رئیس كل گمرك ایران:

۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تن کالای اساسی درحال ترخیص است

۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تن کالای اساسی درحال ترخیص است

به گزارش فوری خرید رئیس کل گمرک ایران اظهار داشت: دو میلیون و ۹۰۰ هزار تُن کالای اساسی در کشور وجود دارد که کار ترخیص آنها جاری و تشریفات در حال انجام می باشد.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، علیرضا مقدسی عصر امروز جمعه در انتها سفر نیم روزه وزیر امور اقتصادی و دارایی به خوزستان و در جمع خبرنگاران اظهار نمود: ورود کالا در مراحل مختلفی انجام می شود؛ وقتی که کالا ثبت سفارش و از مبدأ به سمت کشور بعنوان رویه واردات حرکت می کند در مرحله اول در لنگرگاه، بعد اسکله، تخلیه، بارگیری و در نهایت اظهار کالا صورت می گیرد؛ پس از اظهار کالا مسئولیت گمرک با دریافت مجوزهای الکترونیکی (برای برخی کالا بین یک تا چند مجوز) آغاز می شود.
وی اضافه کرد: برای اظهار کالا تشریفات گمرکی انجام می شود ولی ترخیص کالا منوط به گرفتن کد رهگیری تخصیص بانک است؛ بر این اساس میتوان کار تشریفات گمرکی را انجام داد و برای کاهش ماندگاری کالا یکسری تسهیلات همچون افزایش سرعت کار و فعالیت شبانه روزی گمرکات در نظر گرفته شده است.
رئیس کل گمرک ایران خاطرنشان کرد: ۹۰ درصد کالاها با کد تخصیصی که داده شده ترخیص می شوند و ۱۰ درصد باقیمانده پس از اعلام و ابلاغ بانک ترخیص خواهند شد، امیدوارم که امورات و تشریفات این ۱۰ درصد هم سریع تر انجام و کالاها ترخیص شوند.
مقدسی ضمن اشاره به این که اصلاح و ویرایش ثبت سفارش یکی دیگر از دلایلی است که سبب ماندگاری کالا می شود، افزود: امکان دارد بعد از اظهار و بعد از بررسی که روی محموله ها می شود، کالاها به علت تغییر در ردیف تعرفه نیازمند ویرایش اطلاعات داشته باشند.
وی اظهار داشت: هدف از بازدید امروز این بود که در مورد ماندگاری کالا بتوان اقدامات و راهکارهایی را در نظر گرفت تا ماندگاری کالا از لحاظ زمان سنجی موجود کاهش پیدا کند.
رئیس کل گمرک ایران خاطرنشان کرد: دو میلیون و ۹۰۰ هزار تُن کالای اساسی در کشور وجود دارد که کار ترخیص آنها جاری و تشریفات درحال انجام است؛ همینطور از این میان دو میلیون و ۱۰۰ هزار تُن در ارتباط با گمرک بندر امام خمینی (ره) است.
مقدسی ضمن اشاره به این که گمرک بندر امام خمینی یکی از بنادر مهم بخصوص در زمینه ورود کالاهای اساسی است، افزود: همه واحدها و دستگاه هایی که ذی مدخل در تجارت خارجی هستند در گمرک بندر امام خمینی به صورت شبانه روزی مشغول فعالیت هستند.
وی بیان نمود: این فعالیتهای شبانه روزی و حتی در ایام تعطیل نویدبخش این است که امید است در زمینه تأمین کالاهای اساسی کشور مشکلی وجود نداشته باشد.


منبع:

1400/12/07
20:08:24
5.0 / 5
381
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
فوری خرید