کشت قهوه در استان فارس

کشت قهوه در استان فارس

به گزارش فوری خرید رییس هیات امنای خانه صنعتکاران ایران با اشاره به پتانسیل استان فارس برای کشت قهوه، اظهار داشت: کشت قهوه به سبب مصرف خیلی کم آب در مقایسه با مرکباتی که در استان فارس تولید می شود، سبب استقبال کشاورزان و توسعه سطح زیرکشت این محصول در این منطقه خواهد شد.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، سید محمد موسوی، رییس هیات امنا خانه صنعتکاران ایران، در نشست خانه صنعتکاران با رییس کمیسیون کشاورزی، اظهار داشت: با حمایت و ارائه راهکارهای خانه صنعتکاران ایران، گیاه قهوه و پاپایا در شهرستان داراب کشت شده و به ثمر رسیده است. سالانه بخش مهمی از منابع ارزی کشور صرف واردات قهوه می شود، اما در جریان کارخانه های بزرگ شکلات سازی در داراب استان فارس مشخص شد که این شهرستان از موقعیت بسیار خوبی برای کشت قهوه برخوردارست.
وی با اعلان اینکه با بررسی های کارشناسی برای کیفیت تولید محصول در طعم و مزه و پروتئین های مورد نیاز در کشت، پیش بینی می شود که به زودی یکی از بهترین نوع قهوه دنیا در منطقه داراب کشت و به ثمر برسد، اظهار نمود: تا حالا کشت قهوه در ایران به این شکل صورت نگرفته و برای نخستین بار است که با حمایت و همراهی خانه صنعتکاران ایران و سرمایه گذاری کشاورزان منطقه داراب، کشت قهوه در استان فارس را شروع می کنند.
رییس هیات امنای خانه صنعتکاران ایران در ادامه باتوجه به آمادگی منطقه جنوب ایران به لحاظ اقلیمی برای کشت قهوه، اضافه کرد: هم اکنون برداشت قهوه محدود است اما ظرف یکی دو سال آینده باتوجه به آمادگی منطقه جنوب کشور، شاهد کشت و برداشت فراوان قهوه در ایران خواهیم بود. کشت قهوه به سبب مصرف خیلی کم آب در مقایسه با مرکباتی که در استان فارس تولید می شود، سبب استقبال کشاورزان و توسعه سطح زیرکشت این محصول در این منطقه خواهد شد.
جبران خسارت برگشت خوردن محصولات کشاورزی دو سال زمان می برد
محمد جواد عسگری، رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، نیز در این جلسه با ابراز تاسف از رانت و فساد گسترده در بخش کشاورزی و واردات نهاده های کشاورزی اشاره کرد: مادامی که فساد در این بخش ها وجود داشته باشد اساسا بخش کشاورزِی کشور لطمه خواهد دید.
نماینده مردم داراب و زرین دشت، درباره مشکلات اخیر مربوط به صادرات محصولات کشاورزی، اشاره به نبود نظارت ها در زمینه صادرات محصولات کشاورزی به ویژه در موضوع صادرات به روسیه، اظهار نمود: جبران خسارتی که بازگشت صادرات محصولات کشاورزی به کشور وارد کرد، دو تا سه سال زمان می برد. با پیگیری ها و جلسات مختلف با وزارت خانه های صمت، جهاد کشاورزی، امور خارجه و بهداشت تلاش بر این است تا این مساله حل شود تا کشورهای اوراسیا بیش از این صادرات محصولات کشاورزی را پس نزنند.
وی با تاکید بر اهمیت حوزه فروش و صنایع تبدیلی و انبارداری در زمینه کشاورزی و ضرورت تدبیر جدی در این بخش ها، اظهار نمود: کمیسیون کشاورزی آمادگی دارد تا در زمینه صنایع تبدیلی بوسیله اعتبارات بانکی و همین طور بودجه سال ۱۴۰۱ از این صنعت حمایت کند و با افزایش میزان اعتبارات بانکی از ۱۵ به ۲۰ درصد، گامی مهم در توسعه محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی برداشته شود.
