۱۰۰ روز تلاش در راه افزایش قدرت خرید مردم

۱۰۰ روز تلاش در راه افزایش قدرت خرید مردم

فوری خرید: بانک صادرات ایران سال قبل بعد از 6 سال، زیان انباشته خودرا پوشش داد و به سود عملیاتی و قابل تقسیم رسید.به گزارش فوری خرید به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، بازاریابی های جدید، توسعه بانکداری الکترونیک و افزایش سهم بانک از بازار پول در هر دو بخش منابع و مصارف، در کنار طرح های اعتباری نوینی همچون «طراوت»، «اعتبار در حساب جاری»، «همیان»، «محیا» و «کارا» موجب شد این بانک بتواند نقش قابل توجهی در تحریک تقاضا، پشتیبانی از زنجیره های ارزش و هدایت نقدینگی به سمت تولید ایفا کند. علاوه بر اینها، اعطای تسهیلات به بنگاه های کوچک و زودبازده و کسب وکارهای لطمه دیده از کرونا در کنار پرداخت تسهیلات خرد به اقشار مختلف جامعه، وام های قرض الحسنه، ازدواج و خرید جهیزیه، تامین مالی درمان و تامین مالی خرید اقلامی همچون لوازم خانگی برای کارکنان دولت، بازنشستگان و دیگر شهروندان از نقاط کانونی عملکرد بانک صادرات ایران با هدف افزایش قدرت خرید مردم بوده است. آنچه در پی می آید، حاصل گفت وگوی شبکه خبرهای اقتصادی و دارایی ایران «شادا» با دکتر حجت اله صیدی، مدیرعامل بانک صادرات ایران و مروری بر عملکرد این بانک در ۱۰۰ روزه بعد از استقرار دولت سیزدهم است.
بانک صادرات ایران در ۱۰۰ روز سپری شده از استقرار دولت سیزدهم برای هدایت نقدینگی به سمت تولید چه اقداماتی انجام داده است؟
اولویت اصلی بانک صادرات ایران از دیرباز خصوصاً از ۳ سال پیش، تامین مالی تولید بوده است. بطوریکه از شروع سال ۱۳۹۸ که از طرف مقام معظم رهبری سال «رونق تولید» نامگذاری شد، بانک صادرات ایران، طرح طراوت را برای تامین مالی کل زنجیره تولید تعریف کرد. یکی از با اهمیت ترین اقدامات برای رونق تولید، افزایش تقاضای کل است، چونکه اگر سمت تقاضا تقویت شود، بطور قطع تولید با تقاضای بیشتر کالا مواجه می شود و رونق پیدا می کند. طرح طراوت همین کار را انجام داد و از بازار و محصول نهایی تا ماده اولیه را که یک زنجیره کامل است، تامین مالی کرد. بخش مهمی از این تسهیلات به تولیدکنندگان و تامین کنندگان مواد اولیه و نهاده های تولید و بخشی هم به شهروندان، متقاضیان کالاها، توزیع کنندگان و زنجیره فروشگاه ها و کسب وکارهای خرد پرداخت گردید.
همچنین در سال ۱۳۹۹ که سال «جهش تولید» نامگذاری شد، بانک صادرات ایران علاوه بر طرح «طراوت» که به تامین مالی سرمایه در گردش تولید اختصاص داشت، طرح «طراوت توسعه» را تعریف کرد. طرح طراوت توسعه به تامین مالی واحدهای صنعتی اختصاص داشت و هدف از اجرای آن این بود که این واحدها خطوط جدید تولید راه اندازی کنند و ظرفیت تولیدشان را بالا برند. این طرح نوعی صرفه جویی در مقیاس هم به وجود می آورد و موجب می شد قیمت تمام شده کنترل شود، در نتیجه بنگاه ها به کمک طراوت توسعه می توانستند و می توانند بصورت اقتصادی تولید و عرضه کنند.
کار دیگری که بانک صادرات ایران در سالهای گذشته انجام داده و کماکان ادامه دارد، طرح «همیان سپهر» است که به تامین حقوق و مزایای کارگران و کارکنان واحدهای تولیدی مربوط می شود. این طرح کمک می نماید قسمتی از تنگنای نقدینگی بنگاه ها حل وفصل شود و آنها بتوانند افزایش تولید داده و یا تولیدشان را روان تر انجام بدهند.
