نماینده ساری:

برنج ۹۰ هزار تومانی، ۳۵ هزار تومان خریداری شده است

برنج ۹۰ هزار تومانی، ۳۵ هزار تومان خریداری شده است

به گزارش فوری خرید یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس یازدهم با استناد به تولید ۲ میلیون تن برنج ایرانی و واردات حدود ۸۰۰ هزار تن از خارج، گرانی مجدد برنج در این مقطع زمانی را غیر منطقی خواند نتیجه نبود نظارت بر بازار دانست.


منصور علی زارعی در گفتگو با ایسنا درباره گرانی مجدد برنج ایرانی اظهار داشت: هزینه های تولید افزایش پیدا کرده است اما حالا کشاورز تولید جدیدی نداشته که بخواهد برنج را گران کند. سال جاری برنج ایرانی به قیمت ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان از کشاورز خریداری شده است. گرانی مجدد برنج ایرانی دست واسطه ها و دلالان است.
نماینده مردم ساری در مجلس یازدهم در مورد واردات برنج اظهار داشت: بعضی واردات برنج را عامل گرانی معرفی می کنند و این در شرایطی است که واردات برنج منعی ندارد. در یک بازه زمانی (زمان برداشت برنج ایرانی) واردات مطابق قانون ممنوع گردید و پس از چند ماه آزاد شد. برنج نیازمند ارز ترجیحی هم نبود.
تولید ۲ میلیون تن تولید برنج ایرانی و واردات ۸۰۰ هزار تن
با کمبود برنج مواجه نبودیم / تقاضا منطقی بود
این عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس اظهار داشت: کشاورزان ایرانی سال جاری ۲ میلیون تن برنج تولید کردند. چیزی نزدیک به ۷۰۰ – ۸۰۰ هزار تن برنج بیشتر نیاز داشتیم که دولت دستور داد وارد شود. به عبارت دیگر با کمبود برنج مواجه نبودیم که تقاضای برنج ایرانی زیاد شود و گرانی را به دنبال داشته باشد.
زارعی علت گرانی مجدد برنج ایرانی را نبود نظارت بر بازار عنوان نمود و اظهار داشت: کنترل قیمت برنج از دست دولت خارج شده است. دولت وظیفه کنترل بازار را بر عهده دارد. دولت ابزارهای مهمی برای دخالت در بازار دارد. از تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی بگیرید تا افزایش یا کاهش صادرات و نظارت در بازار.
نماینده مردم ساری در مجلس در مورد عملکرد سید جواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی دولت رئیسی اظهار داشت: وضعیتی که مشاهده می نماییم نتیجه عملکرد چند ماه وزارت جهاد کشاورزی دولت سیزدهم نیست. این وضعیت نتیجه سیاست های نادرستی است که پیش از این وجود داشته و وزیر جدید جهاد کشاورزی درحال تنظیم برنامه هاست اما به فرصت بیشتری نیاز دارد. تنها دو ماه است که قانون تمرکز اختیارات وزارت جهاد کشاورزی دولت سیزدهم اجرایی شده است و انتظار ما این است که سیاست های منظمی را در این حوزه اجرایی شود.1400/11/21
23:04:58
5.0 / 5
352
تگهای خبر: بازار , خرید , صادرات , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
فوری خرید