میركاظمی:

حذف ارز یارانه ای دارو و گندم در مرحله دوم قرار دارد

حذف ارز یارانه ای دارو و گندم در مرحله دوم قرار دارد

به گزارش فوری خرید رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: اگر سال جاری بحث حذف ارز ترجیحی اجرایی شود، باز هم بحث دارو و گندم جزو حلقه آخر قرار دارد. البته زمان اجرای این طرح به مصوبه مجلس ارتباط دارد.


به گزارش فوری خرید به نقل از خانه ملت، مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه در حاشیه جلسه امروز عصر کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور اظهار داشت: نمایندگان در این جلسه سوالات خویش را در ابعاد مختلف از جهت منابع مورد نیاز برای تأمین مایحتاج مردم، نحوه توزیع و چگونگی پرداخت یارانه، پشتیبانی از مردم در بحث کالاهای اساسی و دارو پس از حذف ارز ترجیحی مطرح نمودند.
وی افزود: تلاش شد، از راه دستگاههای مختلف پاسخ نمایندگان عرضه شود، برگزاری این جلسات برای اقناع نمایندگان به منظور حذف ارز ترجیحی لازم است و قرار شد، کارگروهی از کمیسیون تلفیق بودجه جهت بررسی ابعاد گسترده این طرح تشکیل گردد تا با کمک دستگاههای مختلف و سازمان برنامه و بودجه به سوالات نمایندگان به شکل دقیق تر و جزئی تر در جلساتی مجزا از کمیسیون تلفیق بودجه پاسخ داده شود و در نهایت جمع بندی آن در تلفیق عرضه شود تا نمایندگان در جریان قرار بگیرند.
میرکاظمی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه تا چه حد اطمینان می دهید که حذف ارز ترجیحی مشکلی را در سفره مردم ایجاد نکند، اظهار داشت: تلاش دولت براین است که ارز ترجیحی اثربخش شود چونکه این منابع متعلق به مردم است، اما متاسفانه حالا بخشی از ارز ۴۲۰۰ تومانی به صورت نامناسب در کشور مصرف می شود و قسمتی دیگر از آن یعنی کالاهای یارانه ای متعلق به مردم خارج از شبکه توزیع آن هم در آن سوی مرزها حتی تا ۷۰ کیلومتر آن طرف تر توزیع می شود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه بیان نمود: باید به جهت اینکه این منابع متعلق به مردم به خود مردم برسد، بهترین شکل پرداخت و حمایت یارانه ای را به صورت مستقیم انجام داد. بخش بهداشت و درمان از راه بیمه ها و در بخش کالاهای اساسی و نهاده های دامی که روی قیمت لبنیات، مرغ و گوشت تأثیر دارد، پرداخت ها به صورت مستقیم به خود مردم صورت گیرد.
وی اضافه کرد: دو نرخی بودن ارز و فاصله بین ۴۲۰۰ و تا حدود ۲۷ هزار تومان عدد قابل توجهی است که باعث گستردگی فساد در این عرصه شده و باید قطع شود، البته هم اکنون مذاکرات میان مجلس و دولت برای رسیدن به تفاهم در حال انجام می باشد.
میرکاظمی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه با عنایت به اهمیت دارو و گندم سیاست دولت برای پشتیبانی از مردم چیست، اظهار نمود: اگر سال جاری بحث حذف ارز ترجیحی اجرایی شود، باز هم بحث دارو و گندم جزو حلقه آخر قرار دارد. البته زمان اجرای این طرح به مصوبه مجلس ارتباط دارد.
وی اظهار داشت: پرداخت یارانه نان از راه کارت به نانوا داده می شود و افراد نان را به همان قیمت قبل خریداری می کنند که بانک مرکزی و وزارت اقتصاد هنوز درحال و آماده سازی زیرساخت آن هستند تا به نحو اثرگذار صورت گیرد. فعلاً بحث ارز نهاده ها مطرح است و مبحث گندم و دارو برای مرحله دوم قرار داده شده است.


منبع:

1400/10/23
11:53:11
5.0 / 5
515
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
فوری خرید