پاکستان بازار خرما را از ایران گرفت!

پاکستان بازار خرما را از ایران گرفت!

فوری خرید: صادرکنندگان خرمای ایرانی می گویند تاجران پاکستانی با حضور در ایران و خرید خرمای داخلی و بسته بندی جدید، این محصولات را به بازار جهانی صادر می کنند.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، نمایندگان بخش خصوصی در تازه ترین نشست کمیسیون کشاورزی اتاق تجاری تهران به بررسی آخرین وضعیت تولید و تجارت کالاهای کشاورزی ایران در سالهای قبل پرداختند.
در ابتدای این جلسه، کاوه زرگران رییس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران، به صادرات محصولات کشاورزی طی هفت ماه امسال اشاره نمود و اظهار داشت: برمبنای آمارهای رسمی گمرک، ایران توانسته طی این مدت، چهار میلیون و ۶۴۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی، دامی، شیلاتی و غذایی به سایر کشورها صادر کند. بر این اساس، ۵۵۴ میلیون دلار انواع خشکبار و ۱۱۷ میلیون دلار انواع خرما صادر گردیده است.
به گفته وی، تراز تجاری محصولات کشاورزی و صنایع غذایی در این دوره به لحاظ ارزشی از منفی ۲.۹ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۵ به ۴.۷ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۹ رسیده است؛ ضمن آنکه متوسط قیمت پایه صادراتی محصولات این گروه نیز از ۹۸ سنت در سال ۱۳۹۵ به ۷۰ سنت در سال ۱۳۹۹ کم شده است؛ این در حالیست که ارزش واردات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی از ۸.۶ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۵ به حدود ۱۰.۹ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۹ رسیده است.
آنطور که اعضای اتحادیه صادرکنندگان خشکبار در نشست کمیسیون کشاورزی اتاق تهران گوشزد کردند، صادرات پسته ایران بعد از سال ۱۳۹۷ و اجرای بخشنامه رفع تعهد ارزی، روند نزولی خودرا شروع کرد و کشورهای خریدار پسته، به سمت آمریکا، ترکیه و بتازگی پاکستان روی آورده اند.
به گفته مجید بازیان، نایب رییس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار، حجم تولید پسته ایران طی سال ۱۳۹۷ به شدت کم شد و میزان برداشت و آنچه که به بازار داخل ارائه شد، بیش از ۵۰ هزار تن نبود و با پیاده سازی مقررات رفع تعهد ارزی، صادرکنندگان از عرضه بین المللی این میزان تولیدات باز ماندند.
وی با اعلان اینکه در این سال و با غیبت ایران، پسته آمریکا بخش عمده ای از بازار صادراتی کشور را از آن خود کرد، اضافه کرد: تولید سالانه پسته در ایالات متحده به ۵۵۰ هزار تن رسیده است و بازارهای خواهان پسته هیچگاه منتظر نمی ماند تا پسته ایران را دریافت کند و با کوچک ترین وقفه در تجارت این محصول، دیگر کشورها محصولاتشان را جایگزین پسته و سایر فرآورده های خشکبار ایران می کنند.
بازیان اضافه کرد: طی سال ۱۳۹۸، صادرکنندگان پسته از ایران مجبور شدند برای بازگشت به بازارهای صادراتی، هر تن از این محصول را به قیمت ۵۰۰۰ دلار عرضه کنند در صورتیکه طی سال ۱۳۹۵، نرخ صادرات پسته ایران حدود ۱۰ هزار دلار در هر تن بود.
وی اظهار داشت: میزان صادرات پسته ایران طی سال ۱۳۹۵ در حدود ۱۳۸ هزار تن و به ارزش ۱.۲ میلیارد دلار بود در صورتیکه در سال ۱۳۹۹، به رغم صادرات ۲۰۳ هزار تن پسته، ارزآوری این محصول رقمی حدود ۱.۳ میلیارد دلار بیشتر نبود.
وی دلیل این اتفاق را اعمال مقررات رفع تعهد ارزی برای صادرکنندگان و نیز ایراد در نرخ پایه صادراتی عنوان نمود و تصریح کرد که نرخ پایه صادراتی پسته باید اصلاح گردد در صورتیکه وزارت جهاد کشاورزی اعتقادی به اصلاح در این بخش ندارد.
به گفته امیرحسین زرگرزاده، از صادرکنندگان خرما ایران، فعالیت تجار پاکستانی برای خرید خرمای استعمران ایران طی سالهای اخیر تشدید شده و تجار این کشور با رفت وآمد به خوزستان، خرمای استعمران این منطقه از ایران را خریداری و صادرات مجدد می کنند. به گفته ی ایشان، تجار پاکستانی حتی به کرمان نیز رفت وآمد کرده و خرمای شاهانی این منطقه را از کف بازار جمع می کنند.
زرگرزاده تصریح کرد که هم اکنون پاکستان، بازارهای بیش از ۳۰ ساله خرمای ایران در جهان را تصاحب کرده و آنطور که در رفت وآمدهای مقامات دولتی این کشور به ایران دیده می شود، به دنبال تهاتر خرما با ایران هستند. این صادرکننده خرما اصرار کرد که امسال بطور قطع، پاکستان بازار صادراتی خرمای ایران را بیش از سالهای قبل در اختیار خواهد گرفت.
منبع:

1400/09/09
11:45:52
5.0 / 5
695
تگهای خبر: بازار , خرید , خصوصی , دولتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
فوری خرید