این مرغ ها هم به جانتان ضرر می زنند، هم به مالتان!

این مرغ ها هم به جانتان ضرر می زنند، هم به مالتان!

فوری خرید: مرکزی مرغ یکی از اصلی ترین اقلام مصرفی در سبد خرید خانوارهای ایرانی است ولی متاسفانه علاوه بر افزایش های گوناگون قیمت این کالا که همیشه شاهد آن بوده و هستیم و البته کمبود آن(آنهم باوجود آنچه درباب تولید بیش از اندازه نیاز مرغ در استان گفته می شود)، با معضل دیگری نیز در این عرصه مواجه هستیم و آن فروش این کالا بصورت قطعه بندی است.


اگر سری به مغازه های مرغ فروشی در سطح شهر اراک بزنید، با ویترین های خالی از "مرغ کامل" و پر از "مرغ قطعه بندی شده فله یا بسته بندی شده توسط" مواجه می شوید، نکته اینجاست که علاوه بر احتمال فاسد بودن این مرغ های فله که گاهی هم توسط مغازه دار برای تشویق مصرف کننده به خرید و گم شدن بوی بد ماندگی یا فساد، به ادویه آغشته می شوند! مجبورید برای خرید آنها قیمت های نجومی هم بپردازید.
برخی عرضه کنندگان مرغ در پاسخ به مشتری می گویند "مرغ قطعه بندی شده هرقدر بخواهید هست، اما مرغ کامل سریع تمام می شود" بعضی هاشان حتی می گویند برای خرید مرغ باید از روز قبل نام نویسی کنید!
گفته می شود که برخی عرضه کنندگان مرغ، بخش قابل توجهی از سهمیه مرغ دریافتی را بجای عرضه به مشتری، قطعه بندی کرده و آن را بصورت فله یا در قطعه بندی های بدون مجوز با قیمت های بسیار بالاتر از قیمت مصوب به فروش می رسانند.
در واقع خرید مرغ های قطعه بندی شده فله یا دارای بسته بندی غیرمجاز، علاوه بر این که به مالتان ضربه می زند، ممکنست به جانتان نیز ضررهای جبران ناپذیری وارد کند و اساسا بنا بر این است که نهادهایی همچون دامپزشکی بر عدم خرید اینطور محصولات تاکید می کنند.
رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی در گفت و گو با ایسنا در این زمینه اظهار نمود: قطعه بندی مرغ یا فروش بصورت فله ای در مراکز عرضه، مشکلاتی را برای دستگاه های نظارتی، شهروندان و متصدیان کارگاه های قطعه بندی ایجاد می کند، به همین دلیل عرضه مرغ بصورت فله ای یا قطعه بندی در مرغ فروشی ها ممنوعست.
سیروس سلمان نژاد اضافه کرد: یکی از این مشکلات سوءاستفاده برخی افراد سودجو است. آنها مرغ های تاریخ گذشته را با قیمت پایین از مراکز مختلف تهیه کرده و بصورت قطعه بندی شده به مردم عرضه می کنند، همین طور از طرفی حقوق شهروندی ایجاب می کند هر کالا دارای هویت و شناسنامه باشد، به همین دلیل مرغ فله ای فاقد هویت شمرده می شود.
رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی اشاره کرد: عمر ماندگاری مرغ ۷۲ ساعت است و بنا بر این بسیاری افراد به دنبال تهیه مرغ کشتار روز هستند، چونکه خرید مرغ بصورت فله ای یا قطعه بندی این انتخاب را نیز از شهروندان می گیرد.
سلمان نژاد بیان کرد: فروش مرغ بصورت فله کار را برای دستگاه های نظارتی همچون دامپزشکی در زمینه کنترل و نظارت بهداشتی سخت می کند، همین طور این مسئله شکایت و اعتراض متصدیان کارگاه های دارای مجوز را به دنبال دارد چونکه آنها لحاظ فضا و تجهیزات فروش هزینه های زیادی را متقبل می شوند و این که مراکزی بدون مجوز بخواهند به این عرصه وارد شوند، تضییع حقوق کارگاه های دارای مجوز است.
وی افزود: انتقال آلودگی ثانویه از محیط به مرغ یا از فرد به مرغ نیز از دیگر معایب است که در کارگاه های فاقد مجوز ایجاد می شود، در کارگاه های دارای مجوز تمام افراد دارای کارت سلامت هستند.
رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی با اعلان اینکه قطعه بندی مرغ در ۲ صورت بلامانع است افزود: قطعه بندی مرغ ها در کارگاه های قطعه بندی دارای پروانه بهداشتی بهره برداری گرفتن شده توسط دامپزشکی یکی از این موارد است چونکه این واحدها دارای تجهیزات مناسب و ناظر بهداشتی هستند، همین طور قطعه بندی در مراکز عرضه و مرغ فروشی دارای پروانه بهداشتی نیز بلامانع است. تفاوت این مرغ فروشی ها با سایر مرغ فروشی ها داشتن فضای مناسب و کافی است، این واحدها باید حداقل فضای ۲۵ متری و آب سرد و گرم و دستگاه استرالیزاسیون و میزکار مناسب و ناظر بهداشتی داشته باشند. زمانی به این واحدها پروانه بهداشتی تعلق می گیرد که تاییدیه محیط زیست یا مرکز بهداشت را داشته باشند.
سلمان نژاد افزود: تفاوت مراکز قطعه بندی با کارگاه های قطعه بندی در توزیع مرغ بدین صورت است که قطعه بندی در مراکز در حضور مشتری اتجام می شود این در حالیست که در کارگاه ها قطعه بندی بدون حضور مشتری انجام می شود همین طور مرغ های قطعه بندی شده در این مراکز فقط در همین مراکز توزیع می شود. در مجموع خرد کردن مرغ، در غیر این دوحالت ممنوعست و در صورت مشاهده فروش مرغ فله و بدون هویت برخورد لازم صورت خواهد گرفت.
وی با اشاره به این که ۲۲۰۰ مراکز تولید، توزیع و عرضه فرآورده های خام دامی در استان وجود دارد بیان کرد: در ۷ ماهه سال جاری ۵۳ هزار و ۶۵۳ مورد بازدید از مراکز تولید، استحصال، حمل و توزیع در سطح استان صورت گرفته و ۹۴۹ مورد غیربهداشتی مشاهده و ۳۹ هزار و ۳۵ کیلوگرم فرآورده غیربهداشتی ضبط و معدوم و ۱۱۸ مورد متخلف نیز به مراجع قضایی معرفی شده اند.
سلمان نژاد اشاره کرد: مردم در صورت مشاهده چنین تخلفاتی می توانند با شماره ۱۵۱۲ تماس حاصل کرده و گزارش خودرا جهت پیگیری اعلام کنند.1400/09/08
10:50:46
5.0 / 5
345
تگهای خبر: حقوق , خرید , فروش , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
فوری خرید