میركاظمی:

همه درآمدهای ارزی کشور باید به نرخ نیمایی فروخته شود

همه درآمدهای ارزی کشور باید به نرخ نیمایی فروخته شود

به گزارش فوری خرید رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: مطابق قانون بودجه ۱۴۰۱، همه درآمدهای ارزی کشور باید به نرخ نیمایی فروخته شود و دیگر چیزی به نام ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود ندارد.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، سید مسعود میرکاظمی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه بخش خبری ۲۱ سیما در پاسخ به این پرسش که مبنای دهک بندی ها چیست؟ عنوان کرد: بر مبنای قانون بایستی دهک های درآمدی کشور مشخص و بر مبنای آن میزان حمایت دولت روشن شود.
وی افزود: دهک های پایین جامعه باید حمایت بیشتر و دهک های بالا باید حمایت های کمتر شوند تا عدالت برقرار شود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: در بحث انرژی هم میزان برخورداری دهک ها متفاوت می باشد و بر این اساس وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی این مسئولیت را مطابق قانون دارد که بر مبنای پایگاه اطلاعات ایرانیان، اطلاعات کامل از وضعیت درآمدی افراد جامعه را در اختیار سازمان هدفمندسازی قرار دهد و این سازمان بر مبنای مصوبات ستاد مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها، این پرداخت ها را انجام دهد و مردم در حساب های خود می توانند مشاهده کنند.
وی اضافه کرد: آنچه که صورت گرفت بر مبنای تحلیل ها و محاسباتی است که انجام شد و امکان دارد درصدی خطا هم داشته باشد که با رجوع افراد و اعلام نقطه نظراتشان توسط سازمان هدفمندسازی و وزارت رفاه رسیدگی می شود و اگر احیاناً جا مانده اند اضافه و مابه التفاوت هم پرداخت می شود، اگر هم مشمول نیستند برایشان توضیح می دهند که مشمول این یارانه نمی شوند.
میرکاظمی اظهار داشت: یارانه دو ماه علی الحساب واریز شد که به جز مبحث دارو و نان است و بمحض شروع طرح، این یارانه آزاد می شود.
یارانه واریزی بمحض آغاز طرح قابل برداشت خواهد بود
رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: الآن امکان برداشت نیست، چون هنوز کالا با ارز ۴۲۰۰ تومانی در جامعه توزیع می شود تا زیرساخت ها فراهم گردد.
وی تصریح کرد: یارانه ماه اول آزاد می شود و ماه بعد، نوبت دوم آزاد می شود که مردم بتوانند مایحتاج خویش را خریداری کنند.
میرکاظمی اظهار داشت: در پاسخ به این پرسش که مبلغ واریزی جدا از مبلغ یارانه ای است که دریافت می کردند یا تجمیع شده است؟ اظهار داشت: تجمیع شد، در قانون «بند ب تبصره ۱۴» مشخص شد که وزارت رفاه بایستی این پالایش را در درگاه انجام دهد و دهک های بالا را شناسایی کند و افراد جدیدی که مستحق هستند ثبت نام کند، چون در مقاطع مختلف پرداخت هایی صورت می گرفت، این موارد تجمیع شد و به صورت یکسان پرداخت می شود، البته این ماه پرداخت ۴۵ هزار تومانی را دهم اردیبهشت داشتیم و این ۳۰۰ - ۴۰۰ هزار تومان مازاد آن شد و این ماه استثنائاً این اتفاق افتاده است.
وی اضافه کرد: در دولت قبل به منظور مقابله با کرونا هر فرد با تقاضای خود وام قرض الحسنه یک میلیون تومانی دریافت کرد که بانکها ۳۶ قسط این وام را به صورت اتوماتیک کم می کنند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: از سال ۱۴۰۰ قیمت ها افزایش پیدا کرد و در اواخر سال ۱۴۰۰ با اتفاقاتی که در روسیه و اوکراین افتاد، تشدید شد مثلا جو در سال ۹۹ هر تن ۲۷۰ دلار بود، در شهریور ۱۴۰۰ به ۳۵۰ دلار رسید، فروردین ۱۴۰۱ هم ۵۶۰ دلار شد که یک رشد قابل توجهی بود، همینطور ذرت ۲۲۰ دلار بود در شهریور ۱۴۰۰ به ۳۹۹ دلار رسید، امروز ۵۱۶ دلار است، گندم ۲۱۰ دلار بود نیمه ۱۴۰۰ به ۳۷۰ دلار رسید، امروز ۵۶۰ دلار است، روغن خام ۷۴۱ دلار بود، شهریور ۱۴۰۰ به ۱۲۸۰ دلار رسید، امروز ۲۳۰۶ دلار است.
