خضریان تاكید كرد:

درگاه ملی مجوزهای کشور به پنجره واحد صدور مجوزها تبدیل گردد

درگاه ملی مجوزهای کشور به پنجره واحد صدور مجوزها تبدیل گردد

فوری خرید: عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل 90 مجلس اظهار داشت: پیشنهاد می شود که هم اکنون ضمن اولویت بندی، طرحی چند مرحله ای بمنظور تبدیل تدریجی درگاه ملی مجوزهای کشور به پنجره واحد صدور مجوزها آماده شود.به گزارش فوری خرید به نقل از خانه ملت، علی خضریان عضو هیأت رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس درباره عدم اجرائی شدن سامانه G4B و تحقق نیافتن اهداف مدنظر برای این سامانه اظهار داشت: تبدیل شدن درگاه ملی مجوزهای کشور (G4B.ir) به پنجره واحد صدور مجوزهای کشور، با وجود تأکیدات و زیرساخت های قانونی موجود تا حالا فراهم نشده است که می توان درباب چرایی عدم توفیق در اجرای این قانون حتی پس از گذشت یک سال، به دلیلهای عدیده ای اشاره نمود.
وی افزود: بعنوان یکی از دلیلهای عمده این مساله که بیشتر در دولت دوازدهم فراگیر بود، می توان به اختلافات بین دستگاهی و عدم همکاری نهادهای مختلف با متولی اصلی این درگاه یعنی وزارت اقتصاد اشاره نمود. صدور مجوز، در حقیقت نوعی قدرت و حاکمیت را برای مراجع صدور به همراه دارد. از این روی مقاومت در مقابل کاهش قدرت را می توان بعنوان اصلی ترین انگیزه این مراجع برای مخالفت با درگاه ملی مجوزهای کشور برشمرد.
خضریان خاطرنشان کرد: با وجود این که موضوع عدم همکاری دستگاهها با نهاد متولی تا حدودی در دولت فعلی برطرف شده است و مطابق با شنیده ها وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و تعاون، کار و رفاه اجتماعی موافقت اولیه خودرا با صدور مجوزهای مربوطه شان بوسیله درگاه مذکور اعلام نموده اند؛ اما هنوز هم گام عملی در این خصوص برداشته نشده و همچنان گروهی از مسئولین مرتبط در همین وزارتخانه های مزبور ضمن مخالفت با این موضوع، در این راه سنگ اندازی می کنند.
این نماینده مجلس ضمن اشاره به این که شرایط گرفتن هر مجوز کاملاً شفاف نیست، اضافه کرد: هر لحظه امکان دارد تا مطابق با بخشنامه مرجع صدور مجوز مربوطه، رویه اعطای هر مجوزی تغییر کند، بدین سبب صدور مجوز بوسیله پنجره واحد ابتدا نیازمند بررسی، تدقیق و شفاف شدن پروسه صدور مجوزها در هیئت مقررات زدایی و بهبود محیط کسب ‎وکار، بعنوان متولی اصلی و قانونی این موضوع، است.
وی اطلاعات موجود در درگاه ملی مجوزهای کشور را کسب وکار محور ندانست و اظهار داشت: همین موضوع نیز سبب سردرگمی کاربران در ارائه درخواست خواهد شد. به این مفهوم که کاربر در زمان مراجعه به درگاه ملی مجوزهای کشور، قصد ارائه درخواست مجوز جهت راه اندازی کسب وکار خاصی را دارد؛ اما در این درگاه با انبوهی از مجوزهای مستقل روبرو می شود و نمی داند که برای نیل به هدف نهایی خود باید چه قدم هایی را طی نماید و چه مسیری پیش روی وی قرار دارد.
خضریان افزود: پیچیدگی نظام استعلامات درون سازمانی و بین سازمانی، کاغذی بودن قسمتی از فرآیندهای درون سازمانی و فقدان نظام ارجاع بین دستگاهی، همگی دست به دست هم داده اند تا این مهم حداقل در زمان حاضر، نتواند بطور کامل محقق شود.
وی با ارائه پیشنهاد برای اجرائی شدن درگاه ملی مجوزها به پنجره واحد صدور مجوزها اظهار داشت: با عنایت به تمام ملاحظات بیان شده، پیشنهاد می شود که هم اکنون ضمن اولویت بندی، طرحی چند مرحله ای بمنظور تبدیل تدریجی درگاه ملی مجوزهای کشور به پنجره واحد صدور مجوزها آماده شود.
خضریان اضافه کرد: گام های عملیاتی برای ایجاد پنجره واحد صدور مجوزها به ترتیب اولویت شامل باز تنظیم اطلاعات موجود در درگاه G4B بصورت کسب وکار محور، تفکیک مجوزهای تأیید محور توسط هیئت مقررات زدایی و بهبود محیط کسب وکار و هیئت وزیران، بررسی، تدقیق و شفاف نمودن پروسه گرفتن مجوزهای تأیید محور کسب و کارها به ترتیب اولویت در هیئت مقررات زدایی و بهبود محیط کسب وکار، اطلاع رسانی عمومی شرایط و ضوابط مصوب و طراحی درگاه ملی مجوزهای کشور برمبنای ضوابط مذکور، الکترونیکی نمودن پروسه ثبت درخواست، ارجاع به مرجع صدور مجوز اصلی و صدور مجوز در ظرف زمانی توافق شده، توسط درگاه به ترتیب اولویت تعیین شده یا دستگاههای داوطلب و تعمیم اولویت به کسب وکارهای جدید و راه اندازی پروسه ثبت و صدور الکترونیکی مجوز با محوریت آنها پیشنهاد می شود.

1400/10/29
09:30:15
5.0 / 5
728
تگهای خبر: اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
فوری خرید