ورود ایران به عرصه اقتصادهای خلاق

ورود ایران به عرصه اقتصادهای خلاق

در جلسه ای که اعضای کمیته اقتصاد هنر اتاق بازرگانی تهران با رئیس سازمان توسعه تجارت برگزار کردند بر تمرکز ویژه روی توسعه همکاریهای تجاری در حوزه اقتصاد خلاق با کشورهای هدف تاکید گردید.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، در این جلسه که مهدی کرباسیان رئیس کمیته اقتصاد هنر اتاق تهران، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما، شهرام گیل آبادی دبیر انجمن کارگردانان تئاتر، حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی ایران، مرتضی کاظمی و هادی حدادی حضور داشتند، مسائل مهم حوزه اقتصاد هنر با علیرضا پیمان پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت عنوان شد و حاضران در مورد آن گفتگو کردند.
در ابتدای این نشست، مهدی کرباسیان ضمن معرفی فعالیت ها و اقدامات کمیته اقتصاد هنر اتاق تهران ضمن اشاره به ظرفیت ها و قابلیت های اقتصاد خلاق و هنر در ایران هم در حوزه تولید و هم در عرصه خدمات خواهان همکاری بیشتر و هدفمند سازمان توسعه تجارت برای توسعه حضور جامعه هنری ایران در بازارهای بین المللی شدند.
در ادامه دبیر کمیته اقتصاد هنر اتاق تهران، ضمن عرضه گزارش جلسات کارگروه توسعه تجارت با مشارکت تشکل های هنری شش محور همکاری مشترک ذیل را بین سازمان توسعه تجارت و اتاق بازرگانی و تشکل های هنری را برشمرد.
به قول هادی حدادی موضوع هایی مانند «راه اندازی یک شرکت EMC در حوزه هنرهای تجسمی با همکاری تشکل های این حوزه»، «راه اندازی یک شرکت EMC در حوزه سینما با مشارکت تهیه کنندگان و VODها با تمرکز بر بازارهای هدف»، «همکاری مشترک بر روی پروژه ایجاد پلت فرم نمایش به زبان کشورهای هدف با مشارکت شرکتهای VOD»، «مشارکت در تدوین آئین نامه یا شیوه نامه اختصاصی نحوه و درصد تخصیص جوایز صادراتی»، «برگزاری نشست مجازی با رایزنان بازرگانی کشورهای هدف صادراتی با همکاری سازمان توسعه تجارت، اتاق بازرگانی تهران و هیات مدیره تشکل های هنری» و «حضور نمایندگان هنرمندان در اعزام و پذیرش هیات های تجاری سازمان توسعه تجارت» می تواند محورهای اصلی این همکاری قرار گیرد.
در ادامه مرتضی کاظمی هم ضمن بر شمردن ظرفیت های صادراتی صنایع هنری به 154 کشور؛ خواهان عقد تفاهمنامه همکاری بین اتاق بازرگانی تهران با سازمان توسعه تجارت و تشکل های هنری بر مبنای مواد اساسنامه سازمان در هفت حوزه «مطالعه و بررسی بازارها و فرصت های صادراتی»، «آموزش و مشاوره صادرکنندگان»، « اطلاع رسانی»، «مشوق های صادراتی»، «دعوت و اعزام هیات های تجاری»، «مبادلات دانش فنی و کمیسیون مشترک با کشورها» و «نمایشگاه داخلی و بین المللی» شد.
او برای شروع همکاری پیشنهاد کرد که کمیته اقتصاد هنر اتاق تهران و تشکل های هنری با دفاتر و معاونت های سازمان توسعه تجارت جلسات مشترک برگزار کنند. هم چنین تعمیم آمارهای سازمان توسعه تجارت به حوزه صنایع خلاق، همکاری سازمان توسعه تجارت برای برگزاری جلسه حضوری اعضای کمیته اقتصاد هنر با رایزنان، بهره برداری از ظرفیت صادرکنندگان نمونه در کشورهای هدف و تشکیل اتحادیه صادرکنندگان صنایع خلاق از دیگر پیشنهادهای مرتضی کاظمی بود.
در ادامه این نشست رئیس سازمان توسعه تجارت ایران ضمن اعلام آمادگی برای همکاری و توسعه تجارت در عرصه اقتصاد خلاق تصریح کرد که اهداف صادراتی در حوزه صنایع خلاق باید تعریف شود تا بتوان همکاری همه بخش ها را برای رسیدن به این اهداف جذب و جلب کرد.
علیرضا پیمان پاک اضافه کرد: سازمان توسعه تجارت به دنبال ایجاد مراکز تجاری در کشورهاست که می تواند بخصوص برای صنایع خلاق فرصت زیادی ایجاد نماید. بدین منظور ما نخستین مرکز تجاری را با همکاری صاحبان سرمایه قطر ایجاد کردیم که با عنایت به برگزاری جام جهانی فرصت بی نظیری برای همکاری به حساب می آید.
او ضمن اشاره به اقدامات سازمان توسعه تجارت برای توسعه همکاریهای تجاری در حوزه اقتصاد خلاق با کشورهای ترکیه، عمان، قطر، روسیه، ارمنستان، پاکستان، هند و اندونزی از ظرفیت بالای این کشورها اطلاع داد و تصریح کرد که همکاری با مرکز تجاری قطر می تواند نقطه آغاز و پایلوت برای اجرای همکاریهای مدنظر باشد.
پیمان پاک هم چنین بر برگزاری نشست با رایزنان اقتصادی تصریح کرد و اظهار داشت: می توانیم با همکاری اتاق تهران و معاونت اقتصادی وزارت خارجه در یک ماه آیند یک نشست با سفرا برگزار نماییم و بعد از آن هم سند همکاری در حوزه صنایع خلاق را در 22 کمیسیون مشترک تنظیم نماییم.
رئیس سازمان توسعه تجارت ضمن اشاره به علاقمندی بالای کشور روسیه برای توسعه همکاری ها تصریح کرد که میتوان توجه ویژه ای به این کشور داشت. او در انتهای سخنان خود اظهار نمود که آئین نامه مشوق های صادراتی باید در اسرع وقت به اقتصاد خلاق تعمیم یابد.
منبع:

1401/04/12
17:13:26
5.0 / 5
327
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فوری خرید