بیشترین ارز نیمایی را کدام کالا اساسی گرفت؟

بیشترین ارز نیمایی را کدام کالا اساسی گرفت؟

فوری خرید: وارات برنج امسال به بالای 1.1 میلیارد دلار رسیده که بیشترین حجم کالای وارداتی با ارز غیرترجیحی و به عبارتی نیمایی است.به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، بررسی روند واردات برنج در ۱۱ ماهه امسال از این حکایت دارد که در طول این مدت یک میلیون و ۳۵۸ هزار و ۵۷۷ تن و به ارزش یک میلیارد و ۱۵۷ میلیون و ۷۷ هزار و ۳۱۹ دلار از گمرک ترخیص شده است.

واردات برنج در این دوره نسبت به زمان مشابه سال قبل با رشد ۴۹ درصدی در وزن و ۴۰ درصدی در ارزش همراه بوده است.

برنج همچون اقلام اساسی است که از حدود دو سال پیش از فهرست ارز ۴۲۰۰ تومانی خارج شده و با ارز نیمایی که نزدیک به بازار آزاد است، وارد می شود. گزارش واردات آن نشان میدهد که امسال بیشترین ارز نیمایی را بین اقلام اساسی دریافت کرده است.

در ۱۱ ماهه امسال ۲۷.۶ میلیون تن به ارزش ۱۷.۵ میلیارد دلار کالایی اساسی از گمرک ترخیص و وارد کشور شده که حدود ۲۴ میلیون تن به ارزش ۱۳.۶ میلیارد دلار با ارز ترجیحی بوده و مابقی نیمایی است.

حجم واردات کالای اساسی با ارز نیمایی ۳.۵ میلیون تن به ارزش ۳.۸ میلیارد دلار بوده که ۲۰ درصد در وزن و ارزش نسبت به زمان مشابه رشد داشته است. از این مقدار واردات کالای اساسی با ارز نیمایی، ۳۷ درصد از وزن و ۲۸.۹ درصد ارزش به واردات برنج اختصاص دارد.

گرچه واردات برنج امسال رشد داشته ولی افزایش قیمت آن در داخل نیز قابل توجه و روبه رشد بوده است؛ بطوریکه گزارش مرکز آمار ایران نشان میدهد که در بهمن ماه امسال قیمت هر کیلو برنج خارجی از ۳۵ هزار تومان هم گذشته است و متوسط قیمت آن نسبت پارینه بیش از ۲۷ درصد گران شده است.

برنج ایرانی که در چند ماه گذشته روند روبه افزایش قیمت داشته و گزارش های بازار نشان از قیمت حدود ۹۰ هزار تومانی آن داشت، طبق آمار مرکز آمار نسبت به سال قبل حدود ۹۵ درصد گران شده است.

منبع:

1400/12/22
20:06:53
5.0 / 5
562
تگهای خبر: بازار , ترخیص , كالا , گمرك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
فوری خرید