مدیرعامل سازمان تعاون روستایی پاسخ داد:

چرا میوه شب عید ۲۰ تا ۳۰ درصد بالاتر از نرخ بازار خریداری شد؟

چرا میوه شب عید ۲۰ تا ۳۰ درصد بالاتر از نرخ بازار خریداری شد؟

فوری خرید: بتازگی گزارشی انتشار یافته که در آن گفته می شود سازمان تعاون روستایی سیب و پرتقالی را که می توانست با قیمت های کمتر خریداری و برای شب عید ذخیره کند، بنا بر دلیلهای نامشخصی گرانتر خریداری نموده است. موضوعی که تعدادی از مسئولان این سازمان و سازمان های مربوطه توضیحاتی درباب آن ارائه کردند.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، اسماعیل قادری فر - مدیرعامل سازمان تعاون روستایی - در برنامه گفت وگوی ویژه خبری و در پاسخ به این پرسش که چرا وقتی پرتقال با قیمت کمتر از ۱۰ هزار تومان در بازار وجود دارد در قرارداد خرید پرتقال شب عید سازمان تعاون روستایی عدد ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان درج شده است و علت این اختلاف چیست؟ اظهار داشت: گزارش انتقادی از روند خرید میوه شب عید در ایام گذشته در رسانه ملی پخش گردید و تصمیم ما بر این شد که دراین زمینه شفاف سازی صورت بگیرد.
وی افزود: با اجرای قانون انتزاع همه مسئولیت های تولید و توزیع به وزارت جهادکشاورزی واگذار شده است و بر این اساس امسال تنها پاسخگوی امنیت غذایی وزارت جهادکشاورزی است. با این مساله شورای قیمت گذاری محصولات اساسی کشاورزی در آبان ماه مصوبه نحوه خرید و ذخیره سازی، تامین و توزیع میوه شب عید را در روزهای پایانی سال مشخص کرد که دستورالعمل آن، سازمان تعاون روستایی را مکلف می کند در ذیل یک کمیته راهبردی به عملیات خرید میوه بعنوان مجری اهتمام بورزد.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی افزود: برمبنای مصوبه شورای قیمت گذاری جلساتی با حضور نمایندگان دستگاهها تشکیل دادیم و از ۵ استان تولیدکننده سیب و سه استان شمالی گیلان، مازندران و گلستان بعنوان تولیدکننده پرتقال بمنظور کارشناسی و کشف قیمت طی نامه هایی درخواست کردیم که قیمت خودشان را به ما اعلام کنند.
وی اشاره کرد: قیمت های متوسط پرتقال را در آبان و آذر یعنی زمانی که محصولات بر روی درخت بودند حدود ۹۰۰۰ تومان برمبنای کیفیت در مازندران، حدود ۷۵۰۰ تومان در گلستان و حدود ۸۵۰۰ تومان در گیلان تعیین کردند. بدین سبب قیمت پایه میوه درجه یک با احتساب سود باغدار تعیین شد.
به گفته قادری فر قیمت ۱۳هزار و ۹۰۰ تومان برای پرتقال و ۱۴هزار و۵۰۰ تومان برای سیب بعنوان قیمت های خرید میوه در گزارش ها عنوان شده در صورتیکه این قیمت ها بهای تمام شده میوه با احتساب هزینه های سردخانه، سورت، شستشو، بسته بندی و... است.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی در ادامه اظهار داشت: خرید ما برمبنای آنالیزهای قیمتی ارائه شده بود. مرجع تشخیص درستی این قیمت ها سازمان حمایت است.
وی در پاسخ به این پرسش که قرارداد خرید میوه سازمان تعاون روستایی برای دی ماه است و مبنای قیمت باید برمبنای آن زمان باشد؟ اظهار داشت: قیمت ۱۳هزار و ۹۰۰ تومان برای پرتقال در قرارداد قید شده است. همین طور در این قرارداد تاکید شده که میوه شب عید تحت کلید سازمان تعاون روستایی برای توزیع در روزهای عید با قیمت ثابت نگهداری شود. ما نیز بعنوان دولت اجازه نمی دهیم که رهاشدگی در بازار به وجود بیایید.
وی اشاره کرد: حداکثر قیمت پرتقال از ۲۰ اسفند تا ۱۵ فروردین (زمان توزیع میوه شب عید تنظیم بازاری) ۱۵ تا ۱۶ هزار تومان و سیب نیز ۱۶ هزار تومان خواهد بود.
