سخنگوی گمرك خبر داد؛

صادرات ۴ میلیارد دلاری آهن و محصولات مرتبط آن در ۸ ماه

صادرات ۴ میلیارد دلاری آهن و محصولات مرتبط آن در ۸ ماه

سخنگوی گمرک اظهار داشت: صادرات انواع محصولات در رابطه با آهن در هشت ماه سال جاری به بیشتر از چهار و نیم میلیارد دلار رسید که سهمی بیشتر از ۱۴ درصد ارزش صادرات کشور را به خود مختص کرده است.به گزارش فوری خرید به نقل از گمرک ایران، سید روح الله لطیفی سخنگوی گمرک اظهار داشت: صادرات انواع محصولات در رابطه با آهن در هشت ماه سال جاری به بیشتر از چهار و نیم میلیارد دلار رسید که سهمی بیشتر از ۱۴ درصد ارزش صادرات کشور را به خود مختص کرده است. با رشد تولید و صادرات محصولات در رابطه با آهن از محصول نیمه تمام، انواع میله، شمش و صفحات آهنی یا فولادی در هشت ماه نخست سال جاری، بیشتر از چهار و نیم میلیارد دلار که ۱۴.۵ درصد کل صادرات ۳۱ میلیارد دلاری کشور در این زمان است را به خود مختص کرده است.
وی اضافه کرد: در کل سال ۹۹، ۱۱ میلیون و ۶۷ هزار و ۹۴ تن انواع محصول در رابطه با آهن و فولاد به ارزش سه میلیارد و ۷۳۵ میلیون و ۷۰۲ هزار و ۲۵۳ دلار صادر شده بود که دو میلیون و ۲۳۰ هزار و ۳۵ تن آن انواع سنگ آهن و مشتقات آن به ارزش ۱۰۵ میلیون و ۵۹۵ هزار و ۶۸۸ دلار و هشت میلیون و ۸۳۷ هزار و ۵۹ تن آن محصولات در رابطه با آهن و فولاد به ارزش سه میلیارد و ۶۳۰ میلیون و ۱۰۶ هزار و ۵۶۵ دلار بوده است که کمتر از سه درصد ارزش کالای صادره مرتبط، سنگ آهن و مابقی محصولات نیمه تمام و نهایی بودند.
سخنگوی گمرک عنوان کرد: در هشت ماهه نخست سال جاری، صادرات محصولات آهنی از کل یکسال گذشته بیشتر از ۸۰۰ میلیون دلار بیشتر شده است و سه محصول آهنی در هشت ماهه سال جاری در فهرست ۱۰ قلم نخست کالای صادراتی کشور قرار گرفته است.
لطیفی اضافه کرد: یک میلیون و ۶۱۲ هزار تن محصولات نیمه تمام از آهن به ارزش یک میلیارد و ۱۴۸ میلیون دلار، یک میلیون و ۷۶۲ هزارتن شمش آهن یا فولاد به ارزش یک میلیارد و ۷۲ میلیون دلار و یک میلیون و ۲۶۲ هزار تن انواع میله های آهنی به ارزش ۸۵۰ میلیون دلار در هشت ماه سالجاری صادر گردیده است و سایر کد تعرفه ها مابقی صادرات اقلام مرتبط بودند.
وی عنوان کرد: این سه محصول به ترتیب در جایگاه چهارم، ششم و دهم کالاهای صادراتی ایران در هشت ماه نخست قرار گرفتند. محصولات نیمه تمام از آهن، دو درصد وزن و ۳.۷ درصد ارزش کل صادرات کشور را به خود اختصاص داده که صادرات این محصول نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۶۷ درصد در وزن و ۲۲۱ درصد در ارزش رشد داشته است.
لطیفی اضافه کرد: انواع شمش آهنی و فولادی هم ۲.۱ درصد وزن و ۳.۴ درصد ارزش کل صادرات کشور را به خود اختصاص داده و رشد ۴۴ درصدی در وزن و ۱۴۹ درصدی در ارزش داشته است. یک و نیم درصد وزن و ۲.۷ درصد ارزش صادرات کشور اختصاص به میله های آهنی و فولادی داشته که نسبت به مدت مشابه سال پیش از لحاظ وزنی ۶۲ درصد و از لحاظ ارزش ۱۶۸ درصد رشد داشته است.

1400/09/19
14:39:07
5.0 / 5
795
تگهای خبر: تعرفه , صادرات , صادراتی , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فوری خرید