با اشاره به طلب صندوق توسعه ملی مطرح شد

سهام برخی بدهکاران ارزی 30 برابر شده است

سهام برخی بدهکاران ارزی 30 برابر شده است

به گزارش فوری خرید در جریان اختلاف نظرهایی که بین صندوق توسعه ملی و دریافت کنندگان تسهیلات ارزی برای بازپرداخت منابع وجود داشته و علاقه ای به محاسبه با نرخ روز ندارند، رئیس اتاق ایران و چین این را منطقی ندانست و خواهان انتشار اسامی بدهکاران ارزی صندوق شد.به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، در چند ماه اخیر بارها بحث بازپرداخت تسهیلات ارزی صندوق توسعه ملی که از سال های قبل پرداخت شده، مطرح و دو طرف یعنی صندوق و بدهکاران، هنوز به توافقی نرسیده اند؛ موضوع این است که دریافت کنندگان تسهیلات تاکید دارند باتوجه به شرایط اقتصادی و نوسان های ارزی، باید وام های دریافتی را با نرخ ۴۲۰۰ تومانی بازپرداخت کنند و تسویه ریالی نیز مطرح می شود، در صورتیکه طبق قواعد صندوق، بازپرداخت این تسهیلات باید ارزی باشد، ضمن این که تاکید هیات عامل صندوق توسعه بر تسویه با نرخ روز ارز است.

بعد از رایزنی هایی که از طرف بدهکاران صورت گرفت، اخیرا غضنفری - رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی- تاکید کرد که از نظر صندوق راهی برای بدهکاران نیست و باید نسبت به بازپرداخت اقدام نمایند و در غیر این صورت حتما نسبت به تملک دارایی های آنها اقدام خواهد شد.

در همین رابطه مجیدرضا حریری- رئیس اتاق تجاری وصنایع ایران و چین- در اظهاراتی که از طرف صندوق توسعه ملی انتشار یافته است، ابعاد دریافت تسهیلات ارزی و بازپرداخت آنرا مورد بررسی قرار داده است.

وی با اشاره به بدهی نیروگاه ها به صندوق توسعه ملی و عدم بازپرداخت از طرف آنها، با تاکید بر این که صندوق نباید جبران کننده عدم اصلاح قراردادهای بین وزارت نیرو و نیروگاه ها باشد، گفته که تجربه بسیار ناموفقی از حساب ذخیره ارزی وجود دارد که منابع آن تبدیل به ریال شد و در نهایت از بین رفت. بدین جهت ترکیب جدیدی تحت عنوان صندوق توسعه ملی تأسیس و اعلام گردید باید اهتمام شود این صندوق، دولتی نباشد؛ بلکه ملی باشد و ترکیب هیأت امناء طوری باشد که تحت فشارها قرار نگیرد. این موارد کاملا در اساسنامه ی صندوق توسعه ملی تصریح شده است که منابع صندوق نباید ریالی باشد و نباید به دولت تعلق بگیرد، بلکه باید صرف سرمایه گذاری های بخش خصوصی شود، آن هم سرمایه گذاری هایی که بتواند بازپرداخت ارزی داشته باشند و تعهداتی گرفته شود که ماجرای حساب ذخیره ارزی تکرار نشود.

تسهیلات را ۳۰۰۰ تومانی گرفتند

وی با بیان اینکه، افرادی از سال ۱۳۹۲ به پس از صندوق تسهیلات گرفتن کرده اند، دلار حدود ۳۰۰۰ تومان بوده است، اظهار داشت: این که فرد تعهد کرده است ارز دهد در جای خود قرار دارد. این که بانکهای کارگزار چه وثایقی گرفته اند را نمی دانم. این که همه بدهکاران در وضعیت مساوی نیستند حرف درستی است. این که یک نیروگاه تولید شده و از طرف وزارت نیرو اجازه صادرات ندارد، در بعضی موارد حرف درستی است؛ اما تمام اینها مشکل صندوق توسعه ملی نیست. بلکه مشکل وزارت نیرو با نیروگاه است و اگر قراردادها با قرارداد اولیه مغایرت دارد باید در جهت حل آن اقدام نمایند.