وی افزود: اتفاق دیگری که افتاد این است که همه کشورها برای خرید هجوم آوردند و حتی صادرکنندگان اجازه صادرات نمی دهند و دولت ها وارد عمل شدند تا بتوانند مواد اولیه و غذایی بیشتری وارد کشورشان کنند این شرایط حتی در سایر مواد هم در کشورهای دیگر تاثیر می گذارد مثلا فولاد، پتروشیمی و بخش های مختلف را وارد کشورشان می کنند.
میرکاظمی اظهار داشت: از اوکراین و روسیه بخش قابل توجهی ذرت، جو و گندم صادر می شود و دانه های روغنی مخصوصاً آفتابگردان ۸۰ درصد در آنجا تولید می شود و این ها تاثیر دارد، احتمالاً اگر این روند در منطقه ادامه پیدا کند امکان دارد چند سالی عرضه مواد غذایی که در امنیت غذایی جهان تأثیرگذار است ادامه پیدا کند، ازاین رو دولت باید فکری کند البته سال قبل سعی کردیم ذخایرمان را افزایش دهیم.
دولت سیزدهم ذخایر استراتژیک را تأمین کرد
وی اضافه کرد: وقتی دولت تحویل گردید ذخایر استراتژیک ما بین ۳۰ تا ۷۰ درصد زیر حداقل پیشبینی بود و دولت سیزدهم باوجود این که در زمان تحویل ۸ میلیارد دلار هم مصرف شده بود ذخایر را تأمین کرد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: کالابرگ الکترونیک در همان حساب مردم که یارانه واریز می شود است و فقط با این کارت در صورتیکه سامانه راه اندازی شود می توانند کالای خاصی را بخرند، یعنی مثلا برای مرغ میزان سهمیه اش مشخص است.
میرکاظمی اظهار داشت: بر مبنای قانون دولت باید از کالابرگ الکترونیک استفاده نماید و اگر این سامانه قابلیت اجرا پیدا کند جایگزین خواهد شد و اتفاق خاصی نمی افتد، مردم با همین کارت در فروشگاه می توانند مرغ و روغن انتخاب کنند، کارتخوان هایی که در فروشگاه ها نصب می شود این امکان را فراهم می آورد که فرد بتواند مرغ، روغن یا کالاهای دیگر را انتخاب کنند و سرپرست خانوار پول را جای دیگر نبرد البته قانونگذار بیشتر بر این تاکید دارد همینطور دولت برنامه ریزی کند تا قیمت ها افزایش پیدا نکند و مدیریت روی این موارد باشد.
وی اضافه کرد: در شکل کالابرگ این نیست که کوپن داده شود، همین کارت بانکی است، یارانه شارژ می شود و فقط محدود به خرید اقلامی که مشخص می شود است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد: افزایش قیمت از شهریور ۱۴۰۰ تابحال بین ۶۰ تا ۸۰ درصد بود که در همه جای جهان اتفاق افتاد، ما باید اثر این افزایش قیمت را در زندگی مردم کم نماییم و این کارها به همین خاطر است، یعنی یک اقدام حمایتی است و مقرر است تورم را مدیریت کند و هزینه مواد غذایی را برای مردم پایین بیاورد.
وی افزود: در دولت سابق گزارش شد بانک مرکزی دلار را ۲۳ - ۲۴ تومان خرید و ۴، ۲۰۰ تومان داد و حدود ۲۰ هزار تومان خلق پول کرد، چون یکی از علل افزایش پایه پولی و نقدینگی را اینجا محاسبه می کنند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: امروز دولت وقتی این یارانه را می دهد دلار را ۲۴ هزار تومان نمی خرد ۲۰ هزار تومان بفروشد و پایه پولی را بالا ببرد، دلار را با همان ارز نیمایی در بازار عرضه می کند و مردم می توانند خرید کنند، وارد کنندگان، کالا وارد کنند، تولید کنندگان خود می توانند این کالاهای اساسی و نهاده های دامی را وارد کشور کنند و دیگر رانتی وجود ندارد؛ خروج از این زنجیره و مدیریت کلان و نظارت؛ کار دولت می باشد که در این سیستم این اتفاق می افتد و به این نقطه خواهیم رسید که از ظرفیت های کشور کمال استفاده را داشته باشیم.
وی اضافه کرد: نکته قابل توجه این است که وقتی دولت ارز را به تجار، وارد کنندگان، کارخانجات روغن با همان ارز نیمایی می دهد در واقع ریال را از بازار جمع می کند ازاین رو بخشی از پایه پولی بهبود پیدا می کند.
وی تصریح کرد: بخش پایه پولی را با عرضه ارز نیمایی میتوان انجام داد، ولی با این شکلی که یارانه را به خود مردم می دهیم اثربخشی اش اساسا بیشتر خواهد شد.
