انگور استان مرکزی فاقد زنجیره ویژه تولید

انگور استان مرکزی فاقد زنجیره ویژه تولید

فوری خرید: مرکزی مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مرکزی اظهار داشت: نبود زنجیره های ویژه تولید انگور در استان مرکزی از دغدغه های باغداران این استان است، چونکه یک تولیدکننده باید همزمان به دنبال تهیه نهاده و بازار فروش و بسته بندی و غیره باشد در حالیکه هر کدام از این موارد تخصص های ویژه ای می طلبد.علی اصغر زارعی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: هم اکنون در ۱۶ هزار و ۲۰۰ هکتار از زمینهای کشاورزی استان مرکزی انگور کشت می شود و به صورت متوسط حاصل عملکرد باغ های انگور استان مرکزی ۱۲ هزار تن بوده که به علت سرمازدگی ابتدای سال جاری، محصول تاکستان های این استان نسبت به سالهای گذشته کاهش پیدا کرد و به میزان مطلوب نرسید.

وی با اشاره به اینکه ۷۰ درصد باغ های انگور استان مرکزی را انگورهای بی دانه سفید و قرمز تشکیل می دهد و ۳۰ درصد باقی مانده شامل انگورهای عسگری، فخری، یاقوتی و... است، اضافه کرد: از این محصولات، فرآورده های جانبی همچون کشمش، شیره انگور، مربا، کنسانتره، باسلوق و دیگر مشتقات است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مرکزی با اشاره به اینکه استان مرکزی از نظر سطح زیر کشت انگور و عملکرد باغ های این محصول، رتبه نهم کشور را داراست، خاطرنشان کرد: از آنجائیکه باغ های انگور این استان به روش غرقابی آبیاری می شوند، در خشکسالی های اخیر با کاهش بار رو به رو شده اند، اما چون انگور محصول مقاومی در مقابل کم آبی است، این کاهش عملا چشم گیر نبوده است.

زارعی افزود: نخستین مساله در زمینه تولید انگور و فرآورده های آن در استان مرکزی، استفاده از سیستم کشت خزنده است که باید به کشت داربستی تغییر پیدا کند، مساله بعدی کمبود کارگاه های فرآوری توزیع انگور و کشمش در این استان است. هم اکنون فقط دو واحد فرآوری در استان مرکزی فعال است در حالیکه به ۳ واحد فرآوری دیگر نیاز داریم.

وی افزود: کم بودن تعداد تعاونی های فعال انگور در استان مرکزی از دیگر مشکلاتی است که میتوان به آن اشاره نمود، علاوه بر آن نبود زنجیره های ویژه تولید انگور در استان مرکزی از دیگر دغدغه های باغداران این استان است، چونکه یک تولیدکننده باید همزمان به دنبال تهیه نهاده و بازار فروش و بسته بندی و غیره باشد در حالیکه هر کدام از این موارد تخصص های ویژه ای می طلبد.

زارعی بیان نمود: صنایع تبدیلی استان مرکزی در زمینه مشتقات انگور به صورت عمده در شهرستان خنداب و روستای هزاوه قرار دارند و واحدهای شهرستان خنداب بیشتر در عرصه تولید کشمش و واحدهای روستای هزاوه در تولید شیره این میوه فعال می باشند.
1400/08/03
21:50:12
5.0 / 5
622
تگهای خبر: بازار , تخصص , صنایع , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
فوری خرید