سکوت استاندارد در ماجرای ترخیص ذرت های آلوده و چند ابهام!

سکوت استاندارد در ماجرای ترخیص ذرت های آلوده و چند ابهام!

به تازگی گزارش هایی از ترخیص عجیب ۲۷ هزار تن ذرتی که سازمان استاندارد آنرا آلوده تشخیص داده بود، منتشر گردید که تابحال سازمان ملی استاندارد هیچ توضیحی در ارتباط با آن عرضه نکرده، اما لازم است وضعیت فعلی این محموله در بازار و امکان ردیابی آن مشخص شود.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، ماجرا از این قرار بود که در دیماه سال گذشته، دو شرکت واردکننده نسبت به ترخیص ذرت آلوده از گمرک اقدام کردند؛ به نحوی که یکی حدود ۶۸ هزار تن و دیگری ۶۵ هزار تن ذرت که در یکی از انبارهای منطقه ویژه اقتصادی بندر امام (ره) تخلیه کرده بودند به فاصله یک روز به گمرک اظهار می کنند، ولی در اوایل اسفندماه، اداره استاندارد به دنبال مشخص شدن آلوده بودن ذرت یکی از شرکت ها، خروج آنرا ممنوع و انبار مربوطه پلمب می شود. شرکت دوم که مجوز واردات محموله ذرت خویش را دریافت کرده بود نسبت به ترخیص اقدام می کند ولی در ادامه مشخص می شود که بخشی از محموله شرکتی که ذرت آن آلوده اعلام شده بود توسط انبار نگهدارنده به شرکتی که صاحب ذرت های سالم بود، تحویل و ترخیص شده است.
این ماجرا ابهاماتی هم دارد که سازمان ملی استاندارد تابحال حاضر به پاسخگویی در این رابطه نشده است. این در شرایطی است که به تازگی مدیرکل امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی اعلام نموده طبق قانون دستگاههای صادر کننده مجوز مانند گمرک، استاندارد، قرنطینه، دامپزشکی و هر دستگاهی مسئولیت نظارت داشته، باید پاسخگو باشد و سازمان بنادر و دریانوردی هیچ وظیفه و اختیاری در فرایند ترخیص ندارد.
ابهام اولی که سازمان استاندارد باید به آن پاسخ دهد فاصله زمانی اظهار کالا تا اعلام آلودگی آن است. چونکه محموله در ۲۳ دیماه ۱۴۰۰ به گمرک اظهار شده، اما در هفتم اسفندماه، اداره استاندارد به گمرک امام اعلام می کند که در آزمون اول، این محموله از نظر میزان آفت کش ها، با استاندارد انطباق ندارد. همینطور به نظر می آید سازمان ملی استاندارد باید به صورت جداگانه درباره زمان و جزئیات آزمون ها توضیحاتی عرضه کند.
علاوه بر این باید جزئیات سایر ذرت های آلوده موجود در گمرکات و آینده این محموله هم شفاف سازی شود.
اما مبحث مهم تر این است که با عنایت به مسئولیت سازمان ملی استاندارد در حوزه سلامت غذایی جامعه، باید مشخص شود که آیا امکان ردیابی محموله آلوده و جمع آوری آن از سطح عرضه وجود دارد و چه اقداماتی در این خصوص انجام شده است. علاوه بر این باید مشخص شود ذرت های آلوده چه صدمه هایی برای سلامتی دارد.
منبع:

1401/04/08
11:41:18
5.0 / 5
309
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
فوری خرید