شریک جدید تجاری ایران از اروپای شرقی می آید

شریک جدید تجاری ایران از اروپای شرقی می آید

سازمان توسعه تجارت از استقبال دولت بلاروس از سه پیشنهاد تجاری ایران آگاهی داد و اعلام نمود که دو طرف آماده افزایش قابل توجه همکاریهای مشترک هستند.


به گزارش فوری خرید به نقل از سازمان توسعه تجارت، نشست هماهنگی پانزدهمین کمیسیون مشترک ایران و بلاروس با حضور علیرضا پیمان پاک، معاون وزیر صمت و رییس سازمان توسعه تجارت، خاریتونچیک، معاون وزارت صنایع بلاروس، یاری سفیر ایران در مینسک و کالسوف، سفیر بلاروس در تهران بصورت مجازی انجام شد.
در این نشست قرار شد تا پانزدهمین کمیسیون مشترک دو کشور در تابستان سالجاری به میزبانی مینسک اجرا شود.
در ابتدای این جلسه پیمان پاک، معاون وزیر صمت و رییس سازمان توسعه تجارت، بر لزوم برنامه ریزی جهت اجرائی شدن توافقات کمیسیون مشترک بلافاصله پس از برگزاری اظهار داشت: در نشست های تخصصی میان کمیته های دو طرف، متن توافقات کمیسیون مشترک آماده و به تایید طرف ایران رسیده است و امیدواریم به زودی برای امضای نهایی میان ورزای ۲ کشور آماده شود.
وی با اهمیت ترین موضوع پس از امضای سند نهایی را ورود به مرحله اجرا عنوان نمود و اضافه کرد: حجم ۴۰ میلیون دلاری تبادلات تجاری ۲ کشور بسیار ناچیز است و باتوجه به رابطه ۲ کشور این عدد باید به سرعت به یک عدد قابل قبول برسد.
رییس سازمان توسعه تجارت در پیشنهادی عنوان کرد: در کنار کمیسیون تجاری پیشنهاد می نماییم که هیأت تجاری نیز از ایران عازم بلاروس شود تا تجار دو کشور بتوانند با ظرفیت های یکدیگر اشنا و در جلسات B۲B به توافقات لازم برسند. چونکه لازمه توسعه روابط تجاری میان کشورها، شناخت تجار از ظرفیت های یکدیگر است.
وی در پیشنهادی دیگر موضوع اعزام نمایندگان صنایع مهم و پیشرفته ایران به بلاروس را بیان کرد و این مساله را سبب ایجاد پیوند میان صنایع اصلی دو کشور خواند.
پیشنهاد بعدی پیمان پاک مربوط به همکاری دو کشور در ایجاد کریدور شمال- جنوب اختصاص داشت تا کشور بلاروس بتواند برای صادرات محصولات خود بوسیله ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس، هند و شرق آفریقا دسترسی پیدا کند.
در ادامه این جلسه خاریتونچیک، معاون وزارت صنایع بلاروس با استقبال از هر ۳ پیشنهاد رییس سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: ایران در حوزه تجارت بسیار خوبی دارد و این تجربه می تواند به توسعه روابط ۲ کشور کمک نماید.
وی عنوان کرد: ما آماده هستیم تا برای تجار ایرانی و نمایندگان صنایع ایران هر ملاقاتی که درخواست دارند را با همتایان بلاروسی شان ترتیب دهیم تا مناسبات تجاری میان ۲ کشور توسعه یابد.
معاون وزیر صنایع بلاروس همین طور اعلام نمود که بلاروس آماده پذیرایی از هیأت ایرانی در کمیسیون مشترک و هیات های تجاری و صنعتی همراه خواهد بود.
در ادامه این جلسه، سفیر بلاروس در تهران نیز به برقراری روابط حسنه میان بلاروس و اتاق تجاری و صنایع ایران اشاره نمود و اظهار داشت: ما از پیشنهادات ارائه شده توسط رییس سازمان توسعه تجارت استقبال می نماییم و تا زمان برگزاری کمیسیون مشترک برای تمامی موارد آن اماده می شویم.
یاری سفیر ایران در بلاروس نیز بر ایجاد زیر ساخت های تجارت میان ۲ کشور اصرار کرد و اضافه کرد: تسهیل در صدور روادید تجار و رانندگان می تواند زمینه را برای تحقق تمامی اهداف کمیسیون مشترک آماده کند.1401/03/26
10:25:48
5.0 / 5
185
تگهای خبر: تجربه , تخصص , صادرات , صنایع
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
فوری خرید