رییس کمیسیون کشاورزی مجلس همین طور با بیان خبر راه اندازی سامانه ای با هدف تعیین ظرفیت ها و سطح زیر کشت محصولات کشاورزی مناطق مختلف کشور، اصلاح الگوی کشت محصولات و تخصیص اعتبار به این بخش را از موضوعات مهم در بودجه سال جاری عنوان نمود و اظهار داشت: اعتبارات سال ۱۴۰۰ در زمینه جهاد کشاورزی از شروع شکل گیری انقلاب اسلامی بی سابقه و منحصر به فرد بوده است. همین طور بیمه محصولات کشاورزی در طرح امنیت غذایی، مبارزه بیولوژیک در عرصه تولید محصولات کشاورزی و اختصاص اعتباراتی به این بخش و به کار گیری بیش از ۲۵۰ هزار فارغ التحصیل بخش کشاورزی از اولویت های مجلس در زمینه کشاورزی است.
لزوم تحول کشاورزی
همچنین، سید علیرضا بنی هاشمی رییس خانه صنعتکاران ایران، در این جلسه با اشاره به پیشرفت صنعت کشاورزی در دنیا و لزوم تحول کشاورزی در ایران اظهار داشت: به رغم پیشرفت های صورت گرفته در صنعت کشاورزی دنیا، تلفیق کشت مدرن و تکنولوژی کشاورزی در ایران بسیار کمرنگ است و همچنان در خیلی از شهرهای ایران کشاورزی به روش های سنتی اداره می شود.
وی ادامه مدیریت دولتی را همچون دلیلهای عقب ماندگی در صنعت کشاورزی ایران دانست و با اشاره به اهمیت توجه به صنایع تبدیلی و تکمیلی و انبارداری در این صنعت اظهار نمود: خانه صنعتکاران ایران طرح آمایش کشوری را با محوریت صنعت کشاورزی در تمامی استانها آغاز نموده است و در این طرح، شهر جیرفت بعنوان یکی از مراکزی که صنایع تبدیلی در آن الزامی است، انتخاب شده و پیش بینی می شود ظرف دو ماه آتی این مجموعه صنعتی برای فن آوری محصولات کشاورزی افتتاح شود.
رییس خانه صنعتکاران ایران همین طور در این جلسه کوشش برای افزایش سهم کشور از تجارت جهانی کشاورزی را از دیگر پیشنهادات و موضوعات مهم در این صنعت عنوان نمود و اظهار داشت: به این منظور خانه صنعتکاران ایران دفاتری را در خارج از کشور به وجود آورده است که ماموریت آن انتقال سریع تکنولوژی در زمینه کشاورزی و همین طور مباحث مربوط به دامداری و زمان و نحوه نگهداری محصولات کشاورزی با فناوریهای جدید و بدون استفاده از مواد شیمیایی و مشکلات زیست محیطی است. همین طور دفاتری بصورت پایلوت برای توسعه صادرات محصولات کشاورزی به وجود آمده است که نسبت به سلایق و فرهنگ کشورهای هدف تحقیقاتی را در زمینه صادرات خواهند داشت و مطابق با مطالعات صورت گرفته، کشاورزانی که در استانهای مختلف در بخش صادرات محصولات کشاورزی فعالیت دارند با ارائه آموزش های تخصصی حمایت می شوند تا با به کارگیری دانش جدید در تولید محصولات صادراتی حرکت کنند. همین طور کشاورزانی که پتانسیل صادرات دارند شناسایی و مطابق با علائق و فرهنگ کشورهای هدف صادراتی آموزش هایی به آنها ارائه می شود تا در عرضه محصولات و نحوه بسته بندی و کیفیت محصولات از علایق و نیاز بازارهای هدف صادراتی پیروی کنند.
منبع:

1400/10/16
11:58:48
5.0 / 5
778
تگهای خبر: بازار , بیمه , تخصص , دولتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
فوری خرید