سهمیه نهاده های دامی برمبنای دام تولیدی استانی تخصیص می یابد

سهمیه نهاده های دامی برمبنای دام تولیدی استانی تخصیص می یابد

به گزارش فوری خرید خراسان رضوی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با اعلان اینکه سهمیه نهاده های دامی برمبنای دام تولیدی استانی تخصیص می یابد، اظهار داشت: سهمیه نهاده های دامی برای دامداری روستایی و عشایری تدارک دیده شده است و این حجم در کشور خصوصاً در سال 1400 بی سابقه بوده است.حسین دماوندی نژاد امروز در حاشیه برگزاری آئین افتتاح پروژه های عمرانی حوزه جهاد کشاورزی شهرستان قوچان با اشاره به تامین نهاده های دامی در کشور عنوان کرد: طرح تامین نهاده ها بصورت سراسری در وزارتخانه برنامه ریزی و سهمیه هر استان همانجا مشخصا تعیین می شود. این نهاده ها برمبنای دامی که در استانها درحال تولید است، به هر استان تخصیص داده و به آن استان ارسال می شود.

وی اضافه کرد: هم اکنون بیش از ۳۰۰ هزار تن جو و ۳۰۰ هزار تن ذرت و همین طور ۶۰ هزار تن کنجاله سویا و حدود ۶۰ هزار تن سبوس که مجموع مواد تولیدکننده نهاده های دامی را تشکیل می دهد، برای دامداری روستایی و عشایری استان تدارک دیده شده است. این حجم از مواد تولیدکننده نهاده در کشور خصوصاً در سال ۱۴۰۰ بی سابقه است و خوشبختانه این روند ادامه خواهد داشت.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اظهار نمود: پیام من به تولیدکنندگان این است که با انگیزه و قدرت به تولید ادامه دهند. دولت نیز همه تلاشش را جهت تخصیص ارز ترجیحی برای تامین نهاده های مورد نیاز دامداران به کار می گیرد.

وی با اشاره به ارزیابی های صورت گرفته از واحدهای تولید گوشت استان از روند رو به رشد آن آگاهی داد و اظهار داشت: طی سال قبل ۸۹۰ هزار تن تولید گوشت داشتیم که این میزان امسال به یک میلیون تن می رسد. همین طور تولید گوشت مرغ به ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار تن و تولید شیر هم به فراتر از ۱۰ میلیون تن خواهد رسید.

دماوندی نژاد با اعلان اینکه مجموعه های تولیدی لبنی با ارزش ترین و حساس ترین محصول این حوزه را به کالایی با ارزش ماندگاری و قابل استفاده در صنایع بالادست تبدیل می کنند، اظهار داشت: خراسان رضوی در مقطعی به شدت با افزایش شیر مواجه بود اما نبود صنایع بالادست و عدم سرمایه گذاری منجر به این می شد که تولید از دست برود.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: در مدلی که من بعنوان مسئول امور دام کشور در نظر دارم پیاده کنم، در آینده در صنعت گاو شیری موقعیت های موجود را به جز خراسان های رضوی و شمالی از دست می دهیم. بدین سبب لاجرم بخش عمده ای از شیر و گوشت و محصولات لبنی از این استانها به بازارهای هدف و نقاط مرکزی کشور حمل خواهد شد.

وی اشاره کرد: ما می توانیم از امکانات موجود در فرامرز برای کشت فراسرزمینی و از امکانات موجود جهت تولید شیر، گوشت و لبنیات بهره بگیریم و تولید مناسب، با کیفیت و ارزان را به نقاط جغرافیایی و بازارهای هدف هدایت نماییم چون این عرصه وسیع و سرمایه بر است و حتما باید زمین برای کشت و اقلیم و آب مناسب موجود باشد تا تولیدات را روانه بازار نماییم.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با اعلان اینکه تولید شیر در استان تهران بخش زیادی از قابلیت خودرا به سبب گرانی زمین و کمبود آب از دست داده، بیان کرد: تولید در آن نقطه بسیار گران تر از این منطقه است. پس سرنوشت صنعت گاو شیری با برنامه ریزی و توسعه اساسا به این منطقه منتقل خواهد شد.

وی افزود: همین طور در صنعت طیور باتوجه به امکانات جدید تکنولوژیکی مناطق نزدیک به حاشیه جنوبی برای پرورش مرغ مناسب تر است؛ در صورتیکه در سالهای قبل اصلا چنین شرایطی وجود نداشت.

دماوندی نژاد با تاکید بر این که ایجاد صنایع پرورشی عمدتاً در نقاطی که نهاده سهل الوصول برقرار است، شکل می گیرد، عنوان کرد: این امر بدین سبب است که حجم انتقال نهاده در مقابل حجم انتقال محصول به نفع انتقال محصول است.

منبع:

1400/11/20
21:09:52
5.0 / 5
276
تگهای خبر: بازار , صنایع , كالا , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
فوری خرید