در نامه انجمن صنایع فرآورده های لبنی مطرح شد

کاهش ۱۰ درصدی قیمت لبنیات به سبب عدم همراهی شبکه فروشگاهی محقق نشد

کاهش ۱۰ درصدی قیمت لبنیات به سبب عدم همراهی شبکه فروشگاهی محقق نشد

دبیر انجمن صنایع فرآورده های لبنی ضمن اعلام این مساله که کاهش 10 درصدی قیمت سه محصول پرمصرف لبنی در مقیاس ملی به سبب عدم همراهی شبکه فروشگاهی امکان پذیر نشده است از مسئولان درخواست نمود که امکان توزیع مستقیم سه قلم کالای لبنی و یا قرار دادن در سبد معیشت کالا را فراهم و وزارت صمت شبکه عرضه مستقیم کالا را به انجمن صنایع لبنی معرفی نماید.به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا حدود یک ماه پیش وزیر جهاد کشاورزی از کاهش ۱۰ درصدی قیمت تعدادی از محصولات لبنی آگاهی داد و اعلام نمود که با تصمیمی که در ستاد تنظیم بازار گرفته شده و بنا به دستوری که رییس جمهوری در مورد ثبات قیمت ها و فراوانی و دسترسی اقلام صادر کرده است، از ۱۷ مهرماه قیمت سه محصول اصلی شیر، ماست و پنیر ارزان خواهد شد.

بر اساس این تصمیم مقرر شده بود که شرکت های لبنی و شبکه توزیع از محل سود خود هرکدام به مصرف کننده ۵ درصد تخفیف دهند که سرجمع سه محصول لبنی پرمصرف یعنی شیر نایلونی ۹۰۰ گرمی پاستوریزه ساده، ماست دونیم کیلویی ساده و پنیر یواف ۴۰۰ گرمی با ۱۰ درصد تخفیف به دست مصرف کنندگان برسد.

بنابر گفته فعالان صنایع لبنی از ۱۷ مهرماه این تخفیف توسط شرکت های لبنی بر روی محصولات مذکور اعمال و بر روی ظروف محصولات نیز درج شده است. یعنی صنایع به وعده خود عمل کردند. همین طور فروشگاه های زنجیره ای نیز مبادرت به عرضه محصولات دارای تخفیف کرده اند. اما اگر این کاهش قیمت در بازار محسوس نیست به این علت است که مغازه ها و سوپرمارکت ها به سبب افزایش هزینه های آب، برق و اجاره بها با این تخفیف موافق نبوده و تعدادی از مغازه ها به سبب سود کم این اقلام حتی مایل به دریافت و فروش این سه محصول در مغازه های خود هم نیستند.

در این راستا رضا باکری- دبیر انجمن صنایع فرآورده های لبنی در نامه ای به معاون اول رئیسجمهوری، وزیر جهادکشاورزی، وزیر صمت و معاون تجاری داخلی وزارت صمت ضمن اعلام این مساله که کاهش ۱۰ درصدی قیمت سه محصول پر مصرف لبنی در مقیاس ملی به سبب عدم همراهی شبکه فروشگاهی امکان پذیر نشده است درخواست نمود که امکان توزیع مستقیم سه قلم کالای لبنی و یا قرار دادن در سبد معیشت کالا فراهم گردد و وزارت صمت شبکه عرضه مستقیم کالا را به انجمن معرفی نماید.

در متن نامه دبیر انجمن صنایع فرآورده های لبنی به معاون اول رئیس جمهور، وزیر جهادکشاورزی و وزیر صمت آمده است:

احتراما باتوجه به توافق حاصله در دفتر معاونت محترم برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی و ابلاغ شماره ۱۴۰۰/۵۰۰/۳۷۹۸۳ مورخ ۱۴۰۰/۷/۱۴ معاونت محترم توسعه تجاری و صنایع تبدیلی وزارت جهاد کشاورزی جناب آقای دکتر گیلانپور باتوجه به عدم تامین سهم ۱۵ درصدی شبکه عرضه فروشگاهی در اجرای طرح و اعتراض شماره ۷/۱۳۲/۱۰۲۲۸ مورخ ۱۴۰۰/۴/۲۷ اتاق اصناف ایران به معاونت محترم اول ریاست جمهوری تا کنون اجرای طرح در مقیاس ملی بدلیل عدم همراهی شبکه فروشگاهی امکان پذیر نگردیده است. پس استدعا دارد دستور فرمایند امکان توزیع عرضه مستقیم سه قلم کالای لبنی و یا قرار دادن در سبد معیشت کالا فراهم شود تا به هر میزان که مورد نیاز شبکه توزیع باشد، واحدهای لبنی تولید و تامین کنند.