قادری فر در ادامه اظهار داشت: سازمان تعاون روستایی به دنبال درآمد، تجارت و سودآوری نیست. بلکه به دنبال تنظیم بازار است.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی در پاسخ به این پرسش که آیا قرارداد منعقد شده ناظر کیفی هم دارد یا خیر؟ اظهار داشت: ناظر کیفی را برمبنای فراخوانی که انتشار یافت، تعیین کردیم. شرکت های متقاضی مراجعه کردند و طبق روال قانونی یک شرکت برگزیده شد.
وی در پاسخ به این که این شرکت ناظر امسال ثبت شده و آیا این مساله ایراد قانونی ندارد؟ اظهار داشت: ایرادی از نظر قانونی به آن وارد نیست. همین طور این که گفته می شود محل ثبت این شرکت با زادگاه بنده یکی است پس حتما این شرکت ارتباطی با بنده دارد درست نیست. کشور دستگاه نظارتی دارد و از آنها تقاضا دارم که به این مساله ورود کنند و حتی حساب های شخصی بنده را بررسی نمایند. موسسان شرکت هیچ نسبتی با من ندارند. در سامانه ستاد ایران این شرکتها بررسی و ثبت می شوند.
در ادامه این برنامه علیرضا متبحری - عضو هیات مدیره اتحادیه بارفروشان - در پاسخ به این پرسش که آیا از نظر شما قیمت هایی که سازمان تعاون روستایی اعلام نموده قیمت های درستی است یا خیر؟ اظهار داشت: آقای قادری فر اعلام نمودند که ما پرتقال را با قیمت هر کیلو ۸۵۰۰ تومان خریدیم که بعد با حساب شستشو، سورت و... به حدود ۱۳ هزار تومان رسیده است. بهتر است کمی صادقانه با مردم صحبت نماییم. شستشو و سورتینگ و بسته بندی نهایتاً ۱۲۰۰ تومان به قیمت میوه اضافه می کند. ولی سوال اینجاست که آیا سازمان تعاون روستایی پرتقال را روی درخت خریده که نیاز به این عملیات داشته باشد؟ جواب روشن است. خیر. سازمان تعاون روستایی پرتقال ها را آماده و بسته بندی شده خریداری نموده است. نهایتاً باید قیمت پرتقال به ۱۰ هزار تومان برسد.
وی افزود: سیب و پرتقال آماده خریداری شده است. زمانی که کف میدان مرکزی میوه و تره بار پرتقال کیلویی ۸۰۰۰ تومان بود سازمان تعاون روستایی پرتقال را ۱۳ هزار تومان خریداری نموده است که در آن زمان با این اقدام بازار آشفته شد. حتی این خرید از کشاورز هم نبود.
عضو هیات مدیره اتحادیه بارفروشان اشاره کرد: امسال به مسئولان مربوطه نامه زدیم که این ذخیره سازی به نفع مردم نیست. ولی متاسفانه هیچ توجهی نشد.
وی اشاره کرد: سازمان تعاون روستایی پاسخ دهد که چگونه پرتقال آماده و سورت شده که ۸۰۰۰ تومان خریداری نموده به ۱۳هزار و۹۰۰ تومان رسیده است؟ آیا این پرتقال ها از کشاورز خریداری شده یا از مباشران سازمان؟ چرا قیمت های روی درخت را مبنا قرار می دهند؟
در ادامه این برنامه ایوب فصاحت - مدیرعامل سازمان مرکزی میوه و تره بار - نیز در پاسخ به این که آیا شما آنالیز قیمت سازمان تعاون روستایی را قبول دارید یا خیر؟ اظهار داشت: امسال حدود ۳ میلیون و ۳۰۰هزار تن پرتقال و ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تن نیز سیب تولید شده است و وضعیت تولید سیب و پرتقال در کشور بسیار عالی است.
وی افزود: به نظر می آید قیمت ۱۳هزار و ۹۰۰ تومان پرتقال و ۱۴ هزار تومان سیب باید قدری متعادل تر می شد و بایستی در تعیین قیمت ها دقت بیشتری صورت می گرفت.
متبحری در پاسخ به این پرسش که سازمان تعاون روستایی تا چه میزان می توانست قرارداد را با نرخ های پایین تر منعقد کند؟ اظهار داشت: فکر می کنم اگر قیمت نهایی پرتقال و سیب به ۱۶ هزار تومان برسد ۲۰ تا ۳۰ درصد بالاتر از بازار است، برای اینکه هم اکنون در میادین میوه و تره بار سیب با همان کیفیت ذکر شده حدود ۱۲ هزار و۲۰۰تومان و پرتقال تامسون با قیمت ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان عرضه می شود.
منبع:

1400/11/29
12:25:05
5.0 / 5
848
تگهای خبر: بازار , خرید , فروش , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
فوری خرید