خوشبختانه یکی از شعارهای محوری دولت سیزدهم از شروع ورود رییس جمهور محترم به عرصه انتخابات و پس از آن، پشتیبانی از تولید بود. این شعار، طبعاً بانک صادرات ایران و کارکنانش را دلگرم کرد که بتوانند با انرژی و انگیزه بیشتری در مورد دو طرح طراوت و همیان کار کنند. علاوه بر این طرح ها ما هم اکنون تامین مالی خرید اقلامی همچون لوازم خانگی را گسترش داده ایم. بدین سبب هر کدام از کارکنان دولت، بازنشستگان و دیگر شهروندان می توانند برای خرید لوازم خانگی ایرانی از بانک صادرات ایران اعتبار بگیرند و کالای مورد نظر خودرا با قیمت مناسب از تولیدکننده دریافت نمایند. این امر موجب رونق تولید لوازم خانگی مثل یخچال، ماشین لباسشویی، فرش و نظایر آن شده است. قدم بعدی اعطای تسهیلات بمنظور خرید از فروشگاه های زنجیره ای مثل رفاه، شهروند و کوروش است که باز موجب می شود قدرت خرید مردم و تقاضا بالا رفته و تولید رونق پیدا کند. در ماه های اخیر هم که دولت محترم سیزدهم مستقر شده، بانک صادرات ایران اهتمام کرده این راهبرد را گسترش دهد و همان مزیت رقابتی را که در بخش تامین مالی خرد داشت، در سطح وسیعی برای پشتیبانی از تولید و بنگاه های کوچک و متوسط استمرار ببخشد.
در شهریورماه، صورت های مالی شش ماهه بانک صادرات ایران منتشر گردید. این صورت های مالی تا چه حد از پیشرفت بانک و دستیابی به سود عملیاتی حکایت داشت و سهم بانک از بازار پول را در چه وضعیتی نشان می داد؟
بانک صادرات ایران خوشبختانه در سال ۱۳۹۹ موفق شد بعد از ۶ سال زیان انباشته خودرا پوشش داده و به سود عملیاتی و سود قابل تقسیم برسد. در سال ۱۴۰۰ هم در تلاشیم که این سود عملیاتی را پایدار نماییم. صورت های مالی ۶ ماهه نشان میدهد قدرت سودآوری بانک حفظ شده است. البته افزایش بهای تمام شده پول و حجم شایان توجه تسهیلات تکلیفی همچون تسهیلات اقشار لطمه پذیر، تسهیلات خرید تضمینی گندم و تسهیلات کسب وکارهای لطمه دیده از کرونا که با نرخ های ترجیحی اعطا می شوند، شاخص سودآوری بانک را در وضعیت حداقلی نگه داشته و در تلاشیم که این شاخص هم به حد قابل قبولی برسد تا بتوانیم قدرت مانور و عملیات بیشتری داشته باشیم.
بانک صادرات ایران در یک سال قبل باتوجه به بازاریابی های جدید و توسعه بانکداری الکترونیک، هم موفق شده سهم تراکنش های غیرحضوری را بالا ببرد و هم توانسته مشتریان جدیدی جذب نماید که این، سهم بانک در بازار پول را در هر دو بخش منابع و مصارف حدود یک درصد افزایش داده است.
در اجرای طرح ها و پرداخت تسهیلات تا چه حد به عدالت سرزمینی توجه دارید؟ آیا شاخص هایی از قبیل کاهش شکاف «مرکز» و «پیرامون» و توسعه پایدار «پهنه شرقی» کشور که نسبت به «پهنه غربی» کم برخوردارتر است، برای بانک صادرات ایران اولویت دارد؟
بانک صادرات ایران باتوجه به گستردگی شعب و برخورداری از مشتریان خرد و گسترده، از حیث عدالت سرزمینی وضعیت خوبی دارد. اتفاقاً درباب قسمت دوم سوال که کاهش شکاف مرکز و پیرامون است، سهم بازار بانک صادرات ایران در تهران نسبت به بانکهای دیگر کمتر و در استانها و شهرستان ها بیشتر است و این نشان میدهد که در سراسر ایران وضعیت قابل قبولی داریم؛ چونکه همه چیز در تهران متمرکز نشده است؛ درست برعکس برخی بانکهای بزرگ که مطابق راهبردشان سهم عمده ای از فعالیت خودرا در تهران تعریف کرده اند؛ بانک صادرات
ایران به لحاظ پراکندگی متوازن شعب و اینکه در بعضی مناطق تنها شعبه بانکی کشور به حساب می آید، تا حدود زیادی عدالت سرزمینی را تحقق بخشیده است.
