مدیرعامل اتحادیه عشایری دامداران مطرح كرد

قاچاق دام از مرزهای غربی کشور

قاچاق دام از مرزهای غربی کشور

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عشایری دامداران متحرک ایران اظهار داشت: هم اکنون آماری از میزان قاچاق نداریم. ولی آن طور که به ما گفته شده هفته ای چندین هزار راس دام از مرزهای غربی کشور قاچاق می شود.فضل خرم در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه گفته می شود صادرات دام موجب افزایش قیمت گوشت شده است، اظهار داشت: حدود ۶۷ میلیون راس دام روستایی، عشایری و صنعتی وجود دارد و در ۱۵ روز اخیر حدود ۵۰۰۰ راس دام صادر گردیده است. سوال اینجاست که چطور چنین چیزی امکان دارد که در مقابل این تعداد دام، صادرات ۵۰۰۰ راس موجب افزایش قیمت شود؟

وی افزود: درباب افزایش قیمت گوشت یا گرانفروشی در سطح توزیع رخ داده است یا این که دام بصورت غیر رسمی از کشور خارج می شود.

افزایش هزینه ها قیمت تمام شده تولید را بالا برده است

وی در ادامه اشاره کرد: البته افزایش قیمت گوشت امر طبیعی است. چه بسا اگر به بازار مواد غذایی نگاه نماییم متوجه خواهیم شد که در همین چند وقت اخیر قیمت شکر بالا رفته یا بطورمثال قیمت ماهی نسبت به دوسال گذشته ۳ برابر افزایش داشته است، در صورتیکه گوشت در دوسال اخیر باتوجه به افزایش هزینه های تولید، افزایش قیمت چندانی نداشته است.

قیمت گوشت سرکوب می شود

خرم در ادامه اضافه کرد: چرا تلاش بر این است که قیمت گوشت سرکوب شود؟ برای تولید یک کیلو گوشت حدود ۱۴ کیلوگرم نهاده نیاز داریم. با افزایش قیمت نهاده ها اگر متوسط قیمت نهاده را کیلویی۷۰۰۰ تومان در نظر بگیریم حدود ۹۸ هزار تومان فقط هزینه علوفه است. این هزینه در کنار سایر هزینه های دیگر اساسا قیمت تمام شده تولید را بالا می برد. این که قیمت گوشت امروز کیلویی ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار تومان است به سبب سرکوب قیمت هاست. قیمت گوشت باتوجه به افزایش هزینه های تولید باید کیلویی ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزار تومان باشد تا تولیدکننده حداقل ضرر نکند.

وی در پاسخ به این پرسش که دامداران دام سبک با مشکلات خیلی از جمله افزایش قیمت نهاده ها، مازاد دام و فروش دام با قیمت پایین و... دست و پنجه نرم می کنند و چرا دولت به مشکلات آنها رسیدگی نمی کند، اظهار داشت: سالهای قبل در زمینه دام عشایر ۵۰۰ هزار تن نهاده دریافت می کردیم. تا آذرماه سالجاری هم بیش از ۵۶۰ هزار تن جو، ذرت، سبوس و کنجاله سویا بین دامداران توزیع شد. قبلا فاصله قیمت نهاده دولتی و آزاد ۱۵۰ تومان بود که این عدد بالا رفته و هم اکنون نهاده ها در بازار آزاد ۳۰۰ درصد گرانتر از نهاده های دولتی هستند.

خرم اضافه کرد: برای مثال جوی دولتی کیلویی حدود ۲۰۰۰ تومان قیمت دارد، ولی در بازار آزاد قیمت آن به کیلویی ۷۵۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان می رسد.

۱۵ تا ۲۰ درصد نهاده های مورد نیاز دامداران توسط دولت تامین می شود

وی اشاره کرد: در گذشته دولت ۱۵ تا ۲۰ درصد نهاده های مورد نیاز دامداران را تامین می کرد هم اکنون هم به همین میزان تامین می شود ولی همین افزایش قیمت نهاده ها فشار بیشتری به دولت وارد کرده و تصور می شود دولت اقدامی در این راستا انجام نداده است.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عشایری دامداران متحرک ایران با اعلان اینکه دولت برنامه های حمایتی خرید دام را هم در دستور کار قرار داده است، اظهار داشت: ۱۱۳ تا ۱۱۵ هزار راس دام عشایری خریداری شد. البته چون زمان خرید مناسب نبود و دام ها وارد مرحله آبستنی شده بودند این خرید متوقف و تصمیم بر این شد بجای این که دام ها به کشتارگاه بروند، حفظ شوند. بدین سبب ۱۸۰ هزار تن نهاده برای حفظ ۱.۵ میلیون راس دام مولد در اختیار جامعه عشایری قرار گرفت که این یعنی ماهیانه ۴۵ هزار تن نهاده توزیع می شود.

وی افزود: خرید حمایتی دام هم انجام می شود. هم اکنون دولت با قیمت هر کیلو ۶۲ هزار تومان دام را از دامداران خریداری می کند. یعنی ۵۳ هزار تومان پول نقد به دامدار پرداخت می شود و ۹۰۰۰ تومان مابقی نیز بصورت خوراک دام تحویل می دهند.

خرم در پاسخ به این که دامداران معتقدند هر کیلو دام سبک با قیمت ۶۲ هزار تومان هزینه های تولید را پوشش نمی دهد و آیا نباید رقم بیشتری برای آن تعیین می شد، اظهار داشت: تصمیم دولت بر این بوده که هر کیلو دام زنده سبک را ۶۲ هزار تومان خریداری کند، اما این که چقدر این طرح اجرائیست و باتوجه به افزایش هزینه ها آیا دامداران حاضر به تحویل دام هایشان با این قیمت هستند یا خیر، جای بحث دارد.
1400/10/27
22:44:04
5.0 / 5
841
تگهای خبر: بازار , خرید , دولتی , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
فوری خرید