از سوی مركز آمار ایران؛

اعلام تورم اسفند ماه ۳۴ و هفت دهم درصد

اعلام تورم اسفند ماه ۳۴ و هفت دهم درصد

فوری خرید: مرکز آمار ایران تورم نقطه به نقطه اسفند ۱۴۰۰ نسبت به اسفند ۱۳۹۹ را ۳۴.۷ درصد اعلام نمود.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، شاخص قیمت مصرف کننده در اسفند ۱۴۰۰ را اعلام نمود.
کاهش نرخ تورم نقطه ای خانوارهای کشور
منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می باشد.
نرخ تورم نقطه ای در اسفند ماه ۱۴۰۰ به عدد ۳۴.۷ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به صورت میانگین ۳۴.۷ درصد بیشتر از اسفند ۱۳۹۹ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده اند.
نرخ تورم نقطه ای اسفند ماه ۱۴۰۰ در مقایسه با ماه قبل ۰.۷ واحد درصد کاسته شده است.
نرخ تورم نقطه ای گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بدون تغییر در ۴۰.۷ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با کاهش ۱.۱ واحد درصدی به ۳۱.۴ درصد رسیده است.
این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری ۳۴.۵ درصد می باشد که نسبت به ماه قبل ۰.۸ واحد درصد کاهش داشته است.
هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۳۵.۸ درصد بوده که نسبت به ماه قبل تغییری نداشته است.
کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور
منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می باشد.
نرخ تورم ماهانه اسفند ۱۴۰۰ به ۱.۳ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ۰.۸ واحد درصد کاهش داشته است.
تورم ماهانه برای گروههای عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ۱.۷ درصد و ۱.۱ درصد بوده است.
این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ۱.۲ درصد می باشد که نسبت به ماه قبل ۰.۸ واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۱.۶ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۱.۱ واحد درصد کاهش داشته است.
کاهش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور
منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه پیش از آن می باشد.
نرخ تورم سالانه اسفند ماه ۱۴۰۰ برای خانوارهای کشور به ۴۰.۲ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۱.۲ واحد درصد کاهش نشان داده است.
هم چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۳۹.۷ درصد و ۴۲.۸ درصد می باشد که برای خانوارهای شهری ۱.۱ واحد درصد کاهش و برای خانوارهای روستایی ۱.۴ واحد درصد کاهش داشته است.
گروه «قند و شکر و شیرینی» (قند، شکر و نبات) و گروه «انواع گوشت» (گوشت گوسفند) می باشد. در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» گروه «پوشاک و کفش» (انواع پوشاک)، گروه «هتل و رستوران» (غذاهای سرو شده در رستوران) و گروه «کالاها و خدمات متفرقه» (لوازم آرایشی و خدمات آرایشی شخصی) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.
درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری
دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در اسفند ماه ۱۴۰۰ برای دهک های مختلف هزینه ای از ۳۹.۲ درصد برای دهک نهم تا ۴۲.۸ درصد برای دهک اول است.


منبع:

1401/01/03
14:25:58
5.0 / 5
472
تگهای خبر: خدمات , خرید , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فوری خرید