در گفت وگو با فوری خرید اعلام شد

کاهش کانون بیماریهای تب برفکی و طاعون نشخوارکنندگان کوچک

کاهش کانون بیماریهای تب برفکی و طاعون نشخوارکنندگان کوچک

سازمان دامپزشکی کشور از کاهش کانون های بیماری تب برفکی و طاعون نشخوارکنندگان کوچک در سال 1400خبر داد.


امین اسدی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه اقدامات انجام شده در امتداد کنترل بیماریهای دامی منجر به کاهش کانون های تب برفکی شده است، اظهار داشت: سال ۱۳۹۹، ۹۲۵ کانون تب برفکی گاوی و ۶۸۴کانون تب برفکی گوسفندی در کشور شناسایی شد و این تعداد کانون تب برفکی گاوی در سال ۱۴۰۰ در ۵۰۱ و در گوسفندی به ۱۱۱ کانون رسید.
وی افزود: با واکسیناسیون حدود ۹۰درصد از جمعیت دام سبک کشور مقابل بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک میزان کانون این بیماری هم کم شده است؛ بطوریکه در سال ۱۳۹۹ تعداد کانون های شناسایی شده از ۵۵۴ به ۲۵۷ کانون در سال ۱۴۰۰ رسیده است.
مدیر روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور افزود: در امتداد دستیابی به اهداف بهداشتی سازمان دامپزشکی کشور در مبارزه و کنترل بیماریهای دامی، مرکز ملی تشخیص و آزمایشگاه های مرجع با تمرکز زدائی، تسهیل و تسریع فرآیندهای تشخیص بیماریهای دام بمنظور افزایش سرعت پاسخ دهی آزمایشگاه های تابعه سازمان دامپزشکی در ادارات کل استانها خدماتی را ارائه می دهند.
ایشان سپس اظهار داشت: این مراکز در امتداد کوتاه تر کردن زمان به اجرا درآمدن عکس العمل های بهداشتی پیشگیرانه در هنگام بروز بیماریهای دام و طیور خصوصاً عوامل بیماری زای حاد با سرعت انتشار بالا و یا دارای مخاطره بیماری مشترک با انسان به آموزش، تجهیز، راه اندازی آزمون تشخیص مولکولی و سرولوژی بیماریهای تب برفکی، آبله گوسفندی و بزی و بیماری لومپی اسکین، طاعون نشخوارکنندگان کوچک (PPR)، مشمشه در تک سمیان اقدام می کنند.
بگفته وی ۶ استان کشور در گستره جغرافیای مناسب و با قابلیت پوشش الزامات تشخیصی بیماریهای مذکور با استاندارد کیفی بین المللی، مجهز به این توانمندی و قادر به ارائه خدمت شدند.1400/12/17
21:49:01
5.0 / 5
350
تگهای خبر: خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
فوری خرید