رئیس سازمان توسعه تجارت مطرح كرد

رمز مثبت شدن تراز تجاری ایران در ۱۴۰۱

رمز مثبت شدن تراز تجاری ایران در ۱۴۰۱

به گزارش فوری خرید بعد از چند سال ثبت تراز تجاری منفی برای اقتصاد ایران آمارها نشان داده است که این عدد امسال بار دیگر مثبت شده است.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، تراز تجاری بر مبنای بررسی میزان صادرات و واردات کشور به دست می آید در صورتیکه میزان صادرات بالاتر از واردات باشد این تراز مثبت و در غیر این صورت منفی خواهد بود.
در سال های گذشته با وجود محدودیت هایی که در راه واردات کالا به ایران وجود داشت تراز تجاری سالانه منفی باقی مانده بود اما آمارها در سال جدید نشان از مثبت شدن این آمار دارد.
میزان صادرات ایران که در زمان آغاز انتشار کرونا کاهش قابل توجهی را تجربه کرده بود از سال قبل بار دیگر مثبت شد و این روند امسال هم ادامه داشته است.
طبق گزارش رئیس سازمان توسعه تجارت این روند مثبت ادامه می یابد و برنامه نقشه راه توسعه تجارت ایران در ۱۴۰۱ هم تدوین می شود.
طبق گزارش سایت این سازمان پیمان پاک گفته از اسفند سال قبل شاهد مثبت شدن تراز تجاری و افزایش صادرات بودیم و توانستیم واردات را کنترل نماییم این مورد منجر به افزایش ذخایر ارزی کشور و ایجاد پتانسیلهای س رمایه گذاری فراتر از نیازهای روزمره ایران می شود.
به قول وی در شرایطی که بحران هایی همچون جنگ روسیه و اوکراین، قرنطینه شدن چین، رکود تجارت جهانی و قفل شدن بازارها وجود داشته رشد تجاری و بهبود تراز تجاری ایران یک اتفاق مهم بشمار می رود.
وی با بررسی علل سهم پایین بخش خصوصی در صادرات ایران بیان نمود: آمارها نشان داده است ما بیشتر محصولات منبع پایه و نسبتا خام صادر کرده ایم این در شرایطی است که نقش بخش خصوصی در صنایع پایین دستی فعالتر است و این بخش توان، سرمایه وم منابع ارزی مورد نیاز برای ورود به صادرات در صنایع بالادستی را ندارد. از سوی دیگر ما سال های سال نسبت به ارزش افزوده و زنجیره ارزش در صادرات بی توجه بوده ایم و ازاین رو بنگاه های کوچک و متوسط برای صادرات حمایت نشده است.
به قول پیمان پاک با تدوین نقشه راه توسعه تجارت د ر ۱۴۰۱ میتوان انتظار داشت که صادرات کشور در انتهای سال جاری از مرز ۵۵ میلیارد دلار عبور کند.1401/03/14
13:44:58
5.0 / 5
407
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجربه , خصوصی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
فوری خرید