سند راهبری توسعه اندازه شناسی نانو تایید شد

سند راهبری توسعه اندازه شناسی نانو تایید شد

فوری خرید: سند راهبری توسعه اندازه شناسی کشور در فناوری نانو تایید شد.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، سند راهبری توسعه اندازه شناسی کشور در فناوری نانو (نانومترولوژی) در محل سازمان ملی استاندارد ایران به امضا رسید. این سند، پوشش دهنده یک افق برنامه ای ۵ ساله (از ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۴) است و دستاورد مهم آن توسعه اندازه شناسی نانو و بهره مندی از مزایای آن برای توسعه کاربردی فناوری نانو در کشور است.
در حوزه نانومترولوژی، ستاد ویژه توسعه فناوری نانو از سال ۱۳۸۶ فعالیت مطالعاتی گسترده ای را در ارتباط با الزامات ملی، منطقه ای و بین المللی، تجهیزات، شرایط محیطی و آزمایشگاهی مرکز اندازه شناسی نانو، مواد مرجع و مطالعات ساختمانی آزمایشگاه های مربوط شروع کرد.
در تیر ماه سال ۱۳۹۴ نسخه اولیه این سند برپایه همین مطالعات آماده شده و مورد تایید ستاد توسعه فناوری نانو و سازمان ملی استاندارد ایران قرار گرفت که هر چند به علت مشکلاتی اجرایی شدن آن به تاخیر افتاد، اما در نیمه اول ۱۴۰۰ این سند با هماهنگی سازمان ملی استاندارد و در جهت اجرای «سند جامع راهبری نظام استانداردسازی و مدیریت کیفیت کشور» مورد بازبینی قرار گرفت و در نهایت این سند با مأموریت «تعریف و دستیابی به نظام ملی نانومترولوژی در جهت اصول علم اندازه شناسی و توسعه فناوری نانو در کشور» به امضا رسید.
برای تحقق این مأموریت و اهداف تعیین شده در این سند، لازم است برنامه ها و نتایج آنها به صورت مستمر ارزیابی شود. این ارزیابی ها بر مبنای شاخص ها و اهداف کمی برنامه های اجرایی صورت خواهد گرفت.
برپایه چشم انداز این سند، در افق ۵ ساله ایران کشوری است که در حوزه اندازه شناسی نانو صاحب توانمندی هایی چون زیرساخت های لازم اندازه شناسی در فناوری نانو، همکاریهای مؤثر و سازنده با سازمان های ملی، منطقه ای و بین المللی اندازه شناسی، نظام ملی اندازه شناسی نانو معتبر در سطوح منطقه ای و بین المللی، ایجاد ارزش افزوده اقتصادی برای تولید، صادرات محصولات و خدمات در حوزه فناوری نانو خواهد بود.
"ایجاد و توسعه پویا و پایدار اندازه شناسی نانو در علوم، فناوری و صنعت نانو در کشور"، "ایجاد و توسعه تعاملات با مراکز بین المللی نانومترولوژی در جهت پشتیبانی و پشتیبانی از توسعه تولید و صادرات محصولات در حوزه فناوری نانو" و "دستیابی به سهم مناسبی از ارزش افزوده اقتصادی با استفاده از نظام اندازه شناسی نانو در کشور" از اهداف این سند هم به حساب می آید.
منبع:

1400/08/20
17:08:57
5.0 / 5
539
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
فوری خرید