اقتصاد كلان در هفته ای كه گذشت:

سند راهبردهای بانکی وزارت اقتصاد

سند راهبردهای بانکی وزارت اقتصاد

به گزارش فوری خرید رونمایی از سند راهبردهای بانکی وزارت اقتصاد، سفر وزیر اقتصاد به ارمنستان و ابلاغ نرخ مالیات حقوق و دستمزدهای سال جاری از مهم ترین اخبار حوزه اقتصاد کلان در هفته اخیر بود.


به گزارش فوری خرید به نقل از مهر رونمایی از سند راهبردهای بانکی وزارت اقتصاد، سفر وزیر اقتصاد به ارمنستان و ابلاغ نرخ مالیات حقوق و دستمزدهای سال جاری از مهم ترین اخبار حوزه اقتصاد کلان در هفته اخیر بود.دیدار خاندوزی با معاون نخست وزیر و وزیر دارایی و اقتصاد ارمنستاندر اول هفته سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در مسافرت به ارمنستان با معاون نخست وزیر و وزرای دارایی و اقتصاد این کشور دیدار نمود. پروژه های اولویت دار در مناسبات اقتصادی _ تجاری در میان و رفع موانع مالی محور اصلی مذاکرات خاندوزی در این دیدار بوده است. همینطور در این دیدار زمینه های برگزاری کمیسیون مشترک دو کشور در هفته های آینده مورد بررسی قرار گرفت.مثبت شدن تراز تجاری فروردین ماهفرود عسگ ری معاون امور گمرکی گمرک ایران در تشریح تجارت غیر نفتی ایران در فروردین اظهار داشت: در نخستین ماه سال، صادرات غیرنفتی کشور به هفت میلیون و ۳۲۴ هزار تن و به ارزش سه میلیارد و ۶۹۹ میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه ۲۵ درصد در ارزش رشد داشته است. واردات کشور هم در فروردین ماه دو میلیون و ۲۵۲ هزار تن کالا، به ارزش دو میلیارد و ۸۲۴ میلیون دلار بوده است. معاون امور گمرکی در ادامه اظهار داشت: با عنایت به صادرات سه میلیارد و ۶۹۹ میلیون دلاری کشور و واردات دو میلیارد و ۸۲۴ میلیون دلاری در فروردین ۱۴۰۱، تراز تجاری کشور، مثبت ۸۷۵ میلیون دلار را نشان داده است.سند راهبردهای بانکی وزارت اقتصاد؛ ملاک ارزیابی بانک هاوزارت اقتصاد در دستورالعملی راهبردهای بانکی را با محوریت هایی همچون رفع ناترازی مؤسسات اعتباری و هدایت اعتبار به سمت شرکتهای دانش بنیان و اشتغال آفرین تهیه و ابلاغ نمود. سید احسان خاندوزی در مراسم رونمایی از این سند اظهار داشت: هدف اصلی این بود که در این بسته اولویت هایی در نظر گرفته شود که این اولویت ها محقق کننده برنامه هایی همچون پشتیبانی از تولیدکنندگان مردم و مصرف کنندگان تسهیلات خرد باشند. همینطور شفافیت در شبکه بانکی و مکانیزم های خود اظهاری ارتقا یابد.
خاندوزی با اشاره به اینکه از این پس ملاک ارزیابی بانکها روش اجرای این سیاست ها خواهد بود اظهار داشت: محور ارزیابی بانکها از جانب وزارت اقتصاد این است که حرکت بانکها در جهت منابع ملی و سیاستگذاری دولت منطبق بر این احکام بوده یا خیر و همینطور این ارزیابی ها به صورت فصلی منتشر خواهد شد و آخر هر فصل گزارش میزان پیشرفت یا عقب ماندگی بانکها از این تکالیف را به صاحبنظران شبکه بانکی و رسانه ها اعلام می نماییم.
همچنین وی از بدهی ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت به بانکها اطلاع داد.

ابلاغ نرخ مالیات حقوق و دستمزدهای سال ۱۴۰۱سازمان امور مالیاتی سقف معافیت مالیات بر درآمد حقوق سال ۱۴۰۱ بر مبنای جزو ۵ بندهای «الف و ب» تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور را به ادارت کل امور مالیاتی ابلاغ نمود. بر طبق این ابلاغیه درآمد یک ساله حقوق کارکنان دولتی و غیر دولتی مندرج در احکام کارگزینی شامل حقوق و مزایا و انواع پرداختی ها و کارانه ها به استثنای عیدی (پاداش آخر سال) تا سقف ۶۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان معاف از مالیات است. نسبت به مازاد ۶۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تا سقف ۱۸۰ میلیون تومان در سال، ۱۰ درصد مالیاتنسبت به مازاد ۱۸۰ میلیون تومان تا ۳۰۰ میلیون تومان در سال، ۱۵ درصد مالیاتنسبت به مازاد ۳۰۰ تا ۴۲۰ میلیون تومان در سال، ۲۰ درصد مالیاتنسبت به مازاد ۴۲۰ میلیون تومان به بالا در یک سال، ۳۰ درصد مالیاتگفتنی است در صورت محاسبه مالیات در حقوق به صورت ماهانه، درآمد از محل حقوق تا ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، معاف از مالیات است.تغییری در قیمت آرد نانوایی ها داده نشده است / بازتوزیع بهینه یارانه هارئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه هیچ تغییری در قیمت آرد نانوایی ها داده نشده است، اظهار داشت: ما یارانه ها را حذف نمی نماییم، بلکه آنرا به صورت بهینه بازتوزیع می نماییم. وی درباره فرجام ارز ۴۲۰۰ امسال هم اظهار داشت: مطابق قانون بودجه، اگر بخواهیم طبق سال قبل حرکت نماییم، باید حدود ۲۰ میلیارد دلار برای تأمین نهاده، کالاهای اساسی و دارو ارز داشته باشیم. در بودجه سال جاری ۲۵۰ هزار میلیارد تومان منابع ریالی برای این امر در نظر گرفته شده که معادل نیمی از منابع دلاری سال گذشته، یعنی حدود ۱۰ میلیارد دلار است. میرکاظمی درباره طرح توزیع نان با کارت بانکی مخصوص در استان زنجان هم بیان نمود: این تنها یک نمونه است و هدف از آن هم این است که یارانه مستقیماً به مردم و مصرف کننده پرداخت گردد و دیگر دست دلالان و واسطه ها نرود چون همه مردم می دانند که اثربخشی شیوه فعلی این یارانه ها چگونه است.

1401/02/17
21:03:25
5.0 / 5
136
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , حقوق , دولتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
فوری خرید