گزارش فوری خرید؛

تامین مالی اقدام ملی مسکن متنوع می شود

تامین مالی اقدام ملی مسکن متنوع می شود

فوری خرید: وزیر اقتصاد در حالی از تجربه مسکن مهر انتقاد کرده، آنرا تورم زا دانسته و بتازگی گفته است تامین مالی اقدام ملی مسکن متنوع خواهد شد که این طرح تورم زا نخواهد بود.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، این روزها برنامه نهضت ملی مسکن با تشکیک هایی در اجرا روبه رو شده است. با اهمیت ترین زیرساخت مالی این طرح، تسهیلات ۳۶۰ هزار میلیارد تومانی مسکن ذیل قانون جهش تولید مسکن و همین طور قانون بودجه سال جاری است که تا کنون با وجود ابلاغ هر دوی این قوانین از طرف شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی به بانک ها، اقدامی در جهت پرداخت آن صورت نگرفته است.
رستم قاسمی (۱۰ آبان): وام جهش تولید مسکن از فردا به بانکها ابلاغ و اعطا می شود
این در حالی است که رستم قاسمی ۱۰ آبان امسال در نشست گرامی داشت هفته پدافند غیر عامل اظهار نمود: در آخرین جلسه ای که روز گذشته با رییس بانک مرکزی داشتیم قرار شد امروز (۱۰ آبان) به همه بانکهای کشور تسهیلات نهضت ملی مسکن ابلاغ شود.
وی اضافه کرد: همه بانکها مکلف به تخصیص ۲۰ درصد سهم تسهیلات کشور معادل ۳۶۰ هزار میلیارد تومان در سال به بخش مسکن شده اند.
وزیر راه و شهرسازی افزود: این مساله قانون است و چنانچه بانکی این تکلیف را اجرا نکرد، ۲۰ درصد جریمه مالیاتی می شود؛ بانکها موظفند این تخصیص سهم را اجرا کنند.
وی تصریح کرد: سهم هر استان و همین طور سقف تعداد واحدها در هر شهرستان مشخص شده است؛ این تسهیلات ابلاغ گردیده و سازندگان می توانند از فردا بامداد که کار عملیاتی-اجرایی را شروع می کنند، نخستین بخش این تسهیلات را درخواست کنند. این تسهیلات در چند مرحله پرداخت می شود.
قاسمی اشاره کرد: این تسهیلات یارانه ای بوده و جزو تعهدات ماست.
وزیر راه (۱۱ آبان): تسهیلات ابلاغ گردیده، ولی با تأخیر پرداخت می شود
وزیر راه و شهرسازی ۱۱ آبان در حاشیه مراسم تودیع و معارفه مدیران عامل سابق و جدید سازمان بنادر و دریانوردی در گفت گو با خبرنگاران درباره اعطای تسهیلات ۳۶۰ هزار میلیارد تومانی با اشاره به اینکه ۱۰ آبان مصوبه پرداخت وام نهضت ملی مسکن به بانکها ابلاغ گردیده اضافه کرد: پرداخت تسهیلات با چند روز تأخیر و حداکثر یکی دو هفته آتی عملیاتی خواهد شد.
وزیر اقتصاد (۱۶ آذر امسال): نمی گذاریم تجربه مسکن مهر تکرار شود
سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی ۱۶ آذر به مناسبت روز دانشجو در نشست فعالان تشکل های دانشجویی دانشگاه های تهران در پاسخ به پرسشی درباب تامین مالی نهضت ملی مسکن اظهار نمود: درباره ساخت یک میلیون مسکن مکاتباتی با بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی داشتیم تا تامین مالی ساخت این تعداد مسکن متنوع شود که تجربه ساخت مسکن مهر تکرار نشود.
نامه اخیر خاندوزی به رییس جمهور: تسهیلات ۳۶۰ هزار میلیارد تومانی تورم زاست
وی اضافه کرد: دراین زمینه باید از ظرفیت های خارجی نیز استفاده گردد که اخبار خوبی در خصوص فراهم شدن زمینه های حضور ظرفیت های خارجی برای ساخت یک میلیون مسکن خواهید شنید.
