از سوی مركز آمار ایران؛

تورم مسکن 33 درصد

تورم مسکن 33 درصد

مرکز آمار ایران از کاهش ۴۶ درصدی تورم مسکن پارسال اطلاع داد.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، مرکز آمار ایران در گزارشی تورم سالانه پارسال (۱۴۰۰) را ۳۳.۰۱ درصد اعلام نمود.
این در حالی است که شاخص مذکور (تورم سالانه مسکن) در سال پیش از آن (۱۳۹۹) ۷۹.۰۴ درصد تعیین شده بود که نشان دهنده کاهش ۴۶.۰۳ درصدی تورم سالانه مسکن می باشد.
کاهش تورم نقطه ای مسکن
نرخ تورم نقطه ای مسکن در اسفند ماه ۱۴۰۰ به عدد ۱۹.۸۵ درصد رسیده است؛ یعنی بایستی خریداران برای خرید یک واحد مسکونی در شهر تهران نسبت به اسفند ۱۳۹۹، به صورت متوسط ۱۹.۸۵ درصد بیشتر پرداخت کنند. منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است.
بیشترین تورم نقطه ای مسکن پارسال به فروردین با ۸۲.۵ درصد و کمترین آن به آبان با ۱۹.۶ درصد اختصاص داشته است.
از ابتدای سال قبل تا آبان ماه، تورم مسکن روند نزولی در پیش داشته؛ اما در آذر ماه نسبت به آبان، رشد ۸.۵ درصدی تورم نقطه ای مسکن رخ می دهد؛ با این وجود مجدداً در ادامه ماه های باقی مانده از سال گذشته، روند تورم مسکن نزولی شده ور در اسفند ماه تقریباً به مرز آبان بعنوان پایین ترین ماه دارای تورم نقطه ای مسکن نزدیک می شود.

کاهش تورم ماهانه مسکن
این مرکز تورم ماهانه اسفندماه سال قبل مسکن را هم کاهشی عنوان و نسبت به ماه پیش از آن (بهمن ۱۴۰۰) که تورم ماهانه ۳.۲۵ درصدی داشته با کاهش ۲.۷ درصدی، ۰.۵۶ درصد اعلام نمود.منبع:

1401/01/26
15:27:49
5.0 / 5
491
تگهای خبر: خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
فوری خرید