یك مسئول:

هپکو جهت اورهال ماشین آلات معدنی به محلات می رود

هپکو جهت اورهال ماشین آلات معدنی به محلات می رود

به گزارش فوری خرید مرکزی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی اظهار داشت: دفتر هپکو جهت اورهال ماشین آلات معدنی هفته آینده در محلات افتتاح می شود.


علی جودکی نهم تیرماه در نشست مطبوعاتی به مناسبت گرامیداشت روز صنعت و معدن، با اشاره به عملکرد صنعت و معدن استان در سال ۱۴۰۰، اظهار نمود: استان مرکزی جزو معدود استان هایی است که در چهار بخش مولد اقتصادی شامل صنعت، معدن، کشاورزی و تجارت دارای مزیت است و در بخش تنوع تولید با ۷۹۰۰ کالای تولیدی و استقرار صنایع مادر رتبه اول را در اختیار دارد.
وی با اعلان اینکه استان مرکزی توان تولید انواع محصولات از پوشک تا موشک را دارد، اظهار داشت: استقرار صنایع های تک و شرکت های دانش بنیان، وجود ۶۱۰ معدن که تولیدکننده کانی های خاص هستند، برخورداری از رتبه اول تولید سنگ تراورتن، رتبه اول پرورش و صادرات ماهیان زینتی و رتبه هشتم در زمینه تجارت خارجی و صادرات همچون ظرفیت های اقتصادی استان مرکزی بشمار می رود و کنار هم قرار دادن این موارد نشان میدهد که استان در چهار عرصه مولد اقتصادی بسیار مستعد و دارای پتانسیل است.
جودکی اشاره کرد: در سال قبل حجم سرمایه گذاری انجام شده در استان بیش از بیش از ۵۸۸ هزار ۶۹۵ میلیاردریال بوده است و ۷۱۶ فقره جواز تاسیس با ۳۸۲ هزار و ۷۴۴ میلیاردریال سرمایه گذاری و ۳۸۵ فقره پروانه بهره برداری صادر شد که اراک بیشترین سهم را از این پروانه ها داشته است.
وی با اشاره به این که استان رتبه دوم کشور را در زمینه عملکرد ستاد تسهیل به خود اختصاص داد، اضافه کرد: ۸۶ درصد مصوبات سال قبل این ستاد اجرائی شده است.
رییس سازمان صمت استان مرکزی با اعلان اینکه در زمینه تسهیلات پرداختی رونق تولید در زمینه صنعت و معدن، در سال قبل ۱۲ هزار میلیاردریال پرداخت گردید و در بحث تبصره ۱۸ سهم استان در سال قبل کمتر از ۲۰۰ میلیارد تومان بود که امسال به دو هزار میلیارد تومان از منابع بانکی و دولت رسیده است. تمام واحدها نیازمند سرمایه در گردش هستند که این رقم تسهیلات توزیع خواهد شد و امسال نیز رقمی از این تسهیلات به اصناف اختصاص می یابد.
وی اضافه کرد: در زمینه تجارت رتبه هشتم در اختیار استان است. سال قبل ۱.۲ میلیون دلار صادرات از این استان انجام گرفت که ۳۴ درصد نسبت به ۱۳۹۹ رشد داشت و امیدواریم که امسال بتوانیم به عدد ۱.۵ میلیون دلار صادرات برسیم هرچند که ظرفیت استان بیش از ارقام پیش بینی شده است.
جودکی اشاره کرد: در سال ۲۰۲۱ میزان واردات ۱۵ کشور همسایه ۱۲۰۰ میلیارد دلار بوده است، در همین زمان، سهم ایران حدود دو درصد از این رقم بوده است در صورتیکه کشور توان ۱۰۰ میلیارد دلار صادرات به کشورهای همسایه را دارد و اساسا می توان بازار بیشتری از کشورهای همسایه را در اختیار گرفت.
وی با اعلان اینکه در زمینه واردات نیز ۴۹۵ میلیون دلار واردات انجام شده است که ۹۰ درصد آن مواد اولیه یا خط تولید وارداتی از چین، ترکیه، امارات و هند و آلمان بوده است، اظهار داشت: حدودا هیچ استانی در کشور در زمینه واردات چنین نیست که بخش عمده ای از واردات آن صرف مواد اولیه و خط تولید شود و این نشان میدهد که واردات استان تولید محور شده است و در ادامه رونق صادرات را رقم می زند.