در پهنه شرقی کشور هم بانک صادرات ایران کارهای گسترده و بخصوصی دارد. برای مثال در استان سیستان و بلوچستان و قسمتی از خراسان، هموطنان اهل سنت ترجیح می دهند بصورت قرض الحسنه با بانکها کار کنند، باتوجه به این رویکرد ما هم اهتمام کرده ایم منابعی که در این استانها بصورت قرض الحسنه جذب بانک می شود، به همین شکل صرف تسهیلات برای توسعه همان مناطق نماییم. در استان سیستان و بلوچستان جز بانکهای فعال هستیم و توانسته ایم بنگاه های بزرگ تولیدی را در حوزه محصولات شیمیایی و حوزه نفت و گاز و تجارت تامین مالی نماییم. در استانهای خراسان جنوبی و کرمان هم جز بانکهای فعال هستیم. هم اکنون از نظر تامین مالی در پهنه شرقی باتوجه به جمعیت، کمتر از پهنه غربی حضور نداریم و در این دو بخش به نسبت مشابهی خدمات ارائه می نماییم.
در حال حاضر چه مقدار از ظرفیت های بانک صادرات ایران در اختیار طرح های پیشران توسعه ای کشور قرار گرفته است و با اهمیت ترین طرح هایی که در ۱۰۰ روز اخیر تامین مالی شده اند، کدامند؟
هرچند باتوجه به وضعیت نقدینگی در کشور، تامین مالی طرح های بلندمدت در بازار پول محدود شده، اما این مساله برای بانک صادرات ایران همچنان مهم بوده و بنا بر این بخش قابل قبولی از تسهیلات این بانک در طرح های بلندمدت که پیشران توسعه اند، استفاده شده است. طرح های بلندمدت شامل دو گروهند؛ یک گروه طرح های غیردولتی انتفاعی مثل طرح های پتروشیمی، فولاد، مس و سیم و کابل در عسلویه، چابهار، بندر امام و بندر ماهشهر که از طرح های پیشران توسعه به حساب می آیند و همچنین طرح های فولادی و سنگ آهن در استان هایی که معادن این فلزات را دارند و گروه دوم، طرح های عمرانی غیرانتفاعی که همچون آنها می توان به طرح های آب و فاضلاب آبادان، طرح انتقال آب خلیج فارس به استانهای کرمان و یزد و چندین طرح راه اندازی بزرگراه اشاره نمود که همگی توسط بانک صادرات ایران تامین مالی شده اند.
وقتی یک واحد تولیدی بدهی خودرا نمی پردازد، بانک از روش های مختلف برای وصول طلب خود استفاده می نماید و در نهایت شاید ناچار از تملک آن باشد. در این حالت، چه تدبیری می اندیشید که خط تولید، تعطیل و کارگران بیکار نشوند؟
در ۵ سال اخیر حتی یک مورد هم نبوده که بانک صادرات ایران واحدی تولیدی و درحال کار را تملک کند. حتی برای واحدهای تولیدی درحال کار که گرفتار تنگنای مالی شده اند و نمی توانند اقساط خودرا بپردازند، طرح «محیا» را تعریف کرده ایم تا با تامین سرمایه در گردش بیشتر بتوانند به کار خود ادامه دهند و همزمان اقساط شان را پرداخت کنند. بانک صادرات ایران حتی نیاز مالی برخی واحدهای تولیدی راکد را که صاحبان شان برنامه های خوبی برای فعال سازی آنها دارند، ولی نیازمند نقدینگی هستند؛ تامین کرده است. بدین سبب بانک از تملک واحد تولیدی پرهیز دارد. چون بمحض اینکه واحدی را تملک کند، باید آنرا اداره کند و پس بر مشکلات خود می افزاید. در نهایت اگر هم واحدی تولیدی تعطیل شده باشد و دست بانک نیز برای وصول مطالباتش به جایی نرسد، مجبور خواهد شد محل کارخانه متروک و ماشین آلات خوابیده را تملک کند. البته بانک حتی به صاحبان اینگونه واحدها هم مهلت می دهد و تلاش می کند مطالباتشان را به روش های دیگر دریافت کند. بدین سبب هیچ واحد تولیدی درحال کاری نیست که بانک صادرات ایران تملک کرده باشد. درباب واحدهای تولیدی راکد و دارای مطالبات معوق هم تلاش شده با تامین مالی بوسیله طرح «محیا» کمک نماییم که به چرخه تولید بازگردند تا هم به تولید کشور کمک کرده و هم اقساط تسهیلاتشان را پرداخت کنند. در نهایت اگر با همه مهلت های داده شده صاحبان کارخانه نتوانستند آنرا فعال کنند، ناچاریم به حکم قضائی عمل نماییم. البته این واحدها عموماً واحدهایی هستند که صاحبان و شرکای آنها با هم اختلاف داشته و انگیزه و برنامه ای برای احیا ندارند.