ظاهرا کمتر از ۳۱۰ نفر همه منابع را گرفتند

رییس اتاق تجاری و صنایع ایران و چین با تاکید بر لزوم حفاظت صندوق توسعه ملی از منافع خود اضافه کرد: بدین جهت نباید اجازه داده شود اموال عمومی به نفع اشخاص یا دسته های خاصی از بین برود. به نظر من کمتر از ۳۱۰ نفر، همه منابع را گرفته اند و پس نمی دهند. البته در این رابطه آمار دقیقی منتشر نشده است. فردی که وام می گیرد، ریسک می کند و کسب و کاری را شروع می کند، باید از روز اول ریسک ها را محاسبه کند.

وام ۴ تا ۶ درصدی گرفتند پس این که می خواهند ۴۲۰۰ تومانی پس دهند چه مبنایی دارد؟

حریری با اعلان اینکه بازپرداخت ریالی تسهیلات با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی، هیچ مبنایی ندارد اظهار نمود: افراد وام ارزی را با سود حدود ۴ تا ۶ درصدی دریافت نمودند، اگر همان زمان می خواستند وام را به ریال گرفتن کنند، باید حداقل ۲۴ درصد سود پرداخت می کردند که با احتساب حدود ۸ سال تأخیر، جریمه ی آنها ۳۵ درصد است. مبنای این که می گویند دلار ۴۲۰۰ تومانی می دهیم چیست؟ به غیر از این که با فشار روی برخی نهادها و محافل این فشار را به صندوق وارد می کنند که از منابع ملی سوءاستفاده کنند.

اسامی رامنتشر کنید تا مشخص شود با وامی که گرفتند نیروگاه تاسیس کردند یا خیر؟

وی بااینکه اقدام صندوق توسعه ملی برای دریافت تسهیلات به نرخ روز را تایید نمود ولی اظهار داشت که این گله وجود دارد صندوق باید اسامی افراد بدهکار را منتشر کند. همانطور که اسامی بدهکاران بانکی منتشر گردید باید مشخص شود افرادی که می گویند امکان بازپرداخت تسهیلات گرفته شده را ندارند، اصلا" نیروگاهی تأسیس کرده اند یا خیر؟ چون شخصا در جریان هستم برخی برای تأسیس نیروگاه، منابع صندوق را گرفته اند اما اصلا نیروگاهی تأسیس نکردند.

اینکه صندوق سهام بگیرد هم منطقی است

رییس اتاق تجاری و صنایع ایران و چین به این پرسش که راهکار بازپرداخت تسهیلات برای نیروگاه هایی که منابع ندارند چیست؟ اظهار داشت: این مساله که رییس هیات عامل اعلام نموده است اگر کسی نمی تواند تسهیلات صندوق را برگرداند به نسبتی که روز اجرای طرح از منابع صندوق بهره برده سهام خودرا به صندوق واگذار کند، منطقی به نظر می آید، به هر حال طرح هایی وجود دارند که جزو بدهکاران هستند و سهام آنها از سال ۱۳۹۲ تا حالا بیش از ۳۰ برابر شده است. باید محکم ایستاد و تمام کسانی را که از صندوق تسهیلات گرفته اند و هنوز پس نداده اند را ملزم به برگرداندن منابع صندوق کرد. این که برخی اعلام نموده اند درصورت بازپرداخت تسهیلات، کارگرها بیکار می شوند پوپولیسم مطلق است.

در لباس تولید سوءاستفاده می کنند

حریری با اعلان اینکه در کشور از واژه ی کارآفرین سوءاستفاده می شود، توضیح داد: ارزهایی که تا حالا از نهادهای مختلف گرفته شده است، هیچکدام در قالب دلال نبوده بلکه همه در لباس تولید بوده است. بین تولید کننده، واردکننده، صادرکننده، توزیع کننده و... فرقی وجود ندارد. مهم این است که فعال اقتصادی باشی. بنا بر این زمانی که اسامی بدهکاران بانکی اعلام می شود مشخص می شود که همه با لباس تولید وام گرفته اند. این مساله درمورد افرادی که برای واردات ارز گرفتند و وارداتی نداشتند نیز صادق است. افرادی که سراغ صندوق توسعه ملی آمده اند نیز با همین لباس بودند. به نظر من صرف داشتن چنین لباسی حق ویژه ای به آنها نمی دهد و باید کاملا" بدون چشم پوشی به تک تک حساب ها رسیدگی شود.

