آمار گمرك نشان داد

86 میلیون دلار صادرات نان با وجود ممنوعیت آن

86 میلیون دلار صادرات نان با وجود ممنوعیت آن

فوری خرید: در صورتیکه بارها اعلام شده تا حالا صادرات نان به سبب پرداخت یارانه به این صنف ممنوع بوده، آمار صادرات محصولات تولیدی با آرد در سال قبل حاکی از صادرات بیش از 86 میلیون دلار نان از ایران است.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، بتازگی قیمت آرد صنف و صنعت آزاد شد و در پی آن قیمت محصولات آردی همچون ماکارونی و نان فانتزی افزایش پیدا کرد. دولت یکی از دلیلهای اصلی حذف این یارانه را قاچاق آرد و محصولات آن و در نتیجه هدررفت یارانه اعلام نموده است. در همین راستا بتازگی آمار صادرات محصولات تولیدی با آرد بررسی شد.
در سال ۱۴۰۰ کل محصولات تولید شده با آرد گندم که از ایران صادر شده دو میلیون و ۲۷۴ هزار و ۸۷۲ تن به ارزش ۴۷۰ میلیون و ۷۲۷ هزار و ۲۲۵ دلار بوده است. با توجه به این که کل صادرات غیرنفتی ایران در سال قبل ۴۸.۶ میلیارد دلار بوده، صادرات محصولات گندمی یک درصد از کل صادرات ایران بوده است.
اما نکته عجیب در این آمار، صادرات نان است. در سال قبل ۹۴هزار و ۷۷۳ تن انواع نان به ارزش ۸۶ میلیون و ۵۵۶ هزار دلار از ایران صادر شده و این در شرایطی است که بارها اعلام شده صادرات نان به علت دریافت یارانه ممنوعست.
حتی بتازگی در پی حذف یارانه آرد صنف و صنعت، رئیس اتحادیه نان های حجیم و نیمه حجیم (نان های فانتزی) تهران گفته بود که با این افزایش قیمت ها حتما تقاضای نان های فانتزی کاهش پیدا می کند و برای سرپا ماندن تولیدکنندگان پیشنهاد نمود صادرات نان های صنعتی آزاد و مشکل تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی برطرف شود.
بدین سبب معین نیست این صادرات چگونه انجام شده و بنظر می رسد گمرک و وزارت صمت باید دراین زمینه شفاف سازی کنند.
گفتنی است که سال قبل دولت گندم را کیلویی ۵۰۰۰ تومان از کشاورز می خرید و با پرداخت یارانه، آنرا ۲۷۰۰ تومان به صنف و صنعت عرضه می کرد، اما امسال این یارانه حذف و قیمت هر کیلو گندم ۱۲ هزار تومان تعیین شد. بر این اساس قیمت انواع آرد و محصولات مربوط به آن نیز تغییر نمود.
منبع:

1401/02/21
20:08:37
5.0 / 5
412
تگهای خبر: خرید , صادرات , گمرك , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
فوری خرید