شنیده شده وزیر اقتصاد اخیراً نامه ای هم به رییس جمهور درباره تورم زا بودن تسهیلات ۳۶۰ هزار میلیارد تومانی ساخت مسکن ذیل قانون جهش تولید مسکن ارسال کرده است.
وزیر اقتصاد (۲۰ تیر ۱۳۹۹): تجربه مسکن مهر فرصت طلایی برای کشور بود
این در حالی است که خاندوزی در تیر ماه سال قبل در نشستی که در خبرگزاری مهر با حضور پروانه اصلانی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در دولت سیزدهم و سید احسان خاندوزی نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم برگزار شد، از وضعیت مدیریت دولت های دوازدهم و سیزدهم در بخش تولید مسکن انتقاد نمود.
خاندوزی در میزگرد خبرگزاری مهر درباره مسکن عنوان کرد:
«یکی از مؤلفه های دوره مدیریت دولت یازدهم در بازار مسکن، بی تحرکی هم در سمت عرضه مسکن و هم نسبت به مدیریت تقاضای مسکن بود. بجای بهبود و رفع ایرادات مسکن مهر، شاهد توقف آن بودیم. اما بطور واضحی سیاستگذار درباره تحرک عرضه و مدیریت تقاضا انفعالی عمل کرد و بخش زیادی از فرصت ها را از دست دادیم. تجربه مسکن مهر، فرصت طلایی در اختیار کشور قرار داد تا نهادهای مسکن ساز و شهرساز حرفه ای داشته باشیم ولی از آن غفلت شد؛ می توانستیم بازیگران جدیدی را به بازار مسکن کشور معرفی نماییم که نه فقط بازار داخل بلکه بازارهای منطقه ای را هم در دست بگیرند؛ اما این فرصت از دست رفت که هم به دولت دهم و هم یازدهم برمی گردد. نه دولت دوم احمدی نژاد و نه دولت اول روحانی از این فرصت استفاده نکردند.»
وی درباب دفاع از هدایت تسهیلات بانکی به بخش مسکن نیز اظهار داشت:
«واقعیت آنست که قسمتی از اقدامات مجلس در بخش مسکن را بطور سنتی کمیسیون عمران کلید می زده است و بنده اطلاعی درباب آن کمیسیون ندارم اما در کمیسیون اقتصادی احتمالاً سه دسته اقدامات در دستور کار خواهد بود: اولاً تکمیل سریع بانک اطلاعات املاک و اسکان که بنده به همراه تعدادی از نمایندگان طرحی را برای خاتمه دادن به این کوتاهی تاریخی آماده کرده ایم، ثانیاً فعال کردن بانکها در زمینه تسهیلات ساخت مسکن و مدلهای جدید تامین مالی مسکن و ثالثاً به کار بستن اهرم مالیات بر سوداگری بازار مسکن یا مسکن خالی.»
خاندوزی (سال ۱۳۹۷): هدایت تسهیلات بانکی به بخش تولید، رشد نقدینگی ندارد
سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد جوان دولت سیزدهم در مقاله ای که با عنوان «نقد برنامه های توسعه ایران از منظر ارتباط با بخش مالی و واقعی» که در سال ۱۳۹۷ با همکاری محسن مقیسه به رشته تحریر درآورده، نوشته است:
«یکی از مشکلات اصلی برنامه های توسعه اول تا ششم، عدم توجه به سیاست هدایت تسهیلات یا هدایت اعتبارات است؛ در هیچیک از برنامه های توسعه، نه فقط گزینش صنایع راهبردی که باید حمایت اعتباری و بانکی پیرامون آنها سامان یابد، تعیین تکلیف نشد، بلکه به تدریج ابزارهای حاکمیت برای هدایت تسهیلات به بخش های اولویت دار ضعیف و ضعیف تر شد.»


منبع:

1400/09/19
21:29:32
5.0 / 5
898
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
فوری خرید