کشاورزی در هفته ای که گذشت

کشاورزی در هفته ای که گذشت

فوری خرید: مباحث مربوط به حذف ارز 4200 تومانی، آزاد شدن صادرات 50 هزار راس دام سنگین و افزایش حدود 60 درصدی توزیع نهاده های دامی همچون مهم ترین اخبار حوزه کشاورزی در هفته جاری بود.


به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، مباحث مربوط به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، آزاد شدن صادرات ۵۰ هزار راس دام سنگین و افزایش حدود ۶۰ درصدی توزیع نهاده های دامی همچون مهم ترین اخبار حوزه کشاورزی در هفته جاری بود.صادرات ۵۰ هزار راس دام سنگین آزاد شدبراین اساس، سید جواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی و رییس شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی صادرات ۵۰ هزار راس دام سنگین نر پرواری را مجاز اعلام نمود. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)افزایش ۶۰ درصدی توزیع نهاده های دامییک مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی از افزایش ۶۰ درصدی توزیع نهاده های دامی در کشور امسال آگاهی داد.
سرپرست دفتر خدمات تجاری معاونت توسعه و تجاری وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به سوالی در خصوص این که چرا با توجه به این حجم افزایش تولید همچنان در بعضی نقاط با کمبود مواجه هستیم؟ اظهار داشت: به سبب این که ما امسال با خشکسالی شدیدی در کشور مواجه بودیم و بین سه تا چهار میلیون تن تولید علوفه در مراتع کاهش پیدا کرد که ما باید جو را جایگزین آن می کردیم. همین طور در عرصه تولید گندم باید ۱۰ میلیون تن گندم در کشور تولید می شد اما حدود ۵ میلیون تن تولید داشتیم بدین سبب کاه و کُلش حاصل از گندم نیز کاهش تولید داشته و باید نهاده جایگزین می کردیم.
وی اظهار داشت: بطور متوسط هر ماه ۱.۵ میلیون تن نهاده در بازار توزیع خواهیم کرد. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)
رانت ۱۸ هزار میلیارد تومانی ارز ۴۲۰۰ تومانی برای خواص
ارسلان قاسمی، رییس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون با اشاره به این که از سال ۹۷ تا حالا سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی بیش از ۱۸ هزار میلیارد تومان رانت برای عده ای خاص به وجود آورده است، اظهار داشت: این سیاست باید زودتر اصلاح گردد. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)
واردات نهاده های دامی ۲۰ درصد افزایش یافت
سید روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک اظهار داشت: واردات نهاده های دامی (ذرت، جو وکنجاله سویا) در ۸ ماهه سالجاری نسبت به دوره مشابه سال ۱۳۹۹ به لحاظ وزنی ۲۰ درصد و از نظر ارزشی ۴۱ درصد افزایش داشته است. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)
حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از شروع دی و جزییات اجرای طرح
مجید موافق قدیری، عضو هیات نمایندگان اتاق تجاری ایران و رییس هیات مدیره انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان کشور در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی از اول دی ماه ۱۴۰۰ ارائه فهرست و معرفی واردکنندگان کالاهای اساسی را برای دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی به بانک مرکزی متوقف می کند. وی اشاره کرد: براین اساس از شروع دی ماه نرخ ارز نهاده های دامی و گوشت مرغ به دلار نیمایی (۲۴ هزار و ۱۹ تومان) تغییر می کند که نرخ این ارز نیز برمبنای نرخ ارز آزاد محاسبه میشود. این فعال بخش خصوصی افزود: محاسبه محموله های روی آب و تخلیه نشده نیز با ارز ترجیحی انجام می شود. ضمن این که طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی سهمیه دام عشایر و روستایی و همین طور پرورش دهندگان طیور در سامانه بازارگاه تا آخر آذر تامین و تدارک دیده شده است تا نگرانی تولیدکنندگان کاهش پیدا کند. این فعال صنفی افزود: کارخانجات تولیدکننده خوراک که تنخواه سهمیه ای برای تولید خوراک طیور دارند موظفند نهاده را در قالب خوراک دامی تولید و عرضه کنند. ضمن این که مقرر شده وزارت جهاد کشاورزی در باب سرمایه در گردش تسهیلاتی به کارخانجات خوراک دام اختصاص دهد. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)


منبع:

1400/10/03
11:21:28
5.0 / 5
529
تگهای خبر: بازار , خدمات , خصوصی , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
فوری خرید