بیشتر مقررات و بخشنامه های صادراتی، دست و پاگیرند

بیشتر مقررات و بخشنامه های صادراتی، دست و پاگیرند

به گزارش فوری خرید معاون فنی گمرک اظهار داشت: قوانین محدودکننده، دست و پاگیر و خلق الساعه ای بر رویه ی صادرات کشور حکمرانی می کند که این رویه را با ایستایی های مختلف مواجه کرده و انگیزه را از صادرکنندگان می گیرد.به گزارش فوری خرید به نقل از صداوسیما، مهرداد جمال ارونقی اضافه کرد: این مورد در روز صادرات مورد تاکید ریاست جمهوری هم قرار گرفته و دستورات لازم در این خصوص از جانب ایشان صادر شد.
ارونقی افزود: در مورد صادرات، معمولا روزانه یک بخشنامه صادر و به گمرک ابلاغ می شود که بیشتر این بخشنامه ها محدودکننده یا ممنوع کننده صادرات هستند و صادرکننده را در برنامه ریزی برای صادرات با مشکل مواجه نموده و سبب می شود صادرکنندگان نتوانند در موعد مقرر کالاهای صادراتی خویش را به خریدار تحویل دهند و مشتری های خارجی خویش را به مرور زمان از دست بدهند.
معاون فنی گمرک خاطرنشان کرد: مقرراتی که طی سالیان گذشته به گمرک ابلاغ شد سبب شد بیشتر اظهارنامه های صادراتی در راه قرمز قرار گرفته و مشمول کنترل های فیزیکی مضاعف شد که در هر حال ایستایی هایی را در امر صادرات به وجود آورد.
ارونقی اظهار داشت: در زمینه صادرات محصولات کشاورزی، به علت سریع الفساد بودن کالا، تسهیلاتی از جانب گمرک اعطا شد که نتیجه این تسهیلات، به خوبی در آمار صادرات ماهیانه مشخص و گویا است.
این مقام مسئول تصریح کرد: در شهریور ماه سالجاری، بیشتر از ۶۶۴ هزار تن محصولات کشاورزی به ارزش بیشتر از ۴۴۳ میلیون دلار به خارج از کشور صادر گردیده است که از نظر وزنی بیشتر از ۵۱ درصد و از نظر ارزشی بیشتر از ۴۱ درصد نسبت به ماه قبل خود افزایش نشان داده است که رکوردی از نظر صادرات محصولات کشاورزی به حساب می آید.
ارونقی عمده محصولات کشاورزی صادر شده از کشور را پسته، گوجه فرنگی، هندوانه، پنیر و شیرینی و مقصد این کالاهای صادراتی را کشورهایی مانند چین، عراق، هند، امارات متحده عربی و پاکستان برشمرد.
شایان ذکر است صادرات محصولات کشاورزی در ۶ ماهه ابتدای سالجاری بیشتر از ۳ میلیون و ۹۵۷ هزار تن و به ارزش بیشتر از ۲ میلیارد و ۳۴۰ میلیون دلار ارزیابی شده است.


منبع:

1400/07/30
23:45:10
5.0 / 5
577
تگهای خبر: خرید , صادرات , صادراتی , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فوری خرید