هیچ محدودیت تناژی برای تامین اقلام فوق الذکر برای اعضاء این انجمن وجود ندارد.

در نامه دیگر دبیر انجمن صنایع فرآورده های لبنی به معاون تجاری داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت آمده است:

احتراما در پاسخ نامه شماره۶۰/۱۸۳۸۱۳ تاریخ۴ آبان ۱۴۰۰ آن معاونت محترم به استحضار می رساند، شبکه عرضه فروشگاهی به سبب عدم تامین سهم ۱۵ درصدی قانونی آنها، در فروش سه قلم کالای لبنی پر مصرف با اجرای طرح همراهی نمی نمایند و اتاق اصناف در جلسه ای که برگزار شد پاسخ شماره ۷/۱۳۲/۱۰۲۲۸ تاریخ ۲۷ مهر ۱۴۰۰ را ارائه نمودند. پس از آن معاونت محترم استدعا دارد «شبکه عرضه مستقیم» کالا که در اختیار آن وزارتخانه محترم می باشد، به این انجمن معرفی فرمایند تا به هر میزان که مورد نیاز شبکه توزیع باشد توسط واحدهای لبنی تولید و تامین گردد. برای اعضا این انجمن و شرکت های بزرگ محدودیتی در میزان تامین وجود ندارد.

کاهش ۵درصدی سود شبکه توزیع منجر به تعطیلی این صنف خواهد شد

همچنین رییس اتاق اصناف ایران نیز در نامه ای به معاون اول رئیسجمهوری اعلام نمود که ماده ۲ و ۳ قانون بهبود محیط کسب وکار می گوید که دولت مکلف است در مراحل بررسی موضوعات مربوط به محیط کسب وکار برای اصلاح و تدوین مقررات و بخشنامه ها، نظر کتبی اتاق ها و آن دسته از تشکل های ذی ربطی که عضو اتاق ها نیستند، شامل کارفرمایی و کارگری را درخواست و بررسی کند و هر گاه لازم دید آنان را به جلسات تصمیم گیری دعوت نماید. همین طور دستگاه های اجرائی مکلفند هنگام تدوین یا اصلاح مقررات، بخشنامه ها و رویه های اجرائی، نظر تشکل های اقتصادی ذی ربط را استعلام کنند و مورد توجه قرار دهند.

در ادامه این نامه آمده است:

اخذ پیشنهادات کارشناسی تشکل های ذیربط ضروری بوده و پس شایسته است در نشست ها و جلسات در رابطه با تصمیم سازی و تدوین مقررات، نماینده ای از تشکل مربوطه خصوصاً نمایندگان محترم سه اتاق حضور فعال داشته باشد.

علی ایحال در نشستی که بتازگی با حضور وزیر جهاد کشاورزی و انجمن در رابطه با محصولات لبنی بمنظور تصمیم گیری درباب کاهش قیمت اقلام لبنی (شیر نایلونی، ماست دبه ای، پنیر لیوانی UF برگزار شده می بایست نماینده ای نیز از اتاق اصناف ایران جهت اعلام نظر حضور می داشت که متاسفانه این امر محقق نگردید و به تبع آن در جلسه مذکور تصمیماتی صورت گرفته فارغ از این که محصول فوق مورد استقبال عمومی (بلحاظ این که با داشتن درصد چربی کم) قرار ندارند، با اصول فعالیت صنوف توزیعی و خرده فروش منافات داشته و به صورتی اجحاف در حقوق ایشان شمرده می شود.

از آنجا که کمیسیون هیأت عالی نظارت، سود صنوف را توزیعی (پخش) ۱۰ درصد و خرده فروش ۱۵ تعیین نموده است کاهش ۵ درصدی سود این صنوف باتوجه به هزینه ها جاری از قبیل اجاره بها و به ویژه افزایش ۳۹ درصدی دستمزد و هزینه آب، برق و گاز و گرفتن مالیات برمبنای ۱۵ درصدی از طرف دولت، اساسا منجر به تعطیلی صنوف و ایجاد فشار بر بدنه این قشر زحمتکش خواهد شد.

لذا بمنظور جلوگیری از اجحاف حقوق متصدیان واحدهای صنفی خرده فروشی و همین طور ممانعت از هر گونه اعتراضات در این شرایط حساس فعلی مستدعی است دستور فرمائید تصمیمات جلسه فوق الذکر ملغی شده و نشستی مجدد جهت بررسی موضوع با حضور تشکل های ذینفع اجرا شود.
1400/08/20
13:41:56
5.0 / 5
493
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بازار , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
فوری خرید