تسهیلات بانک صادرات ایران تا چه حد وثیقه محور و چه قدر مبتنی بر اعتبارسنجی اند؟ آیا این چشم انداز وجود دارد که بانک برای بنگاه های تولیدی اعطای خطوط اعتباری و تامین زنجیره های ارزش (Supply chain finance) را جایگزین تامین مالی وثیقه محور کند؟
اولویت اصلی بانک صادرات ایران در طرح های تسهیلاتی، اعتبارسنجی است. گرفتن وثیقه، آخرین اقدام و برای اطمینان خاطر نهایی است. اگر مشتری، اعتبار مناسب و یا برنامه کسب وکار مطمئنی نداشته باشد، وجود وثایق محکم، کمکی به بانک نمی کند، چونکه کار بانک تملک آپارتمان و زمین و کارخانه نیست. بانک وظیفه دارد تسهیلات پرداخت و اقساط آنرا دریافت کند و در اختیار واحدهای دیگر قرار دهد. بدین سبب اولویت اول و اصلی بانک اعتبارسنجی است. منتها از اعتبارسنجی که یک کار برآوردی مبتنی بر ارزیابی کارشناسی است، یقین و قطعیت مطلق حاصل نمی گردد. اینکه یک واحد تولیدی ۱۰ سال سابقه فعالیت دارد، اقساط خودرا همیشه بموقع پرداخت کرده و برنامه منسجمی برای کسب وکار و افزایش سودآوری دارد، گویای آن می باشد که می تواند اقساط تسهیلات را پرداخت کند؛ اما در عین حال ممکنست این پیش بینی با واقعیت تفاوت پیدا کند. بدین سبب بانک مجبور است برای اطمینان خاطر وثیقه ای بگیرد تا اگر کسب وکار فرد به هر علت پاسخگوی اقساط او نبود، آنرا تملک کند. به عبارت دیگر اولویت اصلی بانک اعتبارسنجی است، ولی ناچار است برای کاهش ریسک خود وثیقه هم بگیرد. چشم انداز بانک تامین زنجیره های ارزش Supply chain finance)) است و به دنبال این است که با طرح طراوت، زنجیره تامین را از ابتدا تا اختتام تامین مالی کند تا هم ریسک کم شود و هم موجبات رونق تولید فراهم آید.
حجم عملیات ارزی بانک صادرات ایران در ۱۰۰ روز گذشته و تأثیر آنرا بر گره گشایی از تراز تجاری کشور چگونه ارزیابی می کنید؟
حجم عملیات ارزی بانک صادرات ایران به علت محدودیت های بین المللی رضایت بخش و قابل مقایسه با سالهای بدون تحریم و محدودیت نیست، ولی اهتمام کرده ایم سهم بانک از مجموع تراز تجاری کشور و واردات و صادرات حفظ شود. حتی حجم عملکرد بانک صادرات ایران نسبت به سال قبل افزایش داشته است؛ بطوریکه در ۶ ماهه اول امسال نسبت به ۶ ماهه مشابه سال قبل حدود ۳۰ درصد افزایش عملیات داشته ایم و فکر می کنم در ۹ ماهه ۱۴۰۰ بتوانیم بیش از سال قبل عملیات ارزی داشته باشیم. امیدواریم با گشایش های پیشرو در روابط بین الملل و فروش نفت و واردات کالا بتوانیم حجم عملیات ارزی خودرا افزایش دهیم.
