۴ کالایی که بیشترین افزایش قیمت را داشتند

۴ کالایی که بیشترین افزایش قیمت را داشتند

به گزارش فوری خرید نتایج یک گزارش نشان داده است که قیمت چهار قلم کالای خوراکی در مهر ماه سال جاری نسبت به ماه قبل ۱۰ درصد رشد داشته و بیشترین افزایش قیمتها در ارتباط با تخم مرغ، رب گوجه فرنگی، موز و گوجه فرنگی بوده است.به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، تحقق توسعه پایدار مستلزم ایجاد رفاه، معیشت، ریشه کنی فقر و برخورداری همگان از زندگی مطلوب است و استراتژی توسعه نه تنها مستلزم تسریع رشد اقتصادی می باشد، بلکه مستلزم آن است که سطح زندگی گروه های بسیار وسیع جمعیت که عموما در جریان رشد اقتصادی ثابت مانده است، بهبود یابد.

تامین غذا و خوراکی همواره یکی از نیازهای اولیه بشربوده است؛ شاید افزایش قیمت خیلی از کالاها مانند طلا، سکه، ارز، خودرو و حتی مسکن، مردم را مجبور به خروج از بازار و نادیده گرفتن تقاضا کند اما در بازار مواد غذایی هر چقدر هم که قیمتها افزایش یابد، باز تقاضا وجود دارد چون معیشت و زندگی و حیات انسانها به این کالاها وابسته است؛ ازاین رو کوچکترین افزایش قیمت در بازار مصرفی مواد غذایی بلافاصله در زندگی اقشار مختلف جامعه تأثیر می گذارد و شهروندان قبل از هر بازاری تغییرات این بازار را لمس می کنند.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جهت وظایف ذاتی خود در خصوص برقراری و توسعه رفاه در سطح جامعه و با ورود به بحث پرداخت یارانه نقدی و تعیین و توزیع بسته های حمایتی مختلف در این خصوص مشارکت داشته و آگاهی از آمارهای تورم، تغییرات قیمت اقلام خوراکی و... می تواند در برنامه ریزی و تصمیم سازی ها مفید واقع شود.

بر اساس گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار، قیمت برخی اقلام خوراکی طی مهر ماه ۱۴۰۰ نسبت به ماه پیش از آن بگونه ای بوده که در ۴ قلم از کالاهای منتخب تغییرات بیشتر از ۱۰ درصد بوده و بیشترین افزایش قیمتها در کالاهای منتخب در ارتباط با تخم مرغ ماشینی ۱۶.۸درصد، رب گوجه فرنگی ۱۶ درصد، گوجه فرنگی ۱۴.۲ درصد و موز ۱۰.۹ درصد مشاهده شده است.

البته در ۴ قلم از کالاهای منتخب تغییرات منفی است و بیشترین کاهش در قیمتها در ارتباط با پرتقال، سیب، مرغ ماشینی و گوشت گوسفندی بوده است.مقایسه متوسط قیمت اقلام خوراکی در مهرماه سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن حکایت می کند که در یک مورد از اقلام خوراکی منتخب، تغییرات بیشتر از ۱۰۰ درصد بوده و بیشترین افزایش قیمت در اقلام گوجه فرنگی، سیب زمینی و ماست پاستوریزه گزارش شده است.

موز با ۴۷.۳ درصد، گوشت گوسفندی با ۳۲.۲ درصد و برنج خارجی درجه یک با ۲۴.۷ درصد پایین ترین میزان رشد در قیمتها را به خود اختصاص داده اند.

بررسی نمودار قیمت اقلام منتخب در مقایسه با روند تغییرات آن با حدود مطلوب، اخطار و بحرانی قیمتها نشان داده است در مهرماه ۱۴۰۰ متوسط قیمت حدود ۷۹ درصد اقلام منتخب شامل برنج ایرانی درجه یک، برنج خارجی درجه یک، مرغ ماشینی، شیر پاستوریزه، ماست پاستوریزه، پنیر ایرانی پاستوریزه، تخم مرغ ماشینی، کره پاستوریزه، روغن مایع، موز، سیب، پرتقال، خیار، سیب زمینی، لوبیا چیتی، عدس و، قند، شکر چای خارجی بسته ای فراتر از حد بحرانی قیمتها قرار دارند.

در خصوص بیشتر اقلام یاد شده بخصوص برنج درجه یک ایرانی، تخم مرغ ماشینی، شیر و انواع محصولات لبنی، روغن مایع، خیار، سیب زمینی و انواع حبوبات امتداد روند صعودی ماه قبل مشاهده می شود و افزایش مجدد قیمت این کالاها دور از انتظار نیست.

به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، متوسط قیمت اقلام خوراکی مانند گوشت گاو یا گوساله و گوجه فرنگی در محدوده اخطار و متوسط قیمت اقلامی مانند گوشت گوسفند، پیاز و رب گوجه فرنگی در محدوده مطلوب قرار دارند.

منبع:

1400/08/24
23:23:21
5.0 / 5
558
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فوری خرید