عباسی:

نیت اصلی معدوم سازی جوجه های یک روزه افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ است

نیت اصلی معدوم سازی جوجه های یک روزه افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ است

به گزارش فوری خرید نایب رییس دوم کمیسیون کشاورزی مجلس در انتقاد از معدودسازی جوجه های یک روزه، نیت اصلی معدوم سازی را افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ و به هم ریختن بازار و تهدید امنیت غذایی مردم دانست از اعلام آمادگی مجلس و کمیسیون کشاورزی در جهت پیشگیری از تکرار اقدامات اینچنینی اطلاع داد.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، علیرضا عباسی ضمن اشاره به این که در ایام اخیر به بهانه کمبود و گرانی نهاده های دامی و دان مرغ، عده ای تولیدکننده نما مبادرت به معدوم سازی جوجه های یکروزه کرده اند؛ اظهار داشت: تصاویر و کلیپ هایی در خصوص معدوم سازی هزاران قطعه جوجه یک روزه توسط این افراد در فضاهای مجازی دست به دست چرخانده می شود تا آرامش روحی جامعه را بر هم زده و سبب انزجار مردم شود.
نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد اظهار نمود: نظام ما اسلامی است و در مکتب اسلام روایات گوناگونی در خصوص رعایت حقوق حیوانات در دین مبین اسلام وجود دارد. پیامبر اکرم (ص) در بیانی فرمودند ”هر حیوانی - پرنده یا جز آن - کـه بـه ناحـقّ کشته شود در روز قیامت از قاتل خود شکایت خواهد نمود.” همینطور امیرالمومنین (ع) به عُمال خود نسبت به احترام به درختان و حیوانات هنگام حضور در شهرها برای دریافت مالیات و خراج تذکر می دادند. ایشان به آنان می فرمودند زمانی که برای دریافت زکات می روید، مراقب باشید شاخه درختی نشکند و حیوانی که درحال آب نوشیدن است، نترسد تا فرار کند و اگر گوسفندی بعنوان زکات دریافت کردید، آرام به مقصد برگردید تا حیوان گرفتار ترس نشود.
این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در انتقاد از معدوم کردن جوجه های یکروزه اظهار داشت: این اقدام از نگاه انسانی و اسلامی ایراد اساسی دارد. نمی توان با توجیه اقتصادی آنرا پذیرفت. کارشناسان دینی صراحت دارند که نداشتن صرفه اقتصادی توجیه قابل قبولی برای کشتن جوجه های زنده نیست و این کشتن و معدوم کردن شرعا حرام است. در جهان غرب و نظام سرمایه داری که سودآوری در اولویت است اقداماتی مثل جوجه کشی و به دریا ریختن گندم با منافع اقتصادی توجیه می شود اما بطور قطع در نظام اسلامی نمی توان این توجیهات نظام سرمایه داری را پذیرفت و اعمال کرد.
عباسی نیت اصلی معدوم سازی جوجه های یکروزه را افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ و بالتبع آن به هم ریختن بازار و تهدید امنیت غذایی مردم دانست و اظهار داشت: این کار غیر انسانی با ادعای کمبود و گرانی نهاده های تولید صورت می گیرد. ولی نیت اصلی آن افزایش قیمت مرغ، تخم مرغ و جوجه یک روزه به علت کمبود آن در کشور و به هم ریختن بازار و تهدید امنیت غذایی مردم است.
وی درباره وظایف وزارت جهاد کشاورزی در این مورد اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی باید وظایفی همچون تأمین نهاده و تحویل اعتباری نهاده ها به تولید کنندگان واقعی، اعطای تسهیلات مناسب و تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی، خرید قراردادی از تولید کنندگان، خرید مرغ مازاد تولید کنندگان، حذف ممنوعیت صادرات مرغ و تخم مرغ، حذف عوارض صادرات مرغ و تخم مرغ، فراهم نمودن امکان صادرت جوجه یکروزه و تخم مرغ نطفه دار و خرید جوجه های مازاد را با جدیت پیگیری نماید و با انجام این کارها بهانه انجام این گونه کارهای خلاف شرع و عرف را از معدود تولید کننده نما بگیرد.
عباسی درباره نقش دستگاه قضایی در معدوم کردن جوجه های یک روزه اظهار داشت: دستگاه قضایی هم موظف است با آن دسته از تولید کننده نماها که با عمل مجرمانه نابودی جوجه های یکروزه هم امنیت و آرامش روحی و روانی جامعه را به خطر می اندازند و هم در نظام تولید و امنیت غذایی کشور اختلال ایجاد می کنند برخورد قانونی کند.
نایب رئیس دوم کمیسیون کشاورزی مجلس در انتها از اعلام آمادگی مجلس و کمیسیون کشاورزی در جهت پیشگیری از تکرار اقدامات این چنینی اطلاع داد و اظهار داشت: اگر دولت و دستگاه قضا خلاء قانونی احساس کردند این نقیصه را برطرف نماید و بر حسن اجرای وظایف و تعهدات وزارت جهاد کشاورزی نظارت قانونی خویش را اعمال نماید.
منبع:

1401/03/17
11:58:15
5.0 / 5
319
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بازار , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
فوری خرید