با توجه به تعداد قابل توجه شعب خارجی بانک صادرات ایران، این بانک در وضعیت ناشی از محدودیت های بین المللی چه کمکی می تواند به کاهش مشکلات تجاری و تبادلات برون مرزی کند؟
بانک صادرات ایران در کشورهایی مثل کشورهای همسایه که روابط قوی تری با ایران دارند، بهتر فعالیت می کند. در مجموع محدودیت بین المللی بانکی بر کار بانک صادرات ایران چه در کشورهای همسایه، چه در اروپا و چه در کشورهای خاور دور تأثیر گذاشته، اما اهتمام کرده ایم از ظرفیت شعب آسیای میانه، همسایه ها و کشورهای اروپایی به بهترین نحو استفاده نماییم. در کشورهای اروپایی کار با دشواری هایی روبه روست، اما در عمان، قطر، امارات، ترکمنستان و ازبکستان، عملیات بانکی به خوبی انجام می شود و نسبت به سالهای گذشته افزایش را نشان میدهد.
فعالان اقتصادی که از بانک صادرات ایران تسهیلات می گیرند، تا چه حد به قراردادهای خود با بانک دسترسی دارند و نحوه محاسبه سود، وثایق، تضامین، جریمه ها و سایر شرایط تسهیلات چه قدر برایشان شفاف است؟
قراردادهای تسهیلاتی همه مشتریان بطور کامل به آنها ارائه می شود، این وظیفه بانک است و هیچ محدودیتی در دسترسی به قراردادها وجود ندارد. در بعضی موارد، خود مشتری فقط چند صفحه اول و یا صفحات امضا شده آخر قرارداد را می خواهد. درباب محاسبات هم شعبه حتما جدول محاسبات اقساط و نحوه محاسبه را در اختیار هر مشتری که بخواهد، قرار می دهد. بدین سبب همه مشتریان این امکان را دارند و فکر می کنم همه چیز شفاف است.
اوایل امسال بانک صادرات ایران رتبه برتر در شاخص واگذاری دارایی های مازاد را در میان بانکهای دولتی و خصوصی شده به دست آورد. چه شد که بانک به این جایگاه رسید و بعد از این موفقیت چه میزان از اموال خودرا واگذار کرد؟
کار اصلی بانک بانکداری است. بانک صادرات ایران زمانی باتوجه به ضرورت ها، بیش از ۳ هزار شعبه داشت، ولی در برهه فعلی فعالیت برخی شعب به علت فقدان صرفه اقتصادی، نزدیکی به شعب دیگر و یا تغییر ساختار جمعیتی، فاقد توجیه است که در نتیجه تعطیل شده و محل این شعب مازاد به فروش رسیده است.
علاوه بر این بطور طبیعی بانکها در پروسه تسهیلات دهی و بازپرداخت تسهیلات، گاهی ناچار از تملک برخی وثایق می شوند که این اموال نیز به اموال بانک اضافه و سپس واگذار می شود.
بخشی از اموال بانک هم در قالب سهام بوده که واگذار شده است. در هر حال روند واگذارایی دارایی های مازاد همچنان ادامه دارد؛ بطوریکه تقریباً هر سه ماه، یک آگهی مزایده برای فروش املاک داریم. درباب شرکتها هم باید اظهار داشت که برخی از آنها را نمی توان بوسیله مزایده واگذار کرد، بلکه راهبرد اصلی بانک، عرضه این شرکتها در بورس است تا بصورت سهامی عام، عرضه شوند و با فروش سهامشان، خرد خرد به فروش برسند. قسمتی از سهام گروه مالی سپهر صادرات با همین شیوه در بورس ارائه شد. هم اکنون عرضه سهام شرکت تامین سرمایه سپهر را نیز در دستور کار داریم. علاوه بر این گروه مالی سپهر صادرات هم درحال واگذاری برخی شرکت های زیرمجموعه خود است و واگذاری اموال مازاد در بانک صادرات ایران همچنان ادامه خواهد یافت. از طرفی برای تسویه قسمتی از مطالبات ناگزیر از تصاحب بعضی دارایی ها و سهام های جدید هستیم که همین روند واگذاری را طی می کنند.
