نیازمند نگاه حداکثری به صندوق توسعه ملی در گام دوم انقلاب هستیم

نیازمند نگاه حداکثری به صندوق توسعه ملی در گام دوم انقلاب هستیم

به گزارش فوری خرید رییس هیأت عامل صندوق توسعه ملی اظهار داشت: در گام دوم انقلاب، نیازمند نگاه حداکثری به صندوق توسعه ملی هستیم.به گزارش فوری خرید به نقل از روابط عمومی صندوق توسعه ملی، مهدی غضفری درباب "جایگاه صندوق توسعه ملی در تحقق اهداف گام دوم انقلاب" با اعلان اینکه برای صندوق توسعه ملی، سه مدلِ صندوق حداقلی، صندوق میانی و صندوق حداکثری متصور هستیم، اظهار داشت: صندوق حداقلی، صندوق فعلی است که سهم صندوق قانونا" ۴۰ درصد بوده ولی در عمل، در دولتها همیشه حدوداً" ۲۰ درصد به آن اختصاص یافته و از این مقدار نیز دولت ها مجدداً" از آن برداشت کرده اند؛ در حقیقت منابع مدل صندوق حداقلی، همیشه در مضیقه بوده و مسیر مصارف آن نیز مطابق با اهداف اساسنامه نبوده است.
رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی با اعلان اینکه در مقابل صندوق حداقلی، صندوق حداکثری وجود دارد، اظهار داشت: در این صندوق حداکثری، همه ی درآمدها از منابع نفتی و انفال بصورت صد در صد در اختیار صندوق قرار می گیرد و دولت ها در صورت نیاز، تنها مجاز به برداشت از سود منابع هستند.
مهدی غضنفری با اعلان اینکه در مدل حداکثری، منابع صندوق زیر مجموعه دولت نبوده و زیرمجموعه حاکمیت است، گفت: در گام دوم انقلاب، نیازمند نگاه حداکثری به صندوق توسعه ملی هستیم.
وی در ارتباط با صندوق میانی گفت: در ۴ سال پیش رو به دنبال تغییر صندوق حداقلی به میانی هستیم؛ به مفهوم اینکه، همه ی سهم صندوق به آن تخصیص یابد و صندوق بتواند آن را از روش های مختلف تسهیلات دهی و سرمایه گذاری، به دارایی مولد و با ارزش تبدیل کند و امیدواریم برمبنای الگوی ایرانی-اسلامی پیشرفت در سال های آتی، به سمت صندوق حداکثری حرکت نماییم.
مهدی غضنفری با اعلان اینکه صندوق متوسط یا میانی برای تحقق اهداف گام دوم انقلاب کافی نیست ولی نسبت به صندوق فعلی حداقلی بسیار بهتر است، اضافه کرد: خوشبختانه با عنایت و تدبیر مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، در بودجه سال آینده، منابع ۴۰ درصدی صندوق کاهش نیافت و آنچه در قانون پیش بینی شده است پرداخت می شود. غضنفری ضمن تقدیر از تدبیر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) اضافه کرد: تدابیر معظم له همیشه جانب صندوق توسعه ملی را گرفته و سبب ارتقا و اعتلای صندوق شده است.
رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی با ذکر این که صندوق حداقلی اثر گذاری بالایی در اقتصاد کشور ندارد، اظهار داشت: امیدواریم در مدت خدمت گذاری در صندوق توسعه ملی موفق به حرکت به سمت صندوق متوسط شده و نقش بودجه ثانویه دولتها را بازی نکنیم.
وی، با بیان این مطلب که اجرای طرح های توسعه زیرساختی کشور بطور طبیعی برعهده بودجه عمرانی کشور است، اظهار داشت: در صندوق متوسط نگاه ۲۰، ۳۰ و ۵۰ درصدی برای صیانت از منابع صندوق دیده شده است که ۲۰ درصد برای مساعدت با بودجه عمرانی کشور و ۳۰ درصد بابت طرح های توسعه ای کشور در نظر گرفته شده است؛ و مابقی آن که ۵۰% است می تواند برای تنوع بخشی به سبد دارایی صندوق استفاده گردد.
مهدی غضنفری افزود: در بعضی موارد که ورود صندوق سبب اهرمی شدن منابع آن و مولد شدن ثروت صندوق می شود، می توان پروژه های زیر ساختی را به دودسته برگشت پذیر بودن منابع یا غیر بازگشتی، تقسیم کرد و در صورت اطمینان از برگشت منابع صندوق، در آن پروژه ها مشارکت کرد.
رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی با اشاره به حرکت صندوق از حداقلی فعلی به سمت صندوق متوسط گفت: در صورت اجرای الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به سمت صندوق حداکثری حرکت خواهیم کرد که لازمه آن انجام فرهنگ سازی لازم برای فراهم کردن شرایط تشکیل صندوق حداکثری است، بطوریکه همه ی درآمدهای نفتی و اَنفال به صندوق توسعه ملی تخصیص یابد و صندوق ضمن پشتیبانی از پروژه های دولتی و بخش خصوصی، اجازه ی سرمایه گذاری در پروژه های سودآور و مشارکت در طرح های پُربازده اقتصادی را داشته باشد.منبع:

1400/12/13
16:37:33
5.0 / 5
499
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
فوری خرید