میرکاظمی اظهار داشت: برخی از اقتصاددانان می گویند که این پولی که شما می دهید تقاضا را در بازار بالا می برد، درست است از این جهت شما نقدینگی را وارد بازار می کنید، ولی از سوی دیگر اصلاحاتی انجام می دهید، قبلاً دولت با ارز ۴۲۰۰ تومانی پول را جمع می کرد امروز با ۲۴ تومان ریال را در بازار جمع می کند و این خیلی می تواند مؤثر باشد.
وی افزود: مطابق قانون بودجه ۱۴۰۱، کلیه درآمدهای ارزی کشور باید به نرخ نیمایی فروخته شود، دیگر چیزی به نام ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود ندارد.
یارانه دارو و نان همه دهک ها مساوی است
رئیس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: در فاز اول طرح اصلاح یارانه ها نان و دارو نیست و دهک بندی هم نمی گردد و همه دهک ها از آن برخوردار خواهند بود.
میرکاظمی اظهار داشت: الآن اگر می گوییم سه دهک ۴۰۰ تومان به حسابشان واریز شد و از دهک چهارم تا نهم هم ۳۰۰ هزار تومان، برای دارو و نان دهک ها همه مساوی هستند، چون امکان دارد فردی بیمار شود و به بیمارستان رجوع کند همان جا بیمه از او حمایت خواهد کرد، دارو و خبازی ها مانند سابق ادامه پیدا می کند و هیچ نوع فاصله ای در یارانه ها اتفاق نخواهد افتاد.
وی اضافه کرد: طرحی که در زنجان پیش می رود نمونه است و امکان دارد جواب بدهد یا ندهد؛ این به معنای این نیست که راجع به نان تصمیم گیری می شود تا اطلاع ثانوی همان نظام آرد یارانه ای با همان قیمت و شکل قبل توزیع می شود و هیچ نگرانی برای مردم نخواهد داشت.
رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: وقتی یک تولید کننده روغن را با ارز ۴۲۰۰ تومانی خرید می کرد امروز باید با ارز نیمایی خرید کند این مابه التفاوتش را زیان نمی دهد و باید حمایت شود این حمایت را قبلاً به آنها پرداخت می کردیم الآن به مصرف کننده می دهیم به جهت اینکه قاچاق خارج از شبکه اتفاق نیفتد و کیفیت را ارتقاء دهند.
میرکاظمی اظهار داشت: ما در مواد غذایی ظرفیت مازاد داریم، ولی به علت مبحث یارانه ای نمی توانستند استفاده کنند، امروز دیگر آزاد هستند، حتما رقابت پذیری بالا خواهد رفت و نظارت دولت و سازمان حمایت در مواد غذایی انجام می شود و اساسا در ایام آینده این اطلاع رسانی کامل صورت خواهد گرفت، ولی باید بدانیم از تولید کننده و مصرف کننده حمایت می شود.
وی افزود: اگر سامانه کالابرگ الکترونیک آمد یارانه به کالا برخورد می کند، فعلاً، چون آماده نشد یارانه نقدی را دولت ادامه می دهد یعنی پشتیبانی از مردم تحت هیچ شرایطی قطع نخواهد شد.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا دولت به دنبال درآمدزایی است؟ اظهار داشت: قاعدتاً این طور نیست، امروز شرایط جهانی شرایط مناسبی نیست باید متوجه این مورد باشیم که امنیت غذایی در جهان گرفتار مشکل شد و همه به فکر پشتیبانی از مردمشان هستند، سالهای قبل ۸ تا ۱۰ میلیارد دلار صرف کالاهای اساسی می شد و امروز میزان یارانه ای که توزیع می شود بالای ۲۰ میلیارد دلار است.
هدف دولت درآمدزایی نیست
رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: تبصره ۱۴ در ارتباط با هدفمندسازی یارانه هاست و از بودجه عمومی دولت جداست یعنی آنچه که درآمد آنجا می آید آنرا باز توزیع می کنند به اضافه این که اگر کسری باشد از منابع کشور بایستی کمک نماییم تا این بحرانی که در جهان صورت گرفت را پشت سر بگذاریم ازاین رو کسری بودجه؛ حقیقت ندارد بلکه دولت کمک می نماید حتی بیشتر از آن چیزی که از محل تبصره ۱۴ به دست بیاید دولت منابعی را در اختیار سازمان هدفمندسازی قرار می دهد تا حمایت های لازم در این شرایط اتفاق بیفتد.
