مقام مسئول سازمان راهداری خبر داد؛

دریافت بارنامه برای تردد وانت ها در جاده ها الزامی شد

دریافت بارنامه برای تردد وانت ها در جاده ها الزامی شد

مدیرکل حمل کالای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای از الزامی شدن دریافت بارنامه برای تردد وانت بارها در محورهای برون شهری اطلاع داد.مهرداد حمداللهی در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره واگذاری ساماندهی حمل بار در جاده ها و محورهای برون شهری توسط ناوگان وانت بار به سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اظهار نمود: این وظیفه هم اکنون به سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای واگذار شده است.
وی اضافه کرد: البته تردد وانت بارها مانند کامیون ها نیست که قابل تفکیک میان جاده و شهر باشد؛ وانت بارها همزمان در شهر و خارج شهر تردد دارند و مبادرت به حمل بار می کنند.
مدیرکل حمل کالای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با اعلان اینکه حدود ۱۵ سال است که دیگر پلاک «ع» (عمومی) برای وانت بارها صادر نمی گردد، اظهار داشت: پس طرح ساماندهی تردد وانت بارها در محورهای برون شهری، هم شامل وانت های پلاک سفید می شود هم پلاک «ع»؛ از همین جهت بخش زیادی از وانت بارها هم اکنون پلاک «ع» ندارند.
وی افزود: اگر قرار باشد وانت بارها در محورهای برون شهری مبادرت به حمل بار کنند، باید بارنامه از شرکت های حمل و نقل جاده ای یا ادارات راهداری و حمل و نقل جاده ای استانها یا شهرستان ها دریافت نمایند.
به گفته حمداللهی، برای برخی از بازارگاه های الکترونیکی (تاکسی بارهای اینترنتی) که وانت بارها با آنها همکاری می کنند، مجوز فعالیت صادر شده تا در صورتیکه درخواست حمل بار با وانت در جاده به آنها داده شود، بتوانند تحت شرایطی مشمول تردد با بارنامه الکترونیکی شوند و دیگر نیازی به صدور بارنامه از طرف شرکت های حمل و نقلی نباشد.
این مقام مسئول در سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اشاره کرد: یکی از تکالیفی که در قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز بر عهده سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای قرار داده شده، صدور بارنامه های الکترونیکی است تا از میزان قاچاق کالا کاسته شود.
وی افزود: مطرح شده که یکی از راه های قاچاق کالا که خارج از شبکه توزیع مبادرت به حمل کالای قاچاق می کنند، استفاده از وانت بارهاست که بدون سند حمل (بارنامه) در جاده ها تردد دارند که با این دستورالعمل جدید، برای جابه جایی بار در جاده با بهره گیری از وانت بار، دریافت بارنامه ضرورت دارد.
مدیرکل حمل کالای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای تصریح کرد: صدور بارنامه الکترونیک می تواند به کاهش قاچاق کالا کمک زیادی کند.
وی یکی دیگر از مزایای ساماندهی وانت بارها در جاده ها را ارتقای ایمنی خودرو های باری سبک دانست و بیان کرد: اگر وانت بارها برای تردد در جاده، تحت نظارت سازمان راهداری باشند، مجبورند مانند خودرو های باری سنگین هر سه ماه یک دفعه معاینه فنی دریافت نمایند که درنتیجه ضریب ایمنی تردد آنها در جاده ها را بیشتر می کند.
حمداللهی اضافه کرد: برمبنای آمارها، عامل وقوع ۱۰ درصد تصادفات جاده ای منجر به فوت، وانت بارها هستند؛ پس بحث صدور بارنامه برای تردد آنها در محورهای برون شهری و جاده ها می تواند به کاهش تلفات تصادفات جاده ای بینجامد.
شرایط وانت ها برای دریافت کارت هوشمند چیست؟
بر اساس اعلام سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، رانندگان و مالکان وانت بارها می توانند با مراجعه به ادارات راه و شهرسازی استانها یا شهرستان ها نسبت به تشکیل پرونده و دریافت کارت هوشمند اقدام نمایند.
گفتنی است تنها آن دسته از خودرو های باری سبک (وانت بارها) می توانند درخواست کارت هوشمند کنند که حداکثر سن ناوگان ۲۰ سال باشد.


منبع:

1401/03/02
22:29:28
5.0 / 5
388
تگهای خبر: بازار , خودرو , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فوری خرید