گزارش فوری خرید؛

شکایت تولیدکنندگان از عرضه پوشاک قاچاق در بازار

شکایت تولیدکنندگان از عرضه پوشاک قاچاق در بازار

به گزارش فوری خرید نایب رییس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک اظهار داشت: برخورد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با عرضه پوشاک قاچاق مستمر نیست.به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری مهر، در شرایطی که به روزهای انتهایی اختتام سال و بازار شب عید نزدیک می شویم، تولیدکنندگان پوشاک از انفعال ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گلایه مند بوده و خواهان برخورد با عرضه کنندگان کالاهای قاچاق در سطح بازار هستند. آنها معتقدند که طرح مبارزه با پوشاک قاچاق در سطح عرضه با جدیت سالهای قبل اجرا نمی گردد و عدم ادامه برخوردها، فضا را بیش از پیش برای فعالیت قاچاقچیان ایمن ساخته است.
این در حالی است که بگفته علی مویدی خرم آبادی، رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، عرضه پوشاک قاچاق در کشور به حداقل رسیده است و تنها میزان کمی از پوشاک قاچاق بوسیله رویه ته لنجی، ملوانی و مرزنشینی به کشور وارد می شود.
پیش از این تعدادی از تولیدکنندگان نساجی و پوشاک در نامه ای به وزیر کشور خواهان برخورد جدی تر با پدیده قاچاق پوشاک شدند. تشکل های نساجی و پوشاک ایران با ارسال نامه ای به احمد وحیدی وزیر کشور اعلام کردند: «با در نظر گرفتن سهم ۲ میلیارد دلاری قاچاق از بازار ۸ میلیارد دلاری پوشاک و گسترش آن طی چندماه گذشته و از طرف دیگر کمبود شدید مواداولیه و قطعات مصرفی کارخانه ها و همین طور کاهش مصرف شدید پوشاک به جهت وقوع کرونا و کوچک شدن سفره مردم، متأسفانه اکنون شاهد رکود در تولید پوشاک و زنجیره های پیش از آن هستیم و به رغم هزینه های بسیار پایین ایجاد شغل در این عرصه، سرمایه گذاری دراین زمینه درحال کاهش است. مطالبه بخش خصوصی در این میان، تعیین تکلیف مبارزه با قاچاق پوشاک است. اگر دولت عزمی برای مقابله با قاچاق ندارد تکلیف سرمایه گذاران و کارآفرینان این حوزه را مشخص نماید و با وعده اهتمام در مثبت جلوه دادن آمار و ارقام مقابله با قاچاق نکند. »
بازار پوشاک قاچاق، باردیگر رونق گرفته است
از همین رو بهرام شهریاری، نایب رییس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری مهر با اشاره به وفور پوشاک قاچاق در این بازار، اظهار داشت: متأسفانه برخوردها با کالای قاچاق بصورت مقطعی بوده و ادامه ندارد؛ در یک بازه زمانی مبارزه با قاچاق سرعت می گیرد؛ اما بعد از مدتی فضا برای متخلفان باز می شود.
وی اضافه کرد: مبارزه با قاچاق پوشاک زمانی به ثمر خواهد نشت که بصورت مستمر صورت گیرد تا عرضه کنندگان مجالی برای عرضه پوشاک قاچاق در بازار نداشته باشند.
نایب رییس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک با اعلان اینکه وضعیت جلوگیری از عرضه پوشاک قاچاق در بازار اصلاً مساعد نیست، اظهار داشت: اگر مبارزه در سطح عرضه با همین دست فرمان فعلی جلو برود و برخوردی صورت نگیرد، اوضاع برای فروشندگان پوشاک قانونی، بسیار نگران کننده خواهد بود.
قاچاق پوشاک از ترکیه تأثیر منفی بر بازار شب عید دارد
شهریاری افزود: باتوجه به کاهش همه گیری بیماری کرونا و عادی شدن شرایط رفت وآمد به کشورها، خصوصاً ترکیه، واردات غیرقانونی پوشاک به کشور نیز درحال افزایش است و این مساله نشان میدهد که تا کنون اقدام اصولی برای مبارزه با قاچاق پوشاک صورت نگرفته است.
وی درباب مطالبه اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نساجی و پوشاک از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز گفت: درخواست اتحادیه از ستاد، مقابله با قاچاق در سطح عرضه بصورت مستمر است. لازم است فضا برای قاچاقچیان کاملاً ناامن شود.
ضرورت نظارت بر گردش مالی برای مبارزه با قاچاق
نایب رییس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک با اهمیت ترین عامل افزایش قاچاق در کشور را عدم شفافیت دانست و اظهار داشت: اگر دستگاه های کارت خوان فروشگاهی و حساب های بانکی بصورت سیستمی کنترل شود، خیلی از مشکلات درباب عرضه پوشاک قاچاق برطرف خواهد شد.
شهریاری با تاکید بر این که تولیدکنندگان، مشکلی درباب تامین پوشاک داخلی نخواهند داشت، اظهار داشت: در صورتیکه عرضه پوشاک قاچاق در کشور متوقف شود، تولیدکنندگان با تمام توان خود در بازار حضور خواهند داشت و جای خالی کالاهای قاچاق را پر خواهند کرد.
انتهای پیام /


منبع:

1400/11/23
12:22:27
5.0 / 5
559
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
فوری خرید