فشارهای تورمی به کمک طلا می آید؟

فشارهای تورمی به کمک طلا می آید؟

فوری خرید: تهدید رو به رشد فشارهای تورمی اصلی ترین عامل پشتیبانی کننده بازار طلا مانده و احتمال این وجود دارد که کمک نماید اونس طلا در کوتاه مدت از مقاومت کلیدی در سطح 1830 دلار عبور کند.به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، اونس طلا در معاملات بامداد جمعه در واکنش به رشد فشارهای تورمی، به بالاترین حد در شش هفته گذشته صعود کرد. با این وجود چند دقیقه بعد از اینکه جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا کوشش کرد نگرانیهای تورمی را آرام کند، ۳۰ دلار سقوط کرد.

با وجود مسائل عمده ای که وجود دارد، پاول در کنفرانس آنلاینی که به میزبانی بانک مرکزی آفریقای جنوبی برگزار شد، اظهار داشت: دورنمای وی این است که بانک مرکزی آمریکا در راه تعدیل خرید ماهانه اوراق قرضه قبل از اختتام امسال قرار دارد. وی اظهار داشت: انتظار می رود خرید ماهانه اوراق قرضه تا اواسط سال ۲۰۲۲ خاتمه پیدا کند.

اما همه مفسرین متقاعد نشده اند که پاول و بانک مرکزی آمریکا می توانند انتظارات تورمی رو به رشد را حل کنند. دانیل پاویلونیس، کارگزار ارشد کالا در شرکت آر جی او فیوچرز به کیتکونیوز اظهار داشت: رشد بازده می تواند نشان دهنده آن باشد که انتظارات تورمی بدون کنترل مانده اند و فعالیت اقتصادی درحال آهسته تر شدن است و بانک مرکزی آمریکا ابزارهای محدودی خواهد داشت. تصور نمی کنم بانک مرکزی آمریکا بتواند تورم را تحت کنترل دربیاورد. ما شاهد رشد ریسک رکودتورمی هستیم و این وضعیت برای طلا و همه کالاها خوب خواهد بود.

اگرچه پاول نسبت به فعالیت اقتصادی نسبتا خوش بین مانده بود اما اشاره کرد ریسک رو به رشد تداوم اختلالات زنجیره تامین به مدت طولانی تر از حد انتظار، تورم را تا اختتام سل ۲۰۲۲ بالا نگه خواهد داشت.

با وجود اینکه فشارهای تورمی از قیمت طلا پشتیبانی می کنند اما مفسرین می گویند طلا با رقابت جدید به ویژه از طرف بیتکوین روبروست. قیمت بیتکوین هفته گذشته به رکورد بالای ۶۵ هزار دلار صعود کرد. صعود ارز دیجیتالی با راه اندازی یک صندوق ETF جدید بیتکوین مصادف شد. صندوق ETF پروشیرز بیتکوین استراتژی از روز سه شنبه معاملات را شروع کرد و معاملات بیتکوین CME را دنبال می کند.

بعضی از مفسرین اظهار کرده اند که راه اندازی این صندوق لایه جدیدی از مشروعیت را به بازار ارز دیجیتالی می بخشد و تاثیر قابل توجهی روی طلا ندارد.

اوله هانسن، مدیر استراتژی کالا در ساکسو بانک اظهار نمود: بیتکوین قسمتی از نیروی صعودی و سرمایه را از بازار طلا ربوده است اما طلا هنوز از چشم نیافتاده است. همه سرمایه گذاران طلا تمایل ندارند طلایشان را فروخته و بیتکوین خریداری کنند. بازارهای سهام که نزدیک به رکورد بالایی معامله می شوند، رقابت قوی با طلا دارند. با این وجود اگر طلا مقاومت در سطح ۱۸۳۰ دلار را بشکند، روند حرکت می تواند به سرعت به نفع طلا تغییر کند.

تحلیلگران می گویند در کنار بیتکوین و بازارهای سهام، به دلار آمریکا هم چشم دوخته اند. شاخص دلار آمریکا موفق شده است حمایت کلیدی در بالای سطح ۹۳.۵۰ واحد را حفظ کند.

دیوید میدن، تحلیلگر بازار در شرکت اکوئیتی کپیتال اظهار داشت: بااینکه فضا برای تست مقاومت در سطح ۱۸۳۰ دلار را مشاهده می کند اما انتظار ندارد این سطح شکسته شود. ریسک قابل توجه هفته جاری برای طلا و دلار آمریکا، دیدار سیاست پولی بانک مرکزی اروپا خواهد بود. یورو هم در مقابل پوند انگلیس و دلار آمریکا افت کرده است. با این وجود بانک مرکزی اروپا احیانا این فضا را دوست دارد و مراقب است فضای فعلی بازار را تغییر ندهد.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، با اهمیت ترین رویدادهای هفته جاری، نشست سیاست پولی پولی بانک مرکزی اروپا و همین طور بانک مرکزی کانادا و بانک مرکزی ژاپن خواهد بود. همین طور آمار اقتصادی مهمی از طرف آمریکا منتشر می شود که شامل اعتماد مصرفی در اکتبر و فروش خانه های جدید در سپتامبر خواهد بود. گزارش سفارش کالاهای بادوام که معیاری برای سنجش سلامت بخش تولید است، روز چهارشنبه منتشر می شود. اولین آمار مربوط به تولید ناخالص داخلی آمریکا در سه ماهه سوم روز پنج شنبه اعلام خواهد شد. مفسرین می گویند اگر این گزارش مطلوب نباشد، نگرانیهای بیشتری را نسبت به خطر رکورد تورمی به وجود می آورد.

منبع:

1400/08/03
10:02:51
5.0 / 5
626
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
فوری خرید