۲۱ سوال از بودجه ۱۴۰۱ -۱۱

کدام خودرو ها و خانه ها در سال ۱۴۰۱ باید مالیات بپردازند؟

کدام خودرو ها و خانه ها در سال ۱۴۰۱ باید مالیات بپردازند؟

دولت تمامی مالکان حقیقی و حقوقی باغ ویلاها و واحدهای مسکونی گران که ارزش ملک آنها 10 میلیارد تومان و بالاتر است را مکلف کرده تا پیش از اختتام بهمن 1401 مالیات سالانه مربوطه را پرداخت کنند.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر دولت در لایحه بودجه سال آینده تمامی مالکان حقیقی و حقوقی باغ ویلاها و واحدهای مسکونی گران که ارزش ملک آنها ۱۰ میلیارد تومان و بالاتر است را مکلف کرد تا پیش از اختتام بهمن ۱۴۰۱ مالیات سالانه مربوطه را پرداخت کنند.
نحوه محاسبه اینگونه است که نسبت به مازاد یکصد میلیارد تا یکصد و پنجاه میلیاردریال یک در هزار و نسبت به مازاد ۱۵۰ میلیاردریال تا ۲۵۰ میلیاردریال دو در هزار مشمول مالیات می شود.
در این لایحه دولت متذکر شده است که باغ ویلاها و واحدهای مسکونی درحال ساخت مشمول مالیات نمی گردد.
همچنین در لایحه بودجه دولت آمده است مالیات باغ ویلاها و واحدهای مسکونی مشمول مالیات، نسبت به مازاد ۲۵۰ میلیاردریال تا ۴۰۰ میلیاردریال سه در هزار، و نسبت به مازاد ۴۰۰ میلیاردریال تا ۶۰۰ میلیاردریال چهار در هزار، و نسبت به مازاد ۶۰۰ میلیاردریال به بالا پنج در هزار محاسبه مالیاتی سالانه خواهند شد.
در این لایحه وزارت راه و شهرسازی مکلف شده است امکان دسترسی برخط به اطلاعات مالکیت املاک مورد نیاز سازمان امور مالیاتی کشور در زمینه اماکن را در اختیار سازمان قرار دهد. سازمان امور مالیاتی نیز مکلف است نسبت به تعیین دارایی مشمول و ارزش آنها حداکثر تا اختتام خرداد ماه سال ۱۴۰۱ اقدام نماید و مراتب را به نحو مقتضی به اطلاع اشخاص برساند.
تمام اشخاص حقوقی و حقیقی مکلف هستند مالیات سالانه مربوط به هر یک از واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای تحت تکفل را حداکثر تا اختتام بهمن ماه سال ۱۴۰۱ پرداخت کنند.
همچنین ثبت نقل و انتقال املاکی که به سبب این بند برای آنها مالیات وضع شده است پیش از پرداخت بدهی مالیاتی مورد انتقال شامل مالیات بر دارایی نقل و انتقال قطعی و اجاره، ممنوعست.
از سوی دیگر مطابق لایحه بودجه ۱۴۰۱، مجموع ارزش انواع خودروی سواری و وانت دوکابین دارای شماره انتظامی شخصی شامل اشخاص حقیقی (خود و فرزندان کمتر از ۱۸ سال و محجور تحت تکفل) و حقوقی بیش از ۱۰ میلیاردریال (یک میلیارد تومان) مشمول مالیات است.
این مالیات به شکلی است که ارزش خودرو تا مبلغ ۱۵ میلیاردریال نسبت به مازاد ۱۰ میلیاردریال به میزان یک درصد، تا مبلغ ۳۰ میلیاردریال نسبت به مازاد ۱۵ میلیاردریال به میزان ۲ درصد، تا مبلغ ۴۵ میلیاردریال نسبت به مازاد ۳۰ میلیاردریال به میزان سه درصد و نسبت به مازاد ۴۵ میلیاردریال به میزان چهار درصد در نظر گرفته شده است.
مأخذ محاسبه مالیات خودرو، قیمت روز انواع خودرو باتوجه به تاریخ ساخت یا واردات آنست که توسط سازمان امور مالیاتی کشور تا آخر سال ۱۴۰۰ تعیین و اعلام می شود.
مأخذ مزبور برای انواع خودرو که بعد از اعلام سازمان تولید یا وارد می شوند، بلافاصله بعد از تولید یا واردات آن توسط سازمان مزبور تعیین و اعلام خواهد شد.
سازمان امور مالیاتی مکلف است نسبت به تعیین دارایی های مشمول و ارزش آنها حداکثر تا اختتام خرداد ماه سال ۱۴۰۱ اقدام نماید و مراتب را به نحو مقتضی به اطلاع اشخاص مشمول برساند.
همه اشخاص حقیقی و حقوقی مکلفند مالیات سالیانه مربوط به خودرو های تحت تملک خود و فرزندان کمتر از ۱۸ سال و محجور تحت تکفل را حداکثر تا اختتام بهمن ماه ۱۴۰۱ پرداخت کنند.

پیش از این به سوالات زیر پاسخ داده شده است.
آیا نیروهای مسلح قادر به فروش نفت هستند؟
سقف معافیت های مالیاتی در ۱۴۰۱ چقدر است؟
آیا برای واردات کالاهای اساسی تسهیلاتی اختصاص داده می شود؟
چه میزان اوراق در سال ۱۴۰۱ به فروش خواهد رفت؟
بودجه طرح های عمرانی در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟
در بودجه ۱۴۰۱ چقدر درآمد مالیات پیش بینی شده است؟
بودجه دفاعی ایران در سال آینده چقدر است؟
سال آینده به هر فرد چه میزان یارانه پرداخت خواهد شد؟
صندوق های استانی پیشرفت چیست و هدف از تشکیلشان چه خواهد بود؟
حداقل و حداکثر حقوق کارمندان در لایحه بودجه ۱۴۰۱ چقدر است؟


1400/10/19
20:20:03
5.0 / 5
1049
تگهای خبر: حقوق , خودرو , فروش , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فوری خرید