رییس سازمان صمت استان مرکزی با اشاره به این که رتبه اول تحقیق و پژوهش در بین سازمان های صمت کشور، به سازمان صمت استان با تولید ۱۸ مقاله اختصاص یافت، اضافه کرد: در زمینه بازرسی ها، باتوجه به اجرای طرح عادلانه شدن یارانه ها، استنباط بر این بود که بازار تحت نظارت و بازرسی نیست در صورتیکه چنین نبود. در سال ۱۴۰۰ بیش از ۳۷ هزار و ۲۰۰ بازرسی توسط بازرسان سازمان انجام شد و در سه ماهه نخست امسال نیز بازرسی ها به ۸۲۰۰ مورد رسید و در جریان این اقدام، ۹۰۰ پرونده تخلف ثبت گردید و عمدتاً در حوزه گرانفروشی و عدم درج قیمت پرونده ها بود که به مراجع قضایی ارجاع شدند.
وی افزود: البته کمتر از ۱۰ درصد بازرسی ها منجر به تشکیل پرونده می شود و در حقیقت بیش از ۹۰ درصد اصناف استان فعالیتی سالم و به دور از تخلف دارند.
جودکی درباب وضعیت معادن استان اظهار نمود: استان دارای ۶۱۰ معدن است که ۲۷۵ پروانه اکتشاف وجود دارد، از این تعداد معدن، ۳۹۹ معدن فعال و ۲۱۱ معدن غیرفعال است.
وی علت غیر فعال بودن تعدادی از این معادن را نداشتن خریدار، درگیری با معارض و عدم امکان تولید و... دانست و اظهار داشت: برنامه سازمان این است که امسال بتوانیم حداقل ۲۰ درصد معادن غیر فعال را فعال نماییم.
رییس سازمان صمت درباب دریافت حقوق دولتی معادن بیان کرد: در سال ۱۴۰۰ قریب به ۳۵۰ میلیارد تومان حقوق دولتی از معادن استان دریافت شد. طبق قانون باید از این رقم، ۱۵ درصد به جهت هزینه در گسترش زیرساخت ها به شهرستان محل استقرار معدن بازمیگشت که متاسفانه این امر محقق نشد.
وی با اشاره به انجام اقدامی نو برای نخستین بار در کشور در زمینه صحت سنجی دریافت حقوق دولتی اظهار داشت: حقوق دولتی برمبنای میزان برداشت ماده معدنی گرفتن می شود و همیشه درباب میزان برداشت مناقشه بود، به همین دلیل معادن استان به شبکه مانیتورینگ وصل شده اند. از ۲۵ اسفندماه ۱۴۰۰ تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ دستور تعطیلی معادن داده شده است، از کل معادن استان عکسبرداری و فیلمبرداری پهبادی صورت گرفت. معادن باردیگر در تیرماه معادن تعطیل می شوند و عملیات فیلمبرداری و پهبادی نیز تکرار خواهد شد. با آنالیز و قیاس این فیلم ها و عکس ها تهیه شده، میزان برداشت معادن رو سطحی کاملا مشخص می شود و بر طبق این برداشت، حقوق دولتی دریافت می شود.
جودکی در ادامه اظهار داشت: اساسا سازمان، موافق خام فروشی نیست، اما عموما در بحث سنگ کوپ موضوع خام فروشی مطرح است که اگر شرایط راندمان شامل ورود ماشین آلات و خط تولید به روز به کشور و حوزه های سنگبری فراهم باشد، مسلما امتیاز بیشتری را در اختیار خواهیم داشت، اما مسلما نمی توان مانع صادرات سنگ گوپ بصورت کامل شد.
وی اشاره کرد: هپکو شرکت قدرتمندی است که در دوره خصوصی سازی از سال ۱۳۸۶ روند نزولی به خود گرفت، خوشبختانه با تلاش مسئولان امر، شرکت درحال احیا شدن است و می تواند در حد توان، نیاز معادن کشور را تامین کند، ماشین آلات معدنی کشور باید به روز شود و هپکو توان تولید دارد، به همین دلیل با معادن رایزنی شده است که قسمتی از نیاز خودرا از هپکو تامین کنند. همین طور هپکو می تواند به عرصه اورهال ماشین آلات معدنی ورود کند و هفته آتی دفتر محلات افتتاح و شرکت رسما وارد اورهال ماشین الات معدنی می شود.
جودکی درباب وضعیت صنایع بزرگ استان اظهار نمود: در کشور، امکان ایجاد شرکت های بزرگی مانند هپکو، ماشین سازی و آذراب و... وجود ندارد و باید این شرکتها به روز شوند. مسلما سازمان صمت برای حفظ این کارخانجات به عنوان بیت المال کوشاست. شرکت آذرآب در پروسه سهامداری گرفتار چالش شده است، از سال قبل تمام ارکان استان پای کار آمدند تا این شرکت که در حقیقت به کپسولی از تمامی مشکلات تبدیل گشته بود احیا شود. در ستاد تسهیل تلاش شد تا مشکلات حل شود، بتازگی مشکلات مدیریتی حادث شده که اساسا با رفع آن به زودی می توان تولید را در آذراب شاهد بود و به قراردادهای خوبی در زمینه نیروگاهی و پالایشگاهی ورود کرد.