اگر آجر هم خریده باشند ۱۰ برابر شده است

وی افزود: فردی که تسهیلات گرفته موظف بوده به بانک اعلام نماید این سرمایه را برای چه پروژه ای می خواهد. اگر صرف موضوع دیگری شده باشد جرم است. اگر هم همان پروژه باشد ایرادی ندارد. اگر ۱۰ سال قبل فقط آجر خریده باشند، امروز قیمت آن آجر ۱۰ برابر شده است! آجر را تحویل صندوق دهند. می توانند ملک یا کارخانه ای که ساختند را به اندازه ای که بدهکار هستند تحویل صندوق بدهند.

رییس اتاق تجاری و صنایع ایران و چین با تاکید بر این که بخش زیادی از تورم و افزایش قیمت ها خلق پولی است که از مسیری مانند صندوق طی شده است، عنوان کرد: رقم های چند ۱۰ هزار میلیارد تومانی تسهیلات گرفته شده که پس داده نشده است. این پول وارد جامعه و موجب تورم شده، برای اینکه علت اصلی تورم نقدینگی زیاد است. بحث دیگری که به غیر از بازپرداخت تسهیلات وجود دارد این است که به صندوق توسعه ملی از همه جا ناخنک زده می شود! بعضا" با اجازه مجلس یا تقاضای نهادها. البته از آنجا که در وضعیت جنگ اقتصادی قرار داریم بعضا" مجبور به رفتاری هستیم که شاید توجیه منطقی نداشته باشد. برای مثال توجیه می کنند وقتی در وضعیت تحریم قرار داریم و مردم مشکل نان دارند، پس انداز منطقی نیست.

لزوم افزایش منابع صندوق توسعه ملی بوسیله سرمایه گذاری

رییس اتاق تجاری وصنایع ایران و چین در ادامه با تاکید بر این که صندوق توسعه ملی باید منابع خودرا افزایش دهد، توضیح داد: قسمتی از منابع صندوق باید به عنوان تسهیلات به تولیدکنندگان یا صاحبان پروژه بخش خصوصی پرداخت گردد، اما بخشی می تواند سرمایه گذاری در نقاط دیگر دنیا یا خرید و فروش اوراق بهادار در کشورهای مختلف باشد. باید ارزش منابع و ارز، نزد صندوق افزایش پیدا کند. صندوق می تواند در ایران یا در کشور ثالث، با شرکت های خارجی کارهای مشارکتی کند. البته این مساله نیاز به بازبینی در عملکرد صندوق دارد. باید یک مطالعه همه جانبه، از نظر پولی-مالی، اقتصاد کلان و نیز اقتصاد توسعه ای و تجاری صورت گیرد. کارگروه هایی نیاز است که روی این مساله ها مطالعه کرده و پیشنهاد دهند. باید مطالعه جامعی صورت بگیرد و راهکارهای همه جانبه داده شود؛ برای اینکه صندوق نه بازار پول است نه بازار سرمایه، بلکه باید از همه ی این بازارها استفاده نماید.

حریری تصریح کرد: باید یک مطالعه عمیق صورت بگیرد تا مزیت های ورود صندوق به هر کسب و کاری تعریف شود و دید نیازهای کشور چیست. به نظر من در زمینه زیرساخت، گرفتار فقر هستیم و یکی از اولویت ها می تواند توسعه راه ها، ریل ها، بنادر، فرودگاه ها، خرید هواپیما و قطار باشد.

منبع:

1401/04/06
12:27:17
5.0 / 5
241
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
فوری خرید