۲۷ درصد ارز نیمایی کالای اساسی به برنج رسید

۲۷ درصد ارز نیمایی کالای اساسی به برنج رسید

به گزارش فوری خرید حدود ۷۶۰ میلیون دلار برنج امسال ترخیص و وارد کشور شده که این رقم حدود ۲۷ درصد واردات کالاهای اساسی با ارز نیمایی را دربرمی گیرد.به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، برنج از اقلامی است که تا حدود دو سال پیش با ارز ۴۲۰۰ تومان وارد می شد اما پس از آن از فهرست ارز ترجیحی خارج و با ارز نیمایی انجام می شود.

بررسی وضعیت واردات برنج امسال نشان داده است که از آغاز سال تا ۱۹ آذرماه در مجموع ۲۱.۸ میلیون تن کالای اساسی در ۲۵ گروه کالایی وارد شده که ارزش آن بالغ بر ۱۳.۳ میلیارد دلار بوده است.

همچنین از واردات کالای اساسی، هفت قلم به وزن ۱۹.۳ میلیون تن و ارزش ۱۰.۵ میلیارد دلار با ارز ۴۲۰۰ وارد شده و مابقی با ارز نیمایی بوده است؛ به صورتی که در دوره مورد بررسی ۲.۷ میلیون تن کالای اساسی به ارزش بیشتر از ۲.۸ میلیارد دلار با ارز نیمایی وارد کشور شده است.

اما از مجموع کالاهای وارد شده با ارز نیمایی ۸۹۲.۸ هزار تن به ارزش بیشتر از ۷۵۹.۱ میلیون دلار به واردات برنج اختصاص دارد که نشان داده است که ۳۳ درصد وزن و ۲۷ درصد ارزش واردات با ارز نیمایی به برنج اختصاص دارد.

میزان واردات برنج امسال در مقایسه با سال قبل ۲۸ درصد از لحاظ وزنی و ۱۸ درصد ارزش رشد دارد، واردات این کالا از ابتدا تا ۱۹ آذرماه سال پیش ۶۹۹.۹ هزار تن به ارزش بیشتر از ۶۴۱.۳ میلیون دلار ثبت شده بود.

این در حالی است که با عنایت به ممنوعیت فصلی واردات برنج از آغاز مرداد تا اواخر آبان ماه، به صورت محدود و با شرایط خاص فقط حدود ۱۵ هزار تن ترخیص انجام شد.

گزارش مرکز آمار هم نشان داده بود که در آبان ماه سالجاری، هر کیلو برنج وارداتی به صورت متوسط ۲۷ هزار تومان قیمت داشته و تا بیشتر از ۳۲ هزار تومان هم فروش رفته است که نسبت به مهرماه سال جاری ۲.۷ درصد و در مقایسه با آبان سال ۱۸.۷ درصد افزایش قیمت داشت.

منبع:

1400/10/06
21:40:02
5.0 / 5
603
تگهای خبر: ترخیص , فروش , كالا , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
فوری خرید