یك عضو كمیسیون انرژی مجلس تاكید كرد:

باید از سیاست های تشویقی برای اصلاح الگوی کشت و مدیریت منابع آبی بهره گرفت

باید از سیاست های تشویقی برای اصلاح الگوی کشت و مدیریت منابع آبی بهره گرفت

به گزارش فوری خرید یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید بر اساس یک الگوی دراز مدت برای اصلاح الگوی کشت در حوزه کشاورزی تصمیم گیری کرده و با اعمال سیاست های تشویقی به سمت اصلاح الگوی کشت و مدیریت منابع آبی در حوزه کشاورزی گام برداریم.


فریدون عباسی در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به لزوم مدیریت مصرف آب بخصوص در حوزه کشاورزی، بیان نمود: ما باید هر محصول کشاورزی که در کشور تولید می نماییم در وهله اول بسنجیم که در بازار داخل و خارج متقاضی دارد یا خیر. باید بسنجیم که آیا تولید و صادرات این محصول کشاورزی برای کشور صرفه اقتصادی دارد یا خیر. در وهله دوم باید بسنجیم که محصول را به چه قیمتی در داخل کشور کشت می نماییم.
ایشان در ادامه اظهار نمود: ما حامل های انرژی از قبیل آب برای کشت و برق و گازوئیل را برای استخراج آب از چاه های کشاورزی بهره برده تا در نهایت به یک محصول کشاورزی برسیم. اگر قیمت این حامل های انرژی را به قیمت واقعی در نظر بگیریم باید محصولی تولید و صادر نماییم که در کشورهای همسایه موجود نباشد. چون ما سوبسید در حوزه انرژی می دهیم، قیمت این حامل های انرژی در کشور پایین بوده و کشاورز حتی با تولید یک محصولی که آب زیادی مصرف می کند، سود زیادی کسب می کند.
نماینده مردم کازرون در مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: ما باید بر اساس یک الگوی دراز مدت برای اصلاح الگوی کشت در حوزه کشاورزی تصمیم گیری نماییم. در تعیین این الگوی کشت در ابتدا باید امنیت غذایی کشور را مدنظر قرار دهیم. باید بسنجیم در ۱۰ تا ۲۰ سال آینده به چه کالاهای کشاورزی نیاز داریم و چه کالاهای کشاورزی می توانیم تولید کرده که مقرون به صرفه بوده و آنرا صادر نماییم. در ادامه برای اصلاح الگوی کشت باید سیاست های تشویقی پیش بگیریم. وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت باید با یکدیگر هماهنگ باشند و در این عرصه گام بردارند.
ایشان در ادامه تصریح کرد: اگر خواستیم کشت محصولی را ترویج نماییم باید ابزار لازم در اختیار کشاورز قرار گیرد یا اگر خواستیم جلوی کشت های آب بر که صرفه اقتصادی هم ندارند، بگیریم باید ابزار آن هم مشخص شود. مطمئنا باید از ابزار تشویقی برای پیشگیری از این نوع کشت ها استفاده گردد. از طرفی استفاده از تجهیزات و ابزارهای نوین در حوزه کشاورزی هم حائز اهمیت می باشد. استفاده از ابزارهای نوین در وهله اول میزان تولید را بالا می برد. اگر از کشت های مکانیزه و آبیاری تحت فشار استفاده نماییم، بخش قابل توجه ای از مصرف آب در این عرصه کاسته و در بالا رفتن تولید ما هم موثر است.
منبع:

1401/03/11
23:10:23
5.0 / 5
7322
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
فوری خرید