رئیس اتاق اصناف مشهد:

اجرای صحیح طرح هوشمندسازی یارانه آرد مانع افزایش قیمت نان می شود

اجرای صحیح طرح هوشمندسازی یارانه آرد مانع افزایش قیمت نان می شود

به گزارش فوری خرید خراسان رضوی رییس اتاق اصناف مشهد با اشاره به اجرای طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان اظهار داشت: عملی شدن این طرح به شرط درست اجرا شدن آن از هر جهت بهتر است تا متعاقبا قیمت نان افزایش پیدا نکند. حتی در جلسات سطح ملی نیز اعلام گردید قیمت نان به احتمال زیاد کاهش پیدا خواهدنمود.چندی پیش دولت سیزدهم طرحی به نام هوشمندسازی یارانه آرد و نان را بصورت آزمایشی در بعضی از نانوایی های استان زنجان اجرائی کرد. دولت اعلام نمود هدف از اجرای این طرح پیشگیری از قاچاق آرد و توزیع عادلانه یارانه ها است.

دولت باید برای دستیابی به این هدف نانوایی ها را به کارتخوان های هوشمند مخصوص این طرح مجهز کرده تا بوسیله این تراکنش ها حجم مصرف آرد و حجم تولید نان را بصورت لحظه ای رصد کند. تحلیل این داده ها با عنایت به معیارهایی همچون موقعیت جغرافیایی و تمکن خانوارهای هر منطقه می تواند موجب شناسایی رفتارهای غیرمتعارفی مانند خرید حجم زیادی از نان برای مصارف دام یا تناسب نداشتن حجم دریافت آرد و فروش نان ازطریق یک نانوایی شود.

همچنین اخیرا وزیر امور اقتصاد و دارایی از اجرای این طرح در ۹ استان دیگر آگاهی داد که خراسان رضوی نیز بعنوان یک استان مرزی کاندیدای اجرای این طرح است.

طبق اعلام دولت این طرح هیچگونه افزایش قیمت و محدودیتی برای ارائه نان به مردم ایجاد نمی نماید. این در شرایطی است که حدود یک ماه پیش عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه یارانه نان به هر نفر تعلق گرفته و کارت یارانه نان در تمام شهرهای ایران قابل استفاده خواهد بود، اظهار نمود: در کارت یارانه میزان مصرف سرانه تعیین شده در الگوی مصرف معادل ۰.۷ نان سنگک در روز یعنی ۲۱ عدد نان سنگک در ماه به ازای هر نفر است؛ اگر میزان سهمیه تخصیص یافته در کارت یارانه به پایان برسد، در آن صورت نان به قیمت آزاد فروخته خواهد شد و با شروع ماه جدید این کارت باردیگر شارژ می شود.

در راستای بررسی این طرح با رییس اتاق اصناف مشهد به گفت و گو پرداختیم.

محمود بنانژاد در گفت و گو با ایسنا درباب اجرای این طرح در استان اظهار نمود: زمان شروع این طرح معلوم نیست اما به احتمال زیاد خراسان رضوی نیز جزو یکی از استانهای اعلام شده توسط وزیر امور اقتصاد و دارایی خواهد بود.

وی در ارتباط با سهمیه ماهانه هر فرد برای دریافت نان در این طرح اضافه کرد: تا جایی که اطلاع دارم، تا حالا سهمیه ای برای این طرح مشخص نشده است. این طرح به سمت هدفمند شدن و توزیع بهتر یارانه ها پیش رفته و اصلا موضوع تخصیص سهمیه در آن مطرح نیست. قاعدتا برمبنای سرانه آرد کشور برای هر نفر باید عددی مشخص شود اما از میزان آن اطلاعی ندارم.

رئیس اتاق اصناف مشهد خاطرنشان کرد: اجرای این طرح موجب ایجاد رقابت بین نانوایی ها و عدم خروج آرد از چرخه تولید می شود. هم اکنون با عنایت به اختلاف بالای قیمت آرد بازار آزاد و آردی که به نانوایی ها داده می شود، شاهد خارج شدن راحت آرد از چرخه تولید هستیم.

تهیه کارتخوان های مخصوص اجرای طرح هوشمندسازی یارانه آرد

بنانژاد در ارتباط با میزان کارتخوان های راه اندازی شده مخصوص این طرح در مشهد تصریح کرد: اطلاعات نانوایی ها طبق طرح برکت ۲ درحال بروزرسانی است. تعداد زیادی دستگاه کارتخوان مخصوص این طرح تهیه شده و آماده نصب شدن است. طی یک هفته می توان این کارتخوان ها را در سطح شهر مشهد نصب کرد.

وی درباره سهمیه استان با عنایت به ورود زوار به مشهد و مصرف نان در این استان بعد از اجرای این طرح افزود: در حالت عادی نیز زمانی که زائر به مشهد می آمد، سهمیه اضافه ای برای نانوایی ها در نظر می گرفتیم و به همین نسبت می توان در روزهای ورود زوار برای نانوایی ها سهمیه اضافه ای در نظر گرفت. همین طور روی کارت بانکی کسانی که از استانهای دیگر آمدند، اطلاعات تعریف شده و می توانند بدون مشکل نان خرید کنند.

رئیس اتاق اصناف مشهد اظهار داشت: برمبنای سرانه آردی که برای مردم در نظر گرفته شده، هیچ مشکلی از نظر تامین آرد وجود ندارد و تنها مساله بروز برخی تخلفات است.

بنانژاد درباب آمار تخلفات حوزه آرد و نان اظهار نمود: تا وقتی که اختلاف قیمت بین آرد آزاد و یارانه ای وجود داشته باشد، آمار تخلفات زیاد است. هر روز با تخلفاتی همچون کم فروشی، گران فروشی و خروج آرد از شبکه مواجهیم و آنرا کشف می نماییم اما تمهیدات در نظر گرفته شده به علت وجود منافع زیاد باز هم بازدارنده نمی باشد.

وی اضافه کرد: هزینه های نانوایی ها در این طرح به اندازه کافی دیده شده است. در این طرح نانوایی باید کیفیت نان خودرا بالا ببرد تا مردم از آن خرید کنند؛ یعنی در این طرح نانوایی باید دنبال مشتری بگردد نه این که مشتری دنبال نانوایی خلوت باشد.

رئیس اتاق اصناف مشهد بیان نمود: آمادگی کامل برای اجرای این طرح وجود دارد و امیدوارم هرچه سریع تر این طرح اجرا شود. هم اکنون با وجود توزیع زیاد آرد و گندم، نه دولت، نه نانوا و نه مردم هیچکدام از این شرایط راضی نیستند. نانوا تاکید دارد که هزینه های من بالاست و قیمت تعیین شده فعلی هزینه های من را جبران نمی نماید. همین طور مردم نیز از کیفیت نان به شدت ناراضی هستند.

منبع:

1401/03/24
08:36:56
5.0 / 5
268
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
فوری خرید