اتوماسیون صنعتی چیست و در ایران چه وضعی دارد؟

اتوماسیون صنعتی چیست و در ایران چه وضعی دارد؟

فوری خرید: دبیر انجمن اتوماسیون صنعتی با اشاره به دو بخش ساخت سیستم و قطعات منفصل در بخش اتوماسیون صنعتی، خواهان حل مشکل زیرساخت های تست و آزمایشگاه برای صدور گواهی نامه استاندارد و صادرات این بخش شد.


وحید تیموری در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه اتوماسیون در صنعت دو بخش است، اظهار نمود: بخش اول ساخت سیستم است که به آن یکپارچه سازی گفته می شود. یعنی قطعات منفصل کنار هم قرار می گیرد، روی آنها برنامه ریزی می شود و تبدیل به سیستم کنترل یک مجموعه یا خط تولید خاص می شود. بخش دوم ساخت قطعات منفصل است.
بگفته وی در بخش اول، شرکت های ایرانی بطور کامل توانمند هستند، اما در بخش دوم یعنی ساخت تجهیزات سیستمهای اتوماسیون چند سالی است کارهایی انجام شده است.
دبیر انجمن شرکت های اتوماسیون صنعتی با تاکید بر اینکه هیچ کشوری در بعد تکنولوژی نسبت به کشورهای دیگر بی نیاز نمی گردد، اشاره کرد: این که برخی تجهیزات را بسازیم و بگوییم دیگر به کشورهای دیگر بی نیاز هستیم، فقط شعار است. حتی آمریکا و چین دو غول بزرگ تکنولوژی با هم مراودات گسترده دارند و این وضعیت درباره سایر کشورها نیز صدق می کند. بدین سبب در دنیای امروز همه به هم نیاز دارند، اما هرکسی باید جای خودرا پیدا کند.
تیموری با اعلان اینکه اتوماسیون در زنجیره توسعه صنعتی به کار می آید، درباره صادرات، اظهار داشت: یک مشکل مهم برای صادرات این است که تجهیزات اتوماسیون صنعتی باید گواهینامه استاندارد داشته باشند. اما در حوزه زیرساخت های تست و آزمایشگاه در کشور ضعیف هستیم و تکلیف مشخص دراین زمینه وجود ندارد. امکان استفاده از زیرساخت کشورهای دیگر هم بواسطه تحریم وجود ندارد. بدین سبب این مساله که یک بحث حاکمیتی است بلاتکلیف مانده است.
وی با اعلان اینکه مسئول صدور گواهینامه های کیفیت اتوماسیون صنعتی باید مشخص شود، اشاره کرد: قسمتی از این تست ها برای صدور گواهینامه در کشور انجام می شود، اما هنوز کامل و قابل اتکا نیستند که کارفرماها مجاب شوند از محصولات ایران استفاده کنند. بنابر این امکان صادرات وجود ندارد، چونکه گواهینامه بین المللی نداریم.
اما بگفته دبیر انجمن شرکت های اتوماسیون صنعتی، در زمینه ساخت سیستم های کنترل که مربوط به خدمات فنی مهندسی است، امکان پذیر است و تولیدکنندگان می توانند با بهره گیری از تجهیزات بین المللی دارای گواهینامه، در کشورهای همسایه پروژه ها را اجرا کنند.
تیموری در مورد ظرفیت صادراتی نیز اظهار داشت: نمی توان به صادرات این حوزه انتزاعی نگاه کرد چونکه صادرات تجهیزات اتوماسیون صنعتی جدا از صادرات تجهیزات و قطعات مکانیکی قابل بررسی نیست. اگر شرایط صادرات تسهیل شود بر صادرات این حوزه هم اثر می گذارد. صادرات نیاز به زیرساخت دارد که بنظر می رسد اولویت مسئولان نیست.
منبع:

1400/08/02
12:45:01
5.0 / 5
551
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
فوری خرید