مشارکت شرکت های ایرانی در ابر پروژه چینی ها

مشارکت شرکت های ایرانی در ابر پروژه چینی ها

اتاق تجاری تهران از فراهم شدن مقدمات لازم برای حضور شرکت های ایرانی در ابر پروژه کمربند - جاده آگاهی داد.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، دولت چین در سالهای قبل پیگیری طرحی را آغاز نموده که شباهت زیادی به جاده تاریخی ابریشم دارد. چین می خواهد با نهایی کردن اتصال کشورهای قرار گرفته در این راه به تجارت مشترک میان کشورهای منطقه و ترانزیت کالا به دیگر کشورها سرعت ببخشد.
این برنامه اقتصادی که یکی از بزرگ ترین طرح های چین در سالهای قبل محسوب می شود، حالا پذیرای شرکت های ایرانی خواهد بود. عضو اتاق تجاری تهران اعلام نموده که بعد از عقد قرارداد ۲۵ ساله میان ایران و چین، شرکت های ایرانی می توانند در اتاق فکر این طرح حاضر باشند و حتی در صورت فراهم شدن مقدمات لازم در اجرای آن سرمایه گذاری کنند.
رییس مرکز خدمات سرمایه گذاری اتاق تجاری تهران با اشاره به امضای سند همکاری جامع ۲۵ ساله ایران و چین و هم چنین روند سریع پیشرفت ابتکار کمربند-جاده بعنوان یک پروژه عظیم بین قاره ای، از راه اندازی یک اتاق فکر برای توسعه مشارکت بنگاه های ایرانی در این ابرپروژه آگاهی داد.
فریال مستوفی با تاکید بر اینکه رویکرد سیاسی و اقتصادی ایران بیان کننده تمایل به توسعه همکاری با چین است، اظهار داشت: کشور ما با برخورداری از ذخایر عظیم انرژی و به سبب موقعیت بالقوه راهبردی خود می تواند بعنوان هاب منطقه و نقطه اتصال چین و کشورهای کمربند-جاده با غرب آسیا و اروپا در این ابتکار نقش برجسته ای ایفا کند که در صورت بهره برداری صحیح و کنش فعال، آگاهانه و با درنظر گرفتن جمیع جوانب، امکان جذب سرمایه گذاری و ارتقاء جایگاه اقتصادی کشور در سطوح منطقه ای و بین المللی می تواند فراهم آورد.
او اضافه کرد: به همین دلیل لزوم مشارکت و نقش آفرینی بخش خصوصی در کنار متولیان دولتی بمنظور کوشش برای هماهنگی و ایجاد زیرساخت برای بهره برداری از ظرفیت های این ابتکار بیش از پیش ضرورت می یابد.
مستوفی با تاکید بر اهمیت نقش آفرینی مشترک بخش خصوصی و دولتی در ابتکار کمربند-جاده عنوان نمود که در همین راستا مرکز خدمات سرمایه گذاری اتاق تجاری تهران طی ماه های گذشته تلاش زیادی داشته تا با برگزاری کارگاه ها و دوره های آموزشی و همفکری، آگاهی بنگاه های بخش خصوصی و مسئولان دولتی در مورد این ابرپروژه را افزایش دهد و الان نیز در نظر دارد با تشکیل یک اتاق فکر و کارگروه های انرژی، مالی، حمل و نقل و... در آن، بستر تبادل نظر، مباحثه و همفکری با صاحب نظران و خبرگان بخش خصوصی و دولتی را بوجود آورد.
رییس مرکز خدمات سرمایه گذاری اتاق تهران توضیح داد: این اتاق فکر در زمینه های مرتبط درباب راه حل ها و الزامات پیوستن ایران به این ابتکار به هم افزایی پرداخته و بعد از بررسی و جمع بندی نظرات و موارد مهم با بهره بردن از کارشناسان و اساتید هر بخش، نقطه نظرات کارشناسی در اختیار مراجع تصمیم­ گیر قرار می گیرد.
مستوفی با بیان این خبر از تمامی فعالان اقتصادی بخش خصوصی و نهادهای دولتی و حاکمیتی دعوت کرد تا در این اتاق فکر حضور پیدا کرده و نقش آفرینی داشته باشند.
برابر اعلام مرکز خدمات سرمایه گذاری اتاق تهران فعالان اقتصادی بخش خصوصی و نمایندگان نهادهای دولتی در صورت علاقه مندی برای مشارکت در این اتاق فکر، لازم است فرم عضویت در اتاق فکر را تکمیل کنند. علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره تلفن ۸۸۱۰۷۸۷۵ یا ایمیل cic@tccim.ir تماس برقرار کنند.1400/11/16
23:04:31
5.0 / 5
457
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
فوری خرید