید دنبال مردم راه بیفتند، اظهار داشت: بر طبق این قانونی گروهی برای شروع کار خود فقط اطلاعات را وارد سامانه کرده و کار خودرا شروع می کنند و گروه دیگر که قصد دارند مشاغلی در زمینه های امنیتی، بهداشت و سلامت و محیط زیستی به وجود آورده و نیازمند کسب تأیید از بخش دولتی هستند طی یک فرصت زمانی جهت دریافت تأیید، کار خودرا شروع می کنند؛ پس این قانون تحول عظیمی در زمینه اشتغال و معیشت به وجود می آورد.
وی در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده در مجلس یازدهم در زمینه مسکن، بیان کرد: مجلس با ۸ ماه تلاش توانست قانون تولید مسکن را به تصویب برساند که در این راه از تجربیات گذشته و تجربیات مثبت مسکن مهر استفاده، نقاط ضعف مسکن مهر را نیز شناسایی، مردم را مبنا قرار داده و دخالت دولت را به حداقل رسانده و بجای نقش اجرائی به آنها نقش تسهیل گر دادیم.
قالیباف به همین دلیل اشاره کرد: با اجرای این قانون، دست انبوه سازان برای تولید مسکن باز شده تا موضوع ساخت مسکن حل شود که در همین راستا در ۲۴ ساعت گذشته سامانه ای برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان مسکن افتتاح شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی همین طور با اشاره به اهتمام مجلس به اصلاح ساختار بودجه، تاکید کرد: در جریان این اقدام توجه به مناطق محروم و تمرکززدایی از تصمیمات مرکزی، توجه به نقاط دوردست، روستاها و حاشیه های شهرها که بیش از ۲ هزار نقطه هستند بطور مستقیم در بودجه پیش بینی شد همین طور موضوع آب و جاده روستایی که تبدیل به معضلی شده بود مد نظر قرار گرفت.
وی در ادامه با تاکید بر توجه ویژه مجلس به پیوست عدالت و شفاف سازی، عنوان کرد: در بخش نظارتی سرکشی های منظمی از طرف رییس مجلس، هیأت رئیسه و نمایندگان انجام می شود و روزهای سه شنبه هر هفته را به نظارت اختصاص داده ایم تا بتوانیم گزارش دستگاهها را دریافت کرده و بر عملکرد سازمان هایی که خارج از برنامه عمل می کنند نظارت نماییم.
قالیباف با اشاره به موضوعات فرهنگی نیز بیان کرد: توجه به اعتبارات آموزشی شامل دانشگاه ها و حوزه ها و فرهنگ عمومی و دینی در بودجه ۱۴۰۰ با افزایش ۲.۵ برابری نسبت به قبل یکی از اقدامات مجلس بود که البته به خاطر حجم نقدینگی ممکنست این افزایش رقم باز هم اثرگذاری چندانی نداشته باشد.
وی همین طور با اشاره به حوزه سیاست خارجی و تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها گفت: تا قبل از این مجلس درباره موضوع هسته ای در انفعالی به سر می برد که با تصویب این قانون و تاکید رهبری بر اجرای آن، توانست مبنای دولت ها برای حل موضوعات هسته ای شود.
وی اضافه کرد: حالا کسانی که در خارج از کشور درحال مذاکره با ما هستند؛ شامل ۱+۴، شورای امنیت و سازمان ملل و آژانس هسته ای متوجه شده اند که قانونی در مجلس به تصویب رسیده که به دستگاه دیپلماسی و وزارت امور خارجه استواری و قدرت برای رویارویی با مذاکره کنندگان را می دهد.
رئیس مجلس شورای اسلامی در آخر با اعلان اینکه کنترل افزایش نقدینگی، کسری بودجه و بورس از اولویت های همکاری ما با دولت جدید برای کنترل قیمت ها و کاهش قیمت کالاهای اساسی است، اشاره کرد: با اطمینان عرض می کنم دست دلالانی که از ارز دولتی که برای رفاه مردم در کالاهای اساسی قرار داده شده استفاده می نمایند را کوتاه خواهیم کرد تا اتفاقات خوبی برای قشر محروم جامعه بیفتد.
بر اساس این گزارش، در این دیدار آیت الله العظمی حسین نوری همدانی با اعلان اینکه توفیق یکی از نعمات پروردگار برای انسان است تا کار خیر کند، اظهار داشت: توفیق نعمت بزرگی است که به هر کس داده نمی گردد بدین جهت توفیقی که به شما داده شده بسیار مهمست به ویژه که طبق فرمایش امام(ره) مجلس در رأس امور بوده و امروز شما برای این مهم انتخاب شده اید.
