مركز آمار ایران:

نرخ بیکاری پاییز با ۰، ۵ درصد کاهش به ۸ و نه دهم درصد رسید

نرخ بیکاری پاییز با ۰، ۵ درصد کاهش به ۸ و نه دهم درصد رسید

به گزارش فوری خرید گزارش مرکز آمار ایران نشان داده است در پاییز سال جاری ۸، ۹ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده اند.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، نتایج طرح آمارگیری نیروی کار پاییز ۱۴۰۰ از جانب مرکز آمار ایران منتشر گردید.
بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۵ ساله و بیش تر نشان داده است که ۸، ۹ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده اند.
بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آنست که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل ( پاییز ۱۳۹۹)، ۰.۵ درصد کاسته شده است.
در پاییز ۱۴۰۰، به میزان ۴۰، ۹ درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر از نظر اقتصادی فعال بوده اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته اند.
بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آنست که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (پاییز ۱۳۹۹) ۰.۵ درصد کاسته شده است.
جمعیت شاغلین ۱۵ ساله و بیشتر در این فصل ۲۳ میلیون و ۵۳۵ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۱۲۲ هزار نفر افزایش داشته است.
بررسی اشتغال در بخش های عمده اقتصادی نشان داده است که در پاییز ۱۴۰۰، بخش خدمات با ۴۹، ۹ درصد بیش ترین سهم اشتغال را به خود مختص کرده است.
در مراتب بعدی بخش های صنعت با ۳۴، ۷ درصد و کشاورزی با ۱۵.۴ درصد قرار دارند.
نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله حاکی از آنست که ۲۳، ۶ درصد از فعالان این گروه سنی در پاییز ۱۴۰۰ بیکار بوده اند.
بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (پاییز ۱۳۹۹) ۰.۱ درصد کاسته شده است.
بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ۱۸ تا ۳۵ ساله هم نشان داده است که در پاییز ۱۴۰۰، ۱۶، ۱ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده اند. این در حالیست که تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان داده است این نرخ نسبت به پاییز ۱۳۹۹، به میزان ۰.۴ درصد کاسته شده است.
بررسی سهم اشتغال ناقص جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر نشان داده است که در پاییز ۱۴۰۰، ۱۰، ۶ درصد جمعیت شاغل، به علل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش تر و…) کم تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده اند.
این در حالی است که ۳۷.۴ درصد از شاغلین ۱۵ ساله و بیش تر، بیشتر از ۴۹ ساعت در هفته کار کرده اند.


منبع:

1400/10/17
14:36:50
5.0 / 5
569
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
فوری خرید