مشکل سقف و سابقه ی واردات تجهیزات فناوری حل شد

مشکل سقف و سابقه ی واردات تجهیزات فناوری حل شد

عضو هیأت مدیره ی سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران اعلام نمود امکان افزایش سقف و سابقه ی واردات برای تأمین کنندگان تجهیزاتی که با اپراتورهای تلفن همراه و یا بانکهای خصوصی قرارداد داشته باشند، بوجود آمده است.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، به اعتقاد کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات، اگر قبل از آماده سازی زیرساخت ها و قبل از آنکه تولید به حد مطلوبی برسد، واردات را محدود نماییم، اجناس نایاب می شود، قیمت ها افزایش می یابد و در تأمین تجهیزات در بازار خلل ایجاد می شود. در این شرایط بعد از وارد شدن ضربه ی حداکثری به تأمین کننده ها، واردات آزاد می شود، اما نوسانی که پیش از این وضعیت رخ داده، نه به نفع تولیدکننده است و نه به نفع واردکننده.
از سوی دیگر، در شرایطی به سر می بریم که منابع مورد نیاز در کشور محدود است و بنابراین باید با وسواس و دقت نظر بیشتری آنها را مصرف نماییم. در عین حال که ماهیت آی تی با سایر صنایع متفاوت می باشد، اما عمدتا همان نسخه ای که برای صنایع مختلف پیچیده میشود، برای صنعت فاوا هم تجویز می شود. فناوری اطلاعات مانند یک داشبورد عمل می کند و از این طریق تصمیم گیران با رصد اطلاعات می توانند منابع موجود را به بخش های مورد نیاز تخصیص دهند. اما وقتی مانیتورها و سنسورها خاموش شوند، دیگر متوجه نمی شوند چه اتفاقی رخ می دهد.
وزارت صمت در یک سال گذشته اعلام نموده بود که اگر مقرر است سقف و سابقه ی شرکت ها برای دریافت ثبت سفارش افزایش پیدا کند، این شرکت ها باید با دستگاههای اجرایی و حاکمیتی قرارداد داشته باشند. در همین مصداق، اپراتورهای تلفن همراه، بانکهای خصوصی و طیف وسیعی از مصرف کنندگان از این امکان حذف می شدند، چونکه طیف کسانی که از فناوری اطلاعات استفاده می نمایند، بسیار وسیع بوده و محدود به دستگاههای اجرایی نمی گردد. در این شرایط، تأمین کنندگان وقتی با چنین بخش نامه هایی روبه رو شوند، برای ادامه حیات شرکت ‎هایشان به ناچار به سمت قاچاق سوق داده می شوند.
حل مشکلات واردات برای تأمین کنندگان بانکهای خصوصی
اما در نهایت سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران اعلام نموده که با پیگیری این سازمان با قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت، امکان افزایش سقف و سابقه ی واردات برای تأمین کنندگان تجهیزاتی که با اپراتورهای تلفن همراه و یا بانکهای خصوصی قرارداد داشته باشند، بوجود آمده است.
احسان زرین بخش - عضو هیأت مدیره ی سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران، در اینباره اظهار داشت: برپایه گزارشی که اواسط تابستان سالجاری از بعضی از اعضای سازمان دریافت کردیم، متوجه شدیم که امکان افزایش سقف و سابقه ی واردات برای تأمین کنندگان تجهیزاتی که با اپراتورهای تلفن همراه و یا بانکهای خصوصی قرارداد داشته باشند وجود ندارد. به عبارتی وزارت صمت تنها به افزایش سقف سابقه ی تأمین کنندگان دارای قرارداد با دستگاههای اجرایی اقدام می کند.
او ضمن اشاره به اهمیت این مورد برای تأمین کنندگان تجهیزات در کشور، افزود: برای حل این موضوع، در سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران پیگیری های لازم را با دکتر مفتح، قائم مقام وزیر صمت آغاز کردیم و با هماهنگی رئیس سازمان نصر تهران، اولین نشست ی مذاکرات در مهرماه سالجاری برگزار گردید. در این جلسه ضمن تشریح مشکلات موجود، راهکارهایی توسط بعضی از اعضای هیأت مدیره ی نصر تهران عرضه شد.
عضو هیأت مدیره ی سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران ضمن اشاره به مساعدت و همراهی قائم مقام وزیر صمت در اینباره اضافه کرد: جهت حل این مشکل، در تاریخ ۱۸ آبان ماه ۱۴۰۰ بخشنامه ی شماره ی ۱۹۶۲۷۲/۶۰ به منظور نحوه ی تشخیص و بررسی دستگاههای اجرایی توسط قائم مقام وزیر صمت صادر شد.
زرین بخش با اشاره به اینکه به علت وجود ابهامات در بند دو بخشنامه ی مورد اشاره، مشکل تأمین کنندگان اپراتورهای تلفن همراه و بانکهای خصوصی همچنان پابرجا بود، تاکید کرد: با پیگیری های مستمر با بدنه ی کارشناسی وزارت صمت و مکاتبات انجام شده در آبان ماه و آذر ماه سالجاری، در نهایت در ۲۳ آذر اصلاحیه ی این بخشنامه به شماره ی ۲۲۸۳۵۰/۶۰ صادر شد.
وی ضمن قدردانی از مساعدت های قائم مقام وزیر صمت در گره گشایی از این موضوع، ابراز امیدواری کرد: با عنایت به حسن روابط موجود میان نصر تهران و وزارت صنعت، معدن و تجارت، امید است با همکاری فنی، منطقی و کارشناسی میان دو مجموعه، شاهد ارتقای روز افزون صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور باشیم.
منبع:

1400/10/19
22:10:29
5.0 / 5
600
تگهای خبر: بازار , خصوصی , صنایع , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
فوری خرید