ارزهای دیجیتالی وارد تجارت رسمی می شوند؟

ارزهای دیجیتالی وارد تجارت رسمی می شوند؟

به گزارش فوری خرید رئیس سازمان توسعه تجارت چندی پیش از ورود ارزهای دیجیتالی به عرصه تجارت ایران خبر داد، خبری که هرچند از به کارگیری روشی جدید در این حوزه خبر می دهد اما به نظر می آید هنوز راهی طولانی تا تثبیتش وجود دارد.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، هرچند ارزهای دیجیتالی در سالهای گذشته با افزایش قابل توجه اقبال در بازارهای جهانی رو به رو شده اند اما همچنان خیلی از نهادهای رسمی اقتصادی با تردید به آنها می نگرند. این بازار که در سالهای اخیر سودی قابل توجه نصیب برخی از سرمایه گذارانشان کرده اما در ماه های گذشته تحت تأثیر عوامل مختلف، قیمت خیلی از ارزهای دیجیتالی روندی کاهشی را تجربه کرده و همین مبحث تردیدها درباره آینده این ارزها را بیشتر کرده است.
با این وجود به نظر می آید با عنایت به ظرفیتی که در این بازار وجود دارد، در سالهای آینده، میزان اقبال نسبت به آنها افزایش خواهد یافت و حتی امکان استفاده از ارزهای دیجیتالی در بازارهای رسمی و تجارت هم وجود دارد، موضوعی که مسؤلان تجاری ایران هم از آن اطلاع داده اند اما صحبت های رئیس کمیسیون فن آوری های نوین اتاق تهران نشان داده است که هنوز راهی طولانی تا تثبیت ارزهای دیجیتالی در عرصه تجارت باقی مانده است.
رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران بر این عقیده است که تا وقتی که سیکل و چرخه استفاده از ارزهای دیجیتالی تکمیل نشود، نمی توان انتظار داشت که رشد قابل توجهی در استفاده از ارزهای دیجیتالی در حوزه واردات و صادرات رقم بخورد. اگرچه، امکان دارد استفاده از این ابزار برای پرداخت های خرد و مراودات در مقیاس کوچک صورت گیرد.
فرزین فردیس، دلیل عدم گرایش فعالان اقتصادی جهت استفاده از این ابزار را ترس و محافظه کاری به حق فعالان اقتصادی دانست و اظهار داشت: هنوز دستورالعمل مشخصی تدوین نشده و در عین حال معلوم نیست که اگر فعالان اقتصادی، بخشی از تجارت بین الملل خویش را با ابزار رمزارز انجام دهند، سازمان امور مالیاتی، بانک مرکزی و سایر سازمان ها و نهادهای مشابه، چه برخوردی با این تراکنش مالی خواهند داشت. به بیان بهتر، آیا حسابرسان بخشنامه یا استانداردی در اختیار دارند، که زمان رسیدگی به حساب ها به آن استناد کرده و استفاده از ارزهای دیجیتالی را مورد تایید قرار دهند.
او اضافه کرد: مسئله این است که هم اکنون، دستورالعمل های حسابرسی، این مجوز را به حسابرسان نمی دهد و اساساً پذیرفته نیست که ارزهای دیجیتالی در صورت های مالی شرکت به رسمیت شناخته شود.
این عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران در ادامه اظهار داشت: به صورت کلی اما سازمان توسعه تجارت، گام های اولین را برای ورود ارزهای دیجیتالی به حوزه تجارت به خوبی برداشته و تلاش کرده در این حوزه صف شکنی کند. اما حقیقت این است که این، هنوز نخستین قدم است و تا وقتی که کل چرخه و اکوسیستمی که باید این ابزار را به رسمیت بشناسد، پای کار نیاید، تصور نمی کنم درصد زیادی از فعالان اقتصادی به این ابزار روی بیاورند و از آن استفاده کنند.
او اضافه کرد: احتمالاً سازمان توسعه تجارت، جلسات مختلفی را با نهادها و سازمان های ذی مدخل در این امر برگزار کرده و شاید بزودی خبرهایی در خصوص توافق سایر نهادها برای بهره گیری از ابزار ارزهای دیجیتالی شنیده شود؛ اما باز هم به نظر می آید که این اخبار را هم باید صرفا بعنوان یک نوید تلقی نمود و احیانا این به منزله رفع تمام موانع استفاده از ارزهای دیجیتال در حوزه تجارت نخواهد بود.
فردیس با اشاره به اینکه هر سازمانی که در فرایند تجارت خارجی نقش داشته و با تراکنش های مالی بنگاه ها سروکار دارد، باید بشکلی همراهی خویش را با این ابزار و روش جدید نشان دهد، اضافه کرد: گمرک، بانک مرکزی، سازمان امور مالیاتی و سازمان حسابرسی همچون نهادهایی هستند که باید نوع برخورد خویش را با استفاده کنندگان از ارزهای دیجیتالی در مراودات تجاری مشخص کرده و آئین نامه یا دستورالعمل های لازم و همینطور محدودیت و معذوریت های خویش را به صورت مشخص اعلام کنند.
وی همینطور در صحبت با سایت اتاق تهران تصریح کرد که به کارگیری از ابزار ارزهای دیجیتالی در تجارت خارجی، اقدام خوبی است اما تا وقتی که فرایند استفاده از آن تکمیل نشود، نمی توان امیدوار بود که حتما مسئله نقل و انتقالات مالی حل شده و راه جدیدی برای تبادلات مالی کشور باز می شود.1400/12/10
22:29:45
5.0 / 5
346
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
فوری خرید