با توجه به این که پرداخت تسهیلات خرد و همچنین پرداخت تسهیلات به بنگاه های کوچک و زودبازده از یک سو محرک اقتصاد است و از طرف دیگر موجب کاهش شکاف های اجتماعی می شود، چه برنامه ای در این خصوص دارید؟
پرداخت تسهیلات خرد در بانک صادرات ایران گسترش داشته، ادامه دارد و به شعب سطح کشور هم ابلاغ گردیده است. برای مثال در هشت ماه اول امسال، حدود ۱۰۰ هزار فقره وام ازدواج به ارزش حدود ۸۵ هزار میلیاردریال به زوج های جوان پرداخت شده که نسبت به زمان مشابه در سال قبل ۸۳ درصد رشد داشته است. سایر تسهیلات خرد شامل مرابحه، جعاله، قرض الحسنه، خرید کالا و طرح هایی از قبیل تامین مالی درمان است که پرداخت آن ادامه دارد. هم اکنون، وضعیت معیشتی هموطنانمان دشوار است و قدرت خرید قسمتی از مردم پایین آمده که با این تسهیلات خرد وظیفه داریم در راه بهبود معیشت آنها قدم برداریم. همه تلاش بانک در طول این مدت این بوده که با پرداخت اینگونه تسهیلات به افزایش قدرت خرید مردم کمک نماید.
در بخش پرداخت وام ودیعه مسکن چه عملکردی داشته اید؟
این وام به نسبت خوبی پرداخت شده است. پرداخت وام ودیعه مسکن منوط به ارائه قرارداد رسمی است. قسمتی از مراجعان، اجاره نامه های غیررسمی داشتند که بانکها در پرداخت وام به آنها با معذوریت روبه رو بوده اند. هر متقاضی که قرارداد رسمی و کد رهگیری داشته، از این تسهیلات بهره مند شده است.
در پرداخت تسهیلات به بنگاه های لطمه دیده از کرونا چگونه عمل کردید؟
این تسهیلات در همه طبقاتی که تعریف شده بود، به میزان بالای ۸۰ درصد پرداخت گردید. حتی برخی نتوانسته بودند برنامه کسب وکار ارائه نمایند و یا ضامن بیاورند و یا چک برگشتی داشتند که طبق نظر بانک مرکزی این موارد را نادیده گرفتیم و از پرداخت تسهیلات به آنها هم استقبال کردیم.
در حوزه خرید تضمینی محصولات کشاورزی هم اقداماتی داشته اید؟
بخشی از این تسهیلات به میزان ۲۵ هزار میلیاردریال برای خرید تضمینی گندم و سایر محصولات کشاورزی به کشاورزان، بخشی به شرکت تجاری دولتی برای خرید اقلام و کالاهای اساسی و بخشی هم به شرکت پشتیبانی دام و طیور برای واردات علوفه پرداخت گردید. بخش دیگر، پرداخت تسهیلات به طرح های ماده ۶۵ از قبیل راه اندازی جاده، پل، سد و طرح های آب و فاضلاب روستایی، مسکن روستایی، اشتغال روستایی و کمیته امداد بود که جریان دارد و پرداخت می شود.
به نظر شما با اهمیت ترین کاری که بانک برای اشتغال آفرینی و حفظ شاخص اشتغال می تواند انجام دهد، چیست؟
حمایت از کسب وکارها چه در بخش خدمات و چه در بخش تولید؛ بانک باید بتواند کسب وکارها را تامین مالی کند. طرح هایی مثل «طراوت»، «محیا» و «کارا» با همین هدف برای بنگاه های کوچک تعریف شده اند. همین که کارگاهی بتواند ۵ کارگر را به کار بگیرد، به افزایش اشتغال کمک کرده است. خوشبختانه نسبت ها خوب است و آمارهای خوبی در بانک وجود دارد. آمارهای بخش های مختلف به تفکیک بنگاه های کوچک تولیدی، خدماتی، کشاورزی، ازدواج و ودیعه مسکن را می توان استخراج و ارائه نمود.


منبع:

1400/09/22
23:49:15
5.0 / 5
484
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
فوری خرید