در گفت وگو با فوری خرید اعلام شد

فلفل های برگشت خورده سالم می باشد

فلفل های برگشت خورده سالم می باشد

رئیس هیات مدیره اتحادیه تعاونی های گلخانه داران با اشاره به اینکه فلفل های برگشت خورده همگی سالم هستند، اظهار داشت: خرداد سال جاری روسیه در نامه ای به صورت شفاف دستورالعمل های وارداتی و فهرست سموم مجاز را به ایران اعلام نمود ولی سازمان حفظ نباتات برپایه استدلال اشتباه خود این نامه را سه ماه پیش خود نگه داشت و ترک فعل کرد.محمد بلاغی در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه در خردادماه سالجاری سازمان فدرال نظارت بر حقوق مصرف کنندگان روسیه به سفارت ایران در فدراسیون روسیه نامه ای را ارسال کردند و از آنجا هم نامه را به دفتر امور بین الملل وزارت جهاد کشاورزی و سپس به سازمان حفظ نباتات ایران فرستادند، اظهار داشت: در این نامه گفته شده بود ایران باید برای محصولات صادراتی به روسیه طبق دستورالعمل های مشخصی عمل کند که این دستورالعمل ها در سایت مشخصی قرار گرفته است. آنها فهرست سموم مجاز را در نامه ذکر کرده بودند و خواسته هایشان بسیار شفاف و روشن بود.

وی افزود: حتی این مورد هم ذکر شده بود که اگر مقرر است از سمومی استفاده گردد که در فهرست آنها نیست بایستی این سم در آزمایشگاه های آنها بررسی شود و اگر مشکلی نداشت در فهرست سموم مجاز این کشور قرار گیرد.

رئیس هیات مدیره اتحادیه تعاونی های گلخانه داران افزود: سازمان حفظ نباتات متاسفانه برپایه این که بررسی شناسایی مخاطرات سموم وظیفه سازمان غذا و دارو است، این نامه را سه ماه پیش خود نگه داشت و اعلام نمود که بررسی مخاطرات و تاثیرات سموم و تعیین تکلیف آن در محصولات تولیدی و غذایی در حیطه وظایف من نیست؛ در حالیکه تایید سموم و کیفیت و مجاز بودن آن وظیفه سازمان حفظ نباتات است.

وی با اشاره به اینکه بی توجهی به نامه به این مهمی نوعی ترک فعل است، اظهار داشت: این مورد را در کمیسیون کشاورزی مجلس مطرح کردیم. کمیسیون هم آنرا در نامه ای به رئیس جمهور و رئیس مجلس ابلاغ نمود. این تخطی از سوی سازمان بازرسی کشور هم جرم تلقی شده است و ما هم در ایام آینده شکایت خواهیم کرد.

خسارت روزانه ۱۵۰ میلیارد تومان به گلخانه داران

بلاغی خاطرنشان کرد: این ترک فعل منجر به این شده که روزانه به گلخانه داران ۱۵۰ میلیارد تومان خسارت وارد شود. از طرفی تا پیش از این ۱۳ درصد فلفل روسیه را تأمین می کردیم. محصولات ما از لحاظ کیفی جایگاه خوبی در بازار فدراسیون روسیه پیدا کرده بود و از بعضی رقبا هم پیشی گرفته بودیم ولی هم اکنون علاوه بر مخدوش شدن چهره صادراتی، خسارات زیادی به تولیدکنندگان وارد شده است.

وی در پاسخ به این سؤال که با عنایت به توزیع فلفل های برگشت خورده در داخل کشور آیا این فلفل ها از سلامت کافی برخوردارند؟ اظهار داشت: هیچ سم خطرناکی برای فلفل ها استفاده نشده است و همه محصولات برگشت خورده سالم هستند. کلیه سمومی که استفاده می شود به جز یک مورد آن همه دوره کارنس ۴۸ ساعته دارند؛ یعنی پس از ۴۸ ساعت دیگر در محصول باقی نمی مانند و این سموم مورد تایید اتحادیه اروپا هستند.

بلاغی افزود: علت برگشت خوردن هم بالا بودن میزان سم در محصولات نیست بلکه به نوع آن اشاره شده است؛ ازاین رو محصولاتی که در میان مردم توزیع شد کاملا سالم و مورد تایید آزمایشگاه های روسی و از معتبرترین برندهای داخلی بود ولی به علت ممنوعیت در تاریخ ذکر شده امکان ترخیص فراهم نشد و بنا به تصمیم مالک بین مردم توزیع شد.

رئیس هیات مدیره اتحادیه تعاونی های گلخانه داران در انتها اظهار داشت: متاسفانه برخی علاقه دارند با ایجاد جو روانی از شرایط سوءاستفاده کنند و فلفل ها را با قیمت پایین خریداری و به کشورهای دیگر صادر کنند.

این اظهارات در حالیست که چندی قبل کیخسرو چنگلوایی_ رئیس وقت سازمان حفظ نباتات به ایسنا اظهار داشت که سوم آذر ۱۴۰۰ سرویس فدرال نظارت بر حقوق مصرف کنندگان روسیه نامه ای به وزارت بهداشت و جهادکشاورزی ایران ارسال و اعلام نمود که در چند محموله از فلفل های ایران مقداری سموم پیدا شده که در کشور روسیه ثبت و استفاده نمی گردد و بعد از آن یعنی از ۸ آذر هم واردات فلفل به این کشور ممنوع گردید.
وی همینطور عنوان نمود که بر مبنای قانون، سازمان حفظ نباتات کشور وظیفه نظارت بر آفات، بیماری ها و علف های هرز محصولات کشاورزی را دارد و در هیچ مقوله ی دیگری یعنی بررسی فلزات سنگین، باقی مانده سموم، نیترات و... نقشی ندارد. در واقع نظارت بر این موارد بر عهده سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت است.
به گفته وی اقدام روسیه فی البداهه و ناگهانی بود؛ چون که از قبل هیچ پروتکل یا تفاهمنامه ای به امضای دو طرف نرسیده بود و حتی مکاتبه ای هم نداشتیم تا شروط واردات مشخص شود و آنها صریحا اعلام کنند که از چه سمومی نباید در محصولات وارداتی استفاده گردد.
1400/10/13
23:09:06
5.0 / 5
384
تگهای خبر: بازار , ترخیص , حقوق , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
فوری خرید