وی افزود: شرکت ماشین سازی به مانند آذراب درگیر مجموعه ای از چالش ها نیست، باید از ظرفیت های باقی مانده آن بهره برد چونکه مادر شرکت های نفت و گاز استان است، بتازگی شایعاتی مطرح گردیده است که باید گفت، هیچ دخالتی از دولت و حاکمیت در مدیریت ماشین سازی صورت نگرفته است و این شرکت با برنامه تر می تواند به مسیر تولید خود ادامه دهد.
رییس سازمان صمت استان مرکزی اضافه کرد: شرکت واگن پارس باتوجه به سهامداری مپنا شرایط پایداری دارد و میتواند با عقد قراردادهای بزرگتر تولیدات خودرا توسعه بخشد.
وی درباب شرایط اقتصادی فعلی جامعه اظهار نمود: ایران تنها کشوری در جهان است که به واردکننده یارانه می داد، باید مسیر اصلاح می شد که دولت آبروی خودرا در کف دست گرفت و جراحی اقتصادی را در دستور کار قرار داد، از طرفی واقعیت این است که به مردم فشار می آید و این فشار امری کتمان ناپذیر است، اما باید این کار انجام می شد و چاره ای جز جراحی نداشتیم و باید با همکاری، دوره نقاهت را کوتاه نماییم.
جودکی درباب وضعیت نیروی کار در استان اظهار داشت: در شهر اراک که نرخ بیکاری حدود ۱۱ درصد است واحدهای تولیدی مشکل کمبود نیروی انسانی ماهر دارند و این به مدلول عدم تربیت نیروی ماهر از طرف دانشگاه هاست، در مراکز آموزش عالی هنوز دروسی تدریس می شود که کاربرد لازم را در صنایع ندارد، به همین دلیل تلاش بر این است که پایان نامه ها همسو با نیاز صنایع تهیه شود، همین طور با همکاری سازمان فنی و حرفه ای تلاش می شود که تربیت نیروی کار بر طبق نیاز صنایع باشد.
وی اضافه کرد: در ساوه، دلیجان و زرندیه مشکل نیروی کار وجود دارد و این نشان میدهد که در سالهای اخیر در تربیت و هدایت نیروی کار ماهر اشتباه کرده ایم و اگر تربیت نیرو درست انجام گیرد باتوجه به ظرفیت صنعتی استان نیروی انسانی بیکار نخواهیم داشت.
رییس سازمان صمت استان درباب قطعی برق صنایع بیان کرد: مسلما این قطعی برق لطمه زاست، امیدواریم با ایجاد نیروگاه های جدید این وضعیت قطع برق را در سال آتی نداشته باشیم. بزرگترین تولیدکننده پنل های خورشیدی کشور در خمین فعال است و باید از این ظرفیت برای توسعه نیروگاه های خورشیدی بهره برد.
وی درباب اثرگذاری تحریم ها بر تولید اشاره کرد: تحریم ها واقعیت موجود کشور است، اما واحدها مننتظر نماندند که تحریم برطرف شود تا کار کنند بلکه از تهدید تحریم، فرصت تولید بوجود آمد، بااینکه لطمه دیدند، اما روند تولید را ادامه دادند، البته اقتصاد کشور به رفع تحریم ها گره نخورده است و دولت ضمن کوشش برای توسعه روابط اقتصادی با دنیا، پیگیر رفع تحریم هاست.
جودکی درباب وضعیت کارگری استان با تاکید بر این که با متخلف باید برخورد شود، اظهار داشت: سازمان صمت رویکرد برخورد با کارگر را ندارد، بنا بر این در زمینه کارگری و مشکلات به وجود آمده در شرکت آذرآب برخوردها پیشگیرانه بود و مشکل خاصی وجود ندارد. جامعه کارگری استان سلامت است و کارگران، کارخانجات را به مانند فرزندان خود دوست دارند و اعتراضات آنها فقط برای رشد و بالندگی این صنایع است.
رییس سازمان صمت استان مرکزی، درباب طرح راهیان پیشرفت اظهار داشت: این طرح مخاطبان بسیاری دارد، اما با اهمیت ترین مولفه و بازخورد این طرح این است که واحدهای صنعتی از دیگر واحدهای صنعتی بازدید داشته باشند چونکه باید در کنار ظرفیت های خارجی، طرفیت های داخلی را دید و در حقیقت یکی از اهداف این طرح معرفی واحدهای صنعتی به یکدیگر و شناسایی ظرفیت های موجود است.
منبع:

1401/04/10
13:31:50
5.0 / 5
192
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بازار , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
فوری خرید