این مرجع تقلید افزود: امام(ره) در ۱۰ بخش از صحیفه نور این حدیث نبوی را ذکر کرده اند که همه شما مدیریت داشته و درباره موضوعی که تحت نظر شماست مسئولیت دارید. هر انسانی مدیریتی دارد از خودش گرفته تا خانواده اش، مملکت و دنیایش مدیریت و مسئولیت دارد؛ پس همه شما درباره صحنه های تحت نظر شما، مسئول هستید که مسئولیت مجلس شورای اسلامی، مسئولیتی بزرگ است که شما توفیق دارید تا وظایف مربوط به آنرا انجام دهید.
وی اضافه کرد: امام علی(ع) در خطبه ای فرمودند شما مسئول هستید و اصولا انسان برای ساختن جامعه مسئول است که این ساختن را باید از خود شروع کند. طبق فرموده امام مسئولیت شما خیلی وسیع است و باید از سرزمین ما حمایت کنید که این توفیقی برای شما است.
آیت الله نوری همدانی با اشاره به آیه ای از قرآن کریم که خداوند در آن فرموده ای اهل ایمان! قیام کنید برای اجرای عدالت، گفت: این افراد در دنیا نمونه هستند و نظر امام(ره) نیز همین بود. بدین جهت باید موضوعی در دنیا ایجاد کنید که نمونه باشد و انقلاب اسلامی نمونه ای برای جهان است که نظیر ندارد و زمینه ای برای ظهور امام زمان(عج) است.
این مرجع تقلید در ادامه نهج البلاغه حضرت امیرالمؤمنین(ع) را یک نمونه جهت استفاده دانست و اضافه کرد: امام(ع) می فرمایند اگر هفت اقلیم روی زمین را به من بدهند، من دانه ای را از دهان مورچه ای نمی گیرم پس برای مبارزه با ظلم و برقراری عدالت جدیت دارند و مهم ترین کار شما نیز برقراری عدالت در مقابل ظلم و فقر در جامعه و ایجاد حق است.
وی در ادامه با اعلان اینکه نمایندگی مجلس امانتی از طرف مردم برای شما است، تصریح کرد: شما باید خودرا برای نگاهداری از این امانت آماده کنید؛ جامعه را از لحاظ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تقویت کنید و از آنجا که عزت از آن خدا، پیغمبر(ص) و مومنان است شما باید آنرا در مقابل دشمنان حفظ کنید.
آیت الله نوری همدانی در ادامه تاکید کرد: توجه کنید کاری که می کنید برای مردم باشد، در کنار آنها باشید و مشکلاتشان را درک کنید. مردم از بازدیدهای حضوری شما بسیار خوشحال می شوند و اخلاق خوب شما با آنها بسیار مهمست که نباید آنرا ترک کنید.
این مرجع تقلید افزود: من رسانه های داخلی و خارجی را دنبال می کنم و می دانم کار شما بسیار مهمست و دشمن نیز در مقابل شما صف آرایی کرده، آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی لحظه ای از فکر مقابل ما بیکار نیستند بدین جهت لحظه ای نباید بی تفاوت بود.
وی همین طور با اشاره به نامه امام علی(ع) به مالک اشتر زمان عزیمت به مصر که منجر به شهادت او نیز شد، اظهار داشت: نامه ۵۳ نهج البلاغه در سازمان ملل بعنوان یک منشور کامل است؛ پس جلساتی برای این موضوعات بگذارید و تابلویی در محل کار خود قرار دهید. امام علی(ع) به مالک می فرمود: مالک! دل خودرا از محبت مردم سرشار کن. مردم دو صنف هستند؛ اگر مسلمانند که برادر دینی شما هستند و اگر مسلمان نیستند مانند شما انسان هستند؛ این فرهنگ اسلام است.
آیت الله العظمی نوری همدانی در انتهای سخنان خود با اعلان اینکه از ابتدا در ایران، مسیحی و یهودی ها حضور داشته و علما نیز تلاش داشتند نسبت به آنها مانند ایرانیان مسلمان رفتار کرده و هیچ وقت سختگیری برای آنها وجود نداشته است، اشاره کرد: کسی که عدالت را برقرار کند نور چشم است. مردم ستون دین و حمایت آنها سپری در مقابل دشمن است بدین جهت باید به آنها توجه کرد. چنانچه در جنگ تحمیلی نیز همین مردم در عرصه های جنگ حاضر شدند.1400/07/30
12:05:39
5.0 / 5
639
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بورس , تجربه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فوری خرید