وی ضمن اشاره به این که هدف دولت درآمدزایی نیست بلکه صرفا حمایت است اضافه کرد: باید به سمت بالا رفتن تولید برویم، چون با ارز ۴۲۰۰ تومانی هیچ تولید کننده ای قدرت رقابت نخواهد داشت.
وی تصریح کرد: فضایی فراهم خواهد شد که فعالان اقتصادی به فکر تولید بیشتر روی کالاهای اساسی و نهاده های دامی باشند، چون اقتصادی می شود، وقتی کالا را با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور می کنید هیچ تولید کننده داخلی توان مقابله و رقابت با آنرا نخواهد داشت.
میرکاظمی اظهار داشت: امروز دولت بیشتر از آن چیزی که در بودجه سنوات قبل دیده می شد برای این طرح منابع در نظر گرفته است.
وی افزود: شاید امروز دولت دو برابر سنوات پیش از دهک های مختلف جامعه حمایت می کند.
وی در پاسخ به این پرسش که یکی از دغدغه هایی که همیشه مطرح می شد این بود که در پرداخت یارانه های پنهان، دهک های بالاتر بهره بیشتری را نسبت به دهک های پایین تر می برند، وضعیت در این طرح به چه صورت است و اجرای این طرح و توزیع عادلانه روی ضریب جینی چقدر می تواند اثر گذار باشد؟ اظهار داشت: اساسا همینطور است، هم در مواد غذایی بدین سان است، دهک های بالا بین دو تا سه برابر دهک های پایین بهره مند می شدند، یعنی سرانه مصرف گوشت، روغن، تخم مرغ و مرغ در دهک های بالا دو تا سه برابر دهک های پایین است ازاین رو هر چه آنها بیشتر خرید می کردند یارانه بیشتری نصیبشان می شد، در انرژی هم این اختلاف دهک ها بسیار زیاد و ده ها برابر است البته در همه اقلام دهک های بالا میزان مصرفشان بیشتر است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: ما طی هشت سال قبل باوجود این که خیلی سال ها ارز ترجیحی دادیم و یک بخش هایی یارانه مستقیم هم پرداخت شد، ولی نتیجه آن باعث افزایش ضریب جینی شد یعنی فاصله طبقاتی بیشتر شد و بالای چهار دهم در انتها دولت قبل رسید و بر مبنای تحلیل ها با همین رفتاری که در دهک ها و پرداخت ها که در حساب مردم است پیشبینی می شود این چهار دهم زیر ۳۵ صدم بیاید و اصلاح ضریب جینی هم با این اقدام صورت خواهد گرفت و فاصله کمتر خواهد شد.
وی اضافه کرد: امیدواریم با اقدامات بعدی که در سنوات آتی ادامه پیدا کند بتوانیم به صورت کامل بگوییم در کشورمان فقیر نخواهیم داشت.
وی خاطرنشان کرد: در قانون بودجه ۱۴۰۱ بند «ب» تبصره ۱۴ دولت را مکلف کرد طی سه ماه دهک های بالا را شناسایی کند، یارانه آنها را منتقل کند به افراد جدیدی که مستحق هستند و امروز در فهرست یارانه بگیر نیستند و کسانی که احتمالاً طبقاتشان باید تغییر کند وزارت رفاه را مکلف کرد که این تنظیم گری را انجام دهد.
نفع حداقل ۶ دهک درآمدی از اصلاح سیاست ارز ترجیحی
میرکاظمی اظهار داشت: مرغ و تخم مرغ بیشترین برخورداری از یارانه نهاده های دامی را داشت، گوشت قرمز کمتر بود، لبنیات تا حدودی از یارانه نهاده های دامی برخوردار بود که قاعدتاً دیده می شود و روغن خوراکی که نکته مهمی است گندم هم در این مرحله ورود به آن نمی گردد و خبازی ها آرد را به همان قیمت قبل تحویل می گیرند.
وی اضافه کرد: دارو مانند سابق پرداخت هایش صورت می گیرد و در آینده بیمه ها تقویت خواهند شد، فهرست تجهیزات پزشکی مصرفی و دارویی افزایش پیدا خواهد نمود و زیر پوشش بیمه خواهند رفت.
رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: ما سرانه مصرف را برای دهک های مختلف حساب کردیم، میزان این که چقدر هزینه زندگی شان افزوده می شود و ما چقدر باید پرداخت نماییم تا جبران شود حداقل تا ۶ دهک به نفع مردم خواهد بود، مابقی را با احتیاط می گویم امکان دارد یکی دو دهک آخر پرداخت بیشتری از جیب داشته باشند به خاطر این که سرانه مصرفشان بالاست و پرداخت های بیشتری باید انجام دهند.
خبرگزاری مهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.


منبع:

1401/02/22
11:44:54
5.0 / 5
364
